הנקת תאומים או שלישייה מתכון לשנת לילה טובה או ל”לילה לבן”?

לאחרונה פונות אלי אמהות מניקות רבות לתינוקות בני פחות מ 5 חודשים המעוניינות להמשיך להניק את התינוק שרק נולד וגם להתחיל לישון טוב בלילה. רובן של האמהות מרימות גבה כאשר אני מיידעת אותן כי שינה טובה להורים והנקה אפשרית גם לפני גיל 5 חודשים.  האם יש קשר בין הנקה לשינה טובה בלילה של האם והתינוק?

                                                                                                                                                                                                              (קרדיט צילום: תהילה שרפי)

מחקרים הוכיחו כי בשלושת החודשים הראשונים ללידת התינוק, אמהות לילד ראשון המניקות בלילה ו/או הערב ישנות 40-45 דקות יותר ביממה.

תינוקות נולדים ללא שעון ביולוגי ואינם מבחינים בין היום ללילה וזאת בגלל העדר הורמון המלטונין- הורמון המשרה שינה, בחודשי חייהם הראשונים. בחלב אם מצוי הורמון המלטונין המופרש בכמויות משתנות, ולכן הנקה לילית עוזרת ב 3 חודשים הראשונים לחיים לכוון את השעון הביולוגי של התינוק דבר המשפיע על שנת לילה טובה יותר של התינוק ובעקבות כך גם של הוריו.
פרט להורמון זה, המצוי בשפע בחלב האם,ישנו גם הורמון נוסף – טריפטופן, המופרש בשעות הערב והלילה. הורמון זה קודם להפרשת הסרטונין – הורמון האחראי לתפקוד המוח ופיתוחו. העברת הורמון הטריפטופן לתינוק גורמת לספיגה גבוהה יותר של הסרטונין- ובעקבות כך לתפקוד יעיל יותר של המוח, לעלייה במצב הרוח של התינוק ובוויסות טוב יותר של מחזורי שינה והערות.
במידה והחלטת להניק ואת מעוניינת לישון טוב יותר, מהיום הראשון, לא מומלץ לחכות לגיל 5 חודשים אלא ללמוד את רזי שנת הלילה הטובה (של כולכם) גם בתקופת ההנקה.

לסיכום, בשעות הקטנות של הלילה כמות הורמון הפרולקטין- הורמון המייצר חלב אם, גבוה משמעותית מאשר בשעות היום וכך ישנו ייצור גבוה יותר של חלב אם במהלך הלילה. כאשר חלב האם מיוצר בכמות גבוהה יותר בלילה, ניתן לשמור על ההנקה לאורך זמן רב יותר. הנקה המתקיימת רק בשעות הצהריים עלולה לפגוע בתפוקת החלב.

 “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום