FLY – ספר השראה מהמין האנושי אל המין האנושי – פרויקט ייחודי בנוף התרבות הישראלי

לאונרדו דה וינצי לאתר

שירה פלום, משוררת וכותבת, ולירון בן ארצי, אדריכלית וציירת, שתי אחיות מאזור השרון, משיקות את פרויקט FLY – המורכב חייהם של גיבורים שונים, מוכרים יותר ופחות, מכל קצות הקשת, אשר העפילו מעל ומעבר לגבולות האנושיים בתחומים שונים ומגוונים. השתיים מספרות על מקור ההשראה, על הפרויקט הייחודי ומטרתו.

 

 

 

הספר מורכב מ- 49 דמויות – כל דמות כוללת הסבר קצר אודותיה, ציטוט מפיה, ציור ייחודי וטקסט מקורי בהשראתה.מטרתן של היוצרות היא, שהאוחז בספר, יתמלא בתחושת מוטיבציה, אור והשראה. שהכוח האנושי, התשוקה והחיוביות יציפו את חושיו ויזכירו לו את היופי והטוב הקיים בעולם ובכל אדם ואדם בפרט. החלום הוא שמהמקום הזה נחנך את הילדים שלנו ושהדמויות שלנו, תהינה אלו אשר תוצפנה כגיבורות תרבות.

שירה פלום מספרת…

כאשר שמענו סיפורים על ייאוש וטרגדיות, חיפשנו סיפורים על אומץ וחמלה. מצבור של יצירתיות והשראה עמדנו מול פחד והסתה. אני רואה את פרויקט FLY גם ככלי להעצמה אישית והורית והורה אשר יודע ומבין העצמה אישית מהי. הפרויקט יכול להקרין את המסרים המחזקים והמופלאים לילדים מסבירה פלום ומוסיפה: “למדנו על אומנית מדהימה שסירבה להיכנע לנכות הקשה ועל ילדה קטנה ששרדה 11 יום ביערות סיביר. התרגשנו מאישה צעירה אשר סירבה לקבל את האקסיומה שאין מקום לנשים בבתי ספר לרפואה, ונלחמה על מקומה, למדנו על אישה מדהימה אחת, עזבה חיי נוחות והקדישה את חיי להצלת חיי הגורילות במחיר חייה שלה.

 

משלב הרעיון ועד לביצוע

אחרי פרידה ושברון לב, החלה לירון לחפש מקור להשראה, העצמה ונחמה. כאומנית, החלה ליצור ולצייר דמויות אשר שידרו לה והעניקו לה את המסרים האלו. לאחר זמן קצר, התחלתי אני במקביל וללא קשר, להגיב על הציורים הללו וכתבתי טקסטים השראתיים לכל דמות. מבחינתי, FLY נולד ממקום של חיפוש עמוק אחר מקורות השראה, העצמה ותקווה אשר חסרים כל כך היום בעולם. גיבורי תרבות אשר חיו וחלקם עודם חיים ביננו ונותנים לנו את התקווה ואת האמונה, שכל אחד יכול להגשים את החלום שלו ולעשות את מה שנראה כבלתי אפשרי. הניצוץ בעיניים, הלהט בלב, האמונה והאהבה – אני מאמינה בהעברת המסרים האלו לילדים שלנו, על מנת שהדור הבא יאמין ויתחנך על ברכי הערכים החשובים הללו ויזכור תמיד עד כמה חשוב להמשיך ליצור, לחלום, להאמין.

FLY הנו מסע אל תוך הלב והלאה. המסע הזה אצלי, הוא ההבנה שלא מספיק לדבר על מה שצריך לשנות כאן, אלא צריך לפעול כדי לשנות. ככל שהתקדמנו במסע הזה, למדנו על עוד ועוד דמויות, אשר לכל אורך האנושות, ידעו להקשיב ללב, לשמור על הלהט שבנפש וללכת עם האמת שלהם. מדובר במסר כל כך חשוב לחיות לאורו, ולהעבירו לדור הבא. הדמויות שלנו מגיעות ממקומות שונים, תקופות שונות, רקעים שונים, תחומים מגוונים.

 

כולן היו דמויותיי

תהליך בחירת הדמויות היה מסע מדהים. חלקן של הדמויות הינן גיבורי תרבות אישיים של לירון ושלי, אחרות הן דמויות אותן איתרנו אחרי חיפושים ארוכים, תחקירים מעמיקים ולמידה בלתי פוסקת. אם לומר את האמת, החיפוש הזה מחזיר את האמונה במין האנושי ונותן תקווה, שאפשר גם אחרת. אנשים כמוני וכמוך הצליחו בכל מהלך ההיסטוריה האנושית.
הדמויות שבספר, מציפות גיבורי תרבות אשר מבחינתי – הן אשר אמורים להיות האור אליו מביטים הילדים שלנו. הדמויות שלנו, נתקלו בקשיים והתמודדו לעיתים עם נסיבות חיים, ועם סיטואציות לא פשוטות. הן הגיעו לצומת, כפי שכולנו מגיעים לצמתים במהלך חיינו. הדמויות שלנו בחרו להמשיך ולהאמין באמת שלהם,בערכים שלהם, הן בחרו לשמר את הניצוץ בעיניים ואת להט היצירה. אני מספרת לילדים שלי על אליזבת בלקוול, אשר פנתה לאינספור בתי ספר לרפואה, אשר סירבו לקבל אותה בשל היותה אישה, עד שבסוף הצליחה להתקבל לאחר מבתי הספר וסיימה את לימודיה בהצלחה. אני מספרת להם על אנשים שרצו לעשות שינוי והצליחו, על אנשים שנתנו דרור לדמיון וליצירה, וסללו בנחישות ובאומץ את הדרך שלהם לעבר האופק. זה מדהים בעיניי. לכולנו קשה, השאלה מה אנחנו עושים בנקודה הזו ואיזו החלטה אנחנו מקבלים.

אין דמות אחת אותה אני אוהבת יותר מהאחרות. אני מחוברת לכל דמות ודמות. חביבות עלי מאוד הן – מארי קירי, אליזבת בלקוול, לאונרדו דה וינצ’י
וואנגרי מאטאי – אשר פיתחה פרויקט של שתילת יערות באפריקה, כדי להציל את האוכלוסייה ולאפשר תעסוקה ומזון לאוכלוסיות החלשות באפריקה.
דיאן פוסי – אשר ויתרה על חיי הנוחות בארה”ב, כדי ללכת אחר החלום, ללמוד על אוכלוסיית הגורילות, לעצור צייד בלתי חוקי ולהצילן.

הדמויות שלנו הן אנשים כמוני וכמוך, כולנו מתחילים מאותה הנקודה, דרך ההתמודדות שלנו וההחלטות שלנו בחיים, מונעות מהלהט שבלב, הניצוץ בעיניים, האומץ והאמונה שלנו. אני חושבת שכל אחד יכול להתחבר למסר הזה אותו מעבירות הדמויות שלנו ולמצוא דמויות אליהן יתחבר במיוחד.
לכל אחת פינה חמה בלב של שתינו.

 

תרומתה של כל אחת ושל שתינו יחד, להצלחת הפרויקט – הנאה מהדרך ומהתוצאה

העבודה יחד היא דרך ארוכה ומדהימה. האתגרים היו רבים ולעיתים גם לא פשוטים. אבל תמיד ידענו לתת יד זו לזו ולהמשיך הלאה
אנחנו משלימות זו את זו לגמרי, כל אחת מאיתנו מגיעה מעולם אחר, אך שתינו יוצרות, אומניות וכל אחת מאיתנו התחברה לפרויקט הזה ממקום אחר. ככה נוצר שלם…

 

עם הפנים קדימה

מטרתנו היא להעיף את FLY למעלה…. זו הדרך שלנו לפזר טיפות אור מסביבנו ואנחנו מאמינות, שאם כל אחד מאיתנו יוכל לפזר קצת אור סביבו, העולם יהיה מקום טוב יותר לגדל בו את הילדים שלנו. רק דמיינו לאן הם יוכלו להגיע, כשהם גדלים על הערכים האלו ועל האמונה שהלהט בלב, תשוקת היצירה והאהבה הן הבסיס לחיים.

 

הכירו את הדמויות…

לאונרדו דה וינצי לאתר

לאונרדו דה וינצ’י – דה וינצ’י נחשב מגדולי אמני הרנסנס והוכר בעקבות המצאותיו, ציוריו ויצירותיו בתחומי המדע, אדריכלות והנדסה ומוסיקה. השמועות במהלך השנים מספרות כי היה רוכש ציפורים בכלובים רק על מנת לשחרר אותן ולצפות בהן במעופן. דה וינצ’י נפטר, יש האומרים, בזרועות מלך צרפת, אולם ע”פ בקשתו היו אלו 60 קבצנים אשר נשאו את ארון גופתו.

חיים מחוץ לזמן. מחוץ לחוקים, מחוץ לגבולות האנושיים. ההיגיון, אינו אלא מכשול. כלוב של זהב בו שוכן הביטחון. הפוך אותו לשקוף, הבט מעליו ודרכו.
האנושות עוסקת בביצה קטנה הנעה בין גבולות האפשרי לבלתי אפשרי. כמה מופרך!
מכל פינה עולה שאלה חדשה, רעיון חדש. כשאינך יכול להכיל עוד, תיטול היד את הקסת וכמעשה קסם תעבור על הדף ותברא. כאילו קיבלה חיים משלה. רחף מעלה ומתוך כל נשימה, רקום מציאות חלופית. הנה היא, אל מולך, מוחשית לחלוטין.
הכול סביב נמס, הכול נדם. כעת תוכל להריח אותה, לראות כל זווית וכל פינה. הניצוץ הולך וגדל ואז, היה מוכן לקבל אל תוכך את הרגע. הרגליים ניתקות מהקרקע ואתה תוכל לעוף אל אזור הדמדומים. במעוף כנפייך, תשנה צורה וגודל, תיצור צבעים, קולות ומימדים ללא גבול. כאן אתה קובע את הכללים, את המטרות, השאיפות.
חלום אינו חלום, הוא יעד. כל מחשבה אחרת, היא חזרה לביצה. פנטזיה או מציאות.. יש לכך משמעות, בכלל?

 

קארינה ציקיטובה לאתר

קארינה צ’יקיטובה – פעוטה בת שלוש ושבעה חודשים, אשר הצליחה לשרוד לבדה ובלווית כלבה בלבד במשך 11 ימים ביער הסבירי. חרף היותה כה צעירה, לא איבדה הפעוטה עשתונות ופעלה מתוך תושייה בלתי נתפסת. קרינה מצאה מסתור בגומחה בדשא ושרדה על ידי אכילת תותי בר ושתית מי הנהר, באזור השורץ דובים וזאבים.

לעיתים, יכול כוחה של האהבה לעטוף באומץ גם את הלב הרך ביותר, התמים ביותר. האהבה יכולה לרקום בתוך הלב זיכרון מתוק של ריחה הטוב של אמא, לבה המאמין הפועם בחום. האהבה תיצור הילה סביב הלב, כמו חיקו המגן של אבא. כאילו דבר רע לא יכול לקרות לעולם.
אמא?… גם אם קר כל כך…. אפשר למצוא מלאך שומר וחום גופו יכניס אור אל תוך הפחד הנורא. אמא תבוא, אבא יבוא. הם חייבים לבוא. זה הלב שזועק אליהם והם תמיד ידעו לשמוע. הבוקר יאיר ויחלוף לו, עוד לילה יזדחל מסביב.
מי שמרגיש אהבה וידע את כוחה… יוכל לתת ללבה של אמא לחמם אותו ממרחקים ולידו הטובה של אבא להגן עליו מכל מקום. לב אוהב אינו מוותר לעולם.

https://www.facebook.com/Fly4Inspiration/?fref=ts

http://kck.st/1POaBrZ

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!