צעדים ראשונים בנעלי נוחות או יחפים

הילדים החלו ללכת
והגיע הזמן לרכוש נעליים נוחות להם
וגם לכם…

עברו הזמנים בהם ישבתם בנוחות בבתי קפה בזמן שהקטנטנים בחיקכם או ישנים שנת ישרים בעגלה. הם למדו לפסוע וצעד צעד גם ללכת ומאוחר יותר – לרוץ! הגיע הזמן לבחון אפשרות לרכישת נעליים שיאפשרו להם ללכת בבטחה גם שמדובר באספלט חם או במשטח שאינו סלול.

מתי מומלץ לרכוש את זוג הנעליים הראשונות? האם עלינו להסתפק בזוג אחד ומהן האפשרויות העומדות בפנינו במידה ואנו מעוניינים לאפשר לילדים לרוץ יחפים?

                                                                                                                                                                    (קרדיט צילום: FreeDigitalPhotos.net/ Audfriday13)

לא מומלץ להנעיל לתינוקות נעליים עד כחודשיים לאחר שפיתחו את היכולת ללכת באופן עצמאי. ריבוי הליכה יחפה יאפשר לכף הרגל לגדול, להתפתח ,להתחזק, לפתח שיווי משקל, ולהתמצאות במרחב. בחורף ניתן לגרוב גרביים עם סוליה מונעת החלקה ולוודא כי אינן הדוקות מידי ולא יוצרות מצב של לחץ מוגבר על העצמות הרכות הגדלות והסחוסים המתפתחים.
אם בכל זאת אתם מתפתים לקנות נעלי טרום הליכה (בשוק ישנו מגוון איכותי ומסוגנן) המתינו לתקופת ההסתגלות של התינוק להליכה – לאחר שאזר אומץ לביצוע הצעדים הראשונים באופן עצמאי.

אפשרו לילדים ללכת יחפים ככל שניתן על משטחים שונים כגון: משטחי חול, דשא ואדמה.
כך או כך, חשוב לשמור על מינון נכון ואיזון בין הזמן בו נועל הפעוט נעליים לבין הזמן בו מאפשרים לו להיות יחף. חשוב לזכור כי בזמן שהפעוט הולך, מקפץ ורץ יחף , הוא מסגל את היכולת לסמוך על הקרסוליים שלו ומקבל תחושה של ביטחון בכל הקשור להליכה ולצעדים הראשונים.
ישנם ילדים גמישים מאוד עם עיכוב בהליכה, שלעיתים לוקים גם בתופעה הקרויה “פלטפוס” – צניחה של קשתות כף הרגל. במקרים הללו, קיים צורך להתאים נעליים עם סוליה קשיחה שתשפיעה על ההליכה ואף להיוועץ באורטופד.

טיפים לרכישת נעליים ראשונות

לאחר הליכה עצמאית של חודשיים, ניתן ללכת ולרכוש נעלים שישמשו ויגנו עליהם בחוץ. קינן ממליצה להימנע משימוש בכפכפים או נעליים פתוחות שאינן מתאימות לשלב ההליכה הראשוני. בנוסף, לא מומלץ להעביר נעלים בשום גיל בין הילדים בשל העובדה כי לכל ילד דפוס הליכה משלו.

לקראת רכישת הזוג הראשון המיועד להליכה, שימו לב לכמה פרמטרים חשובים:

* סוליית הנעל דקה וגמישה- שימו לב כי סולית הנעל ניתנת לכיפוף ואינה בנויה ממקשה אחת קשיחה וזאת במטרה להתאים את פני השטח הרגל למשטח המשתנה.
* סוליה שטוחה – בחרו בסוליה ללא עקב או הגבהה בקשת הרגל (קשת מדיאלית)
* סולייה מעט מחוספסת – מומלצת לשיפור החיכוך ומניעת החלקה.
* קדמת הנעל מרובעת, רחבה – במטרה לאפשר מקום לבהונות מקום מרווח בלי הידוקם זה לזה (מאפשר מקום לכל האצבעות).
* הנעל עשויה מחומר נושם כגון עור – יש להימנע מפלסטיק ושאר החומרים סינתטיים.
* מדרס הנעל שטוח, ללא הגבהה ושקעים בכדי לא לגרום נזק לכף הרגל הקטנה, מכיון שלרוב התינוקות כף הרגל ישרה ומעט שטוחה
* נעלים קלות ככל האפשר- משקל הנעל מעייף את הרגל ואת הגוף כולו.
* עקב- חזק ויציב.
* נעלים גבוהות מעל הקרסול – השתדלו להמנע מרכישת נעל מסוג זה, בשל החשש שהנעל תגביל את כיפוף מפרק הקרסול ואת היכולת של הילד לרדת לעמידה שפופה. ישנם הורים הסבורים כי חשוב לרכוש נעל ש “תחזיק” את הרגל ,דבר שהוכח שאינו נכון, אלא אם קיימת בעיה ובעקבותיה המלצה של איש מקצוע מתאים.
* רפידה אורתופדית, כריות אוויר, בולמי זעזועים- מיועדות רק למבוגרים.

בחירת המידה המתאימה

מידת הנעל נמדדת כך שיתאפשר רווח של כאגודל בין קצה הנעל לבין האצבע הארוכה.
את הנעל מודדים בזמן שהילד עומד ולא יושב.
יש לקחת בחשבון שנעלים המוגדרות כנעלי צעד ראשון מגיעות במידה קצת יותר גדולה מכפי שהן באמת מנעלים “רגילות” באותה המידה.
חשוב לזכור כי כפות רגליהם של הילדים גדלות במהירות – בממוצע בחצי מספר מדי שלושה חודשים ובעקבות כך להתאים את סוג הנעל, בהתאם לעונת השנה וכן להתאים את מידת הנעל (ואת המחיר שאנו משקיעים בשלבים הראשונים בכל זוג).
זכרו כי לכל אחד מהילדים מידת כף רגל שונה, במיוחד כאשר מדובר בתאומים או שלישייה שאינם בני אותו המין ולכן חשוב שתיקחו אותם איתכם לחנות הנעליים, לפחות במהלך הרכישות הראשונות. הדבר יאפשר להם גם ליהנות מהמעמד ולהתנסות בסוגים שונים של נעליים וחומרים.

כאשר החלטתם לרכוש סוג מסוים של נעל, הרגישו את העור או החומר שממנו היא עשויה (חשוב שיהיה רך). כחלק מתהליך הבדיקה, הכניסו את היד לתוך הנעל עצמה וודאו שעל המדרס הפנימי אין בליטות וגם שההדבקה טובה.
גשו לחנויות המציעות מגוון של מותגים ונעליים. בארץ לא קיים תו תקן לנעלי ילדים , אלא אישור של מכון התקנים ולכן עליכם לוודא כי הנעל בהחלטתם לרכוש הנה איכותית ונוחה לכל אחד מהילדים, דבר שלעיתים סובייקטיבי לכל ילד.
במידה ואתם רוכשים שניים או שלושה זוגות במקביל, שימו לב כי בעונות מסוימות וברשתות מגוונות ישנן הנחות משמעותיות החל מרכישת הזוג השני.
בהזדמנות זו, רכשו גם לכם זוג או שניים נוחים להליכה, כהורים לתאומים או שלישייה אתם תזדקקו לזה.

1-2-3 רוץ….

רונית קינן “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום