סיכון ללידה מוקדמת – מדוע נגרמת והאם ניתן למנוע את התהליך או לעצור אותו לאחר שהחל

6-7 אחוז של לידות עם עובר יחיד יתרחשו לפני שבוע 37, 60% כאשר מדובר בתאומים 60%
ו-100% בהיריון בו נושאת האם שלושה עוברים.
מדוע נגרמת לידה מוקדמת, האם ניתן למנוע צירים מוקדמים המובילים ללידה לפני תאריך היעד וכיצד מטפלים באם ובעוברים במהלך לידה המופיעה מוקדם מהצפוי.

צירים מוקדמים הנובעים מפעילות של הרחם, שכיחים אצל 80% מהנשים בהריון ומופיעים לפני 37 שבועות הריון. לעתים צירים אלו מדומים ולעתים הם מובילים ללידה מוקדמת. תינוק שנולד לפני 37 שבועות הריון מוגדר כפג.
חשוב לציין כי בקרב רוב הנשים שמרגישות בצירים מוקדמים (מעל 80%) המצב לא יוביל ללידה מוקדמת.

קיים מגוון של גורמים להופעת צירים מוקדמים: מום של הרחם, אי ספיקה (חולשה) של צוואר הרחם, הריון מרובה עוברים, מחלות חום אימהיות, זיהום תוך רחמי, התייבשות ועישון. התסמינים של צירים מוקדמים הנם רבים: כאבי בטן תחתונה, כאבי גב, כאבי אגן, כאבי מחזור, הפרשות מרובות מהנרתיק, דמם מהנרתיק, לחץ כלפי מטה, דחיפות במתן שתן ואף שלשול. הסימנים הם רבים ומגוונים ויחד עם זאת שכיחים מאוד בהריון ולרוב אינם קשורים באופן מוחלט לצירים שעלולים להוביל ללידה. החשד צריך להתעורר בנוכחות תסמינים אלו ויש להיבדק אצל רופא מומחה על מנת לברר האם מדובר במצב בעייתי. לאחר שמתבצע אבחון של צירים מוקדמים מתקיימת הערכה של מצב צוואר הרחם. הערכה כזו מתבצעת ע”י בדיקה ידנית וע”י מדידת אורך תעלת צוואר הרחם בעזרת אולטרסאונד. צוואר רחם ארוך מנבא סיכון נמוך ביותר ללידה מוקדמת גם בנוכחות צירים או גורמי סיכון אחרים ללידה מוקדמת. יכולת הניבוי השלילית ארוך של צוואר רחם ללידה מוקדמת הינה מצויינת כאשר צוואר הרחם קצר הסיכון ללידה מוקדמת עולה אך עדיין רוב הנשים עם צוואר רחם קצר תלדנה במועד. אורך צוואר רחם תקין אמור להיות יותר מ – 30 מ”מ, לפני שבוע 25. משבוע 25 ועם התקדמות ההיריון, הצוואר הולך ומתקצר במילימטר עד שניים לחודש. בשבוע 28, צוואר של 28 מילימטר הוא תקין בהחלט. יחד עם זאת, גם כאשר מדובר במצב בו צוואר הרחם קצר מאוד מתחת ל 15 מ”מ, הסיכוי ללידה מוקדמת עולה ל – 50% בלבד.

בדיקה נוספת המתבצעת במטרה לאבחן לידה מוקדמת היא בדיקת חלבון בשם Fetal Fibro Nectin) FFN) – חומר הנמצא בגופנו ומשמש כדבק ביולוגי המחבר את קרומי השפיר אל דופן הרחם. במידה ומתפתחת לידה לפני המועד הצפוי, החומר מופרש לנרתיק שאינו מיקומו הטבעי קיימת ערכה לבדיקת FFN בנרתיק ובמידה והתשובה של הבדיקה חיובית לאחר שבוע 20 להריון, אכן  קיים סיכון מוגבר ללידה מוקדמת. קיימים גורמים שונים שעלולים לפגוע באמינות הבדיקה לדוגמא דימום בנרתיק, יחסי מין ב – 24 השעות האחרונות, דלקת בנרתיק, וכד’.

לאחר בחינת כל הפרמטרים המצוינים מתקבלת ההחלטה ע”י הצוות הרפואי, האם לאשפז את האישה או לשחררה לביתה. האינדיקציה העיקרית לגבי הסיכון ללידה מוקדמת תתקבל על ידי מדידת אורך צוואר הרחם.

במידה ואובחנו תסמינים של לידה מוקדמת, מקבלת האישה טיפול מתאים לדחיית הלידה ככל שניתן. במסגרת הטיפול נעשה ניסיון מכוון לעצירת צירים בעזרת טיפול תרופתי, מניעת זיהום (לדוגמא: אנטיביוטיקה למניעת או טיפול במצב של דלקת בשתן), ומתן סטרואידים באמצעות זריקה לשריר היולדת, לזירוז הבשלת ריאות העובר במטרה להפחית הסיכון לתינוק אם ייוולד מוקדם מהצפוי.
קיימות מספר תרופות הניתנות במטרה לנסות ולעצור את הצירים: מתן נוזלים לוריד, ריטודרין, מגנזיום, פרוזולאט ואינדומד. מלבד נוזלים לרוב התרופות יש תופעות לוואי רבות אצל האם ואף בעובר ולכן חלקן אינו מומלץ כטיפול מונע לאחר שבוע 32 להריון.

נשים הנמצאות בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת

נשים להן היסטוריה של לידה מוקדמת בעבר הסיכון ללידה מוקדמת נוספת עולה משמעותית. במקרים כאלו מומלץ לתת לאישה טיפול מניעתי של זריקות שמכילות פרוגסטרון, אחת לשבוע, בין שבוע 16-20 להריון ועד לשבוע 34. מדובר בזריקות של 250 מ”ג שמוזרקות בישבן, והן הוכחו כמורידות את שיעור הלידה המוקדמת בארבעים אחוז.
חשוב לציין כי מנוחה במהלך ההיריון לא הוכחה כמונעת לידה מוקדמת ולעיתים מנוחה מלאה בהריון עלולה להיות מסוכנת ולהעלות סיכון לקרישי דם בגפיים ולספיגת עצם מואצת.

קבוצת סיכון נוספת כוללת נשים להן צוואר רחם קצר מ – 15 מ”מ לפני שבוע 25. בקבוצת נשים זו הוכח כי מתן פרוגסטרון בנרות לנרתיק מפחית את הסיכון ללידה מוקדמת בכ50%.

קיימות נשים אשר מרגישות צירים באופן שגרתי במהלך כל תקופת ההיריון. כל עוד צוואר הרחם סגור וארך הלידה תתרחש במועד בסבירות גבוהה ביותר. במידה וחל שינוי באופי הצירים והם חזקים וסדירים יותר, יש לגשת לבית החולים. כאשר מדובר במצב של צוואר רחם מקוצר מומלץ לקיים מעקב צמוד יותר בהתאם להחלטת הרופא.

קיים קשר בין משקל האישה לפני כניסתה להריון לבין לידה מוקדמת. ככל שהאישה רזה יותר, הסיכוי ללידה מוקדמת גבוה יותר ולהפך, ככל שהיא שמנה יותר הסיכוי לקיומה של לידה לפני המועד הצפוי נמוך יותר. נשים השוקלות פחות מ 50 קילו, בעלות סבירות גבוהה יותר ללידה מוקדמת.

ד”ר ישראל הנלדר – מומחה למיילדות, גניקולוגיה, אולטרסאונד מילדותי והיריון בסיכון
www.hendler-md.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר הנדלר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום