בקיעת השן הראשונה

התינוק חסר מנוחה? מרייר יותר מהרגיל? החניכיים אדומות ונפוחות? מזל טוב! אתם כנראה בדרך לבקיעת השן הראשונה

שיניי חלב נוצרות בחניכיים עוד בשלב ההיריון, ולמרות זאת השינים ראשוניות מתחילות לבקוע בגילאי 5 חודשים ועד גיל שנה. בדרך כלל בוקעות השיניים החותכות התחתונות ואחריהן בוקעות החותכות העליונות.

זמני בקיעת השיניים משתנות מתינוק לתינוק גם כשמדובר בתאומים או בשלישייה ועד גיל שנתיים וחצי, לרוב התינוקות יבקעו כל 20 שיני החלב. בשלב הזה, מומלץ להוסיף לשגרת הצחצוח גם את החוט הדנטאלי שמאפשר הסרה טובה יותר של מאכלים שחבויים בין השיניים הקטנות ולעיתים גם הצפופות.
כאשר אצל אחד התינוקות קיימת הקדמת בקיעה או עיכוב בקיעת השיניים הראשונות, דרושה בדיקה ומעקב של רופא שיניים שמומחה לילדים, וגם למי שאין בעיה מומלץ לגשת לרופא שיניים לבדיקה ראשונה.

כיצד ניתן להקל על כאבי צמיחת השיניים בתינוקות וילדים?

לא כל התינוק יסבלו באותו אופן מכאבי בקיעת השיניים אם בכלל, הראשון יכול לגלות סימפטומים של חום גבוה ואצל השני יתגלה ריור מוגבר.
בסוף מרץ 2015 פרסם משרד הבריאות את המלצותיו, להימנע בשימוש במשחות להקלת כאב בקיעת שיניים אצל תינוקות עקב החומרים המצויים בהם העלולים לגרום לתופעות לואי חמורות (למשל לידוקאין 2%, עלול לגרום לפרכוסים, פגיעה מוחית ובעיות לב).

אם כן, כיצד ניתן לעזור לתינוק שנראה כי סובל מכאבים הנובעים מתהליך בקיעת השיניים?

1. עיסוי – במהלך בקיעת השיניים הראשונות הן חותכות את החניכיים, כאב עליו ניתן להקל באמצעות עיסוי. לאחר רחיצת הידיים, בצעו עיסוי של החניכיים בתנועות סיבוביות, פעולה שתרגיע ותקל על התינוק. אפשרות נוספת היא לתת לתינוק נשכן או חיתול נקי שהושרה במים קרים.

2. קירור אזורי החניכיים הנפוחים, דבר המעיד על צפי לבקיעתה של שן- ישנן מגוון אפשרויות לקירור האזור הכואב כגון: נשכנים או צעצועי גומי קרירים (אך לא קפואים), מאכלים שניתן לתת בטמפ’ נמוכה כגון: רסק פירות לא ממותק , מים קרירים ועוד.

3. במקרים בהם הכאב בלתי נסבל אפשר לתת באופן חד פעמי משכך כאבים כמו אקמולי ונורופן.

במידה והתינוקות מכניסים ידיים לפיהם או מוצצים אצבע, אפשרו להם להשתמש באחת הדרכים שנועדו להקל על הכאב ואל תוציאו להם את הידיים מהפה.
חשוב לשמור על הרגלי השינה ועל סדר יום קבוע גם בתקופה בה בוקעות השיניים ולמרות שצפויים מספר לילות עם פחות שעות שינה, שלכם ושל התינוקות.
הדבר החשוב ביותר, להתייחס לילד שסובל ולזכור תמיד כי חום ואהבה הם התרופה הכי טובה.

“טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום