ככה זה שיש שתיים – איך מרגישות תאומות זהות, שהן בעצמן כבר אמהות

20151115 220243

עדי הרכבי ועינת טסלר קליידר הן תאומות זהות, נראות דומות להפליא. יפות, חכמות ומלאות שמחת חיים. יחד עם זאת וככל שהשיחה העמיקה, יכולתי לזהות הבדלים ברורים במבנה הפנים, במבטים של כל אחת וגם בקווי האופי. העובדה שכל השנים הן הרגישו יחידה אחת, והמאמצים שכל אחת עשתה במטרה לבדל את עמה מאחותה תרמו לצורה בה החלטתי להביא כל אחת לידי ביטוי בכתבה. היו רגעים שהרגשתי כי שאלה אחת מובילה לתשובה אחת הנאמרת על ידי שתיים, ובפעמים אחרות הן השלימו האחת את דברי השנייה. כן, הן הצליחו לבנות זהות נפרדת, משפחה גרעינית שיצרה כל אחת (ספויילר – הבעלים הם החברים הכי טובים), המקצוע שבחרה והדרך בה היא חיה את חייה. ועדיין, כאשר ישבתי  מול שתי הנשים המרשימות הללו, לא יכולתי להתעלם מאותם רגעים בהם עובדת היותן תאומות זהות, בלטה והייתה מאופיינת במערכת יחסים מיוחדת – השפה המשותפת שלהן, הצחקוקים, המבטים הדומים ומערכת היחסים ההדדית של בנה התינוק של האחת עם דודתו, ספק אם ידע שלא מדובר באמו.

עדי נשואה ואמא לשניים – אורי (4.5) וגיא (2), מנהלת משאבי אנוש במקצועה.
עינת נשואה ואמא לשניים – דניאל (4) ורום (4 חודשים), מומחית ללקויות למידה ודקטורנטית באוניברסיטת חיפה.
לשתיים אחות הגדולה מהן בשנתיים וחצי.

עדי: “אמא שלנו כלל לא ידעה שמדובר בהיריון תאומים” מספרת עדי ומוסיפה: ” לפני כארבעים שנה, לא נהוג היה לעשות בדיקות כפי שעושים היום. במהלך הלידה, ולאחר שיצאתי אני, הודיעו כי מצפה לה לידה נוספת, אשר התרחשה כעבור רבע שעה מהלידה הראשונה.”
עינת: “ההורים היו בהלם, לא היה להם מושג מה עושים, כיצד מתארגנים. בבית היו ציוד לילד אחת שהיה שייך לאחותי הגדולה וכעת, יש לרכוש ציוד נוסף ..הכל כפול. בהתחלה קראו לנו תאומה 1 ותאומה 2. מההורים תכננו לקרוא לילד שייוולד עדי, בין אם מדובר בבן או בבת. כשאני נולדתי, היו צריכים לחשוב על שם נוסף,וזה לקח זמן”.

20151115 220243

הו! ילדותינו הקסומה

עדי: “בילדותינו התגוררנו בעיר ברמת גן. עד כיתה א למדנו באותה מסגרת ובבית הספר היסודי, למדנו באותה שכבה אך בכתות נפרדות. מאז שאנו זוכרות את עצמנו, כינו אותנו “התאומות”, ללא הפרדה. רבים התייחסו אלינו כישות אחת, במיוחד החברים של ההורים, שלעיתים אף לא זיהו מי זו מי”.
עינת: “היינו מבלות זמן רב יחד, האחת עם השנייה ועם החברים המשותפים, למרות שהיה לכל אחת מעגל חברים נפרד בנוסף. במהלך השהות בגן וגם בזמן הלימודים, ההורים ביקרו לא מעט במסגרות החינוכיות ,בשל ההתנהגות של שתינו. הרגשנו מגובשות, צוות אחד בעל כוח חזק וכפול. הפרינו האחת את השנייה, יחד התפרענו ולא תמיד הקשבנו למורים. ישנו תמריץ לפעולה כאשר אתה פועל מתוך צוות, וגם האחראיות מתחלקת בין שתיים. בנוסף לבילוי יחד בשעות הפנאי, לקחנו גם חלק באותם חוגים – כדורעף והתעמלות”.
עדי: ” שנים רבות גם היינו פועלות יחד נגד אחותנו הגדולה שהייתה ילדה טובה בעלת התנהגות למופת”.
עינת: “עד היום אחותנו הגדולה מספרת על הטראומה שעברה, כאשר בגיל שנתיים וחצי, קיבלה שתי אחיות ללא הכנה מוקדמת”.

20151115 220225                                   

שתינו ביחד וכל אחת לחוד

עדי: “החיסרון המרכזי בהיותנו תאומות הוא העובדה שרבים מתבלבלים בנינו. מבחוץ חושבים שזה נחמד ואף משעשע בעוד שבפועל, חשוב לכל אחת מאיתנו לפתח את זהותה האישית. במצב כזה, עליך לקחת החלטה אחת משתיים – לגייס משאבים ואנרגיה כדי להסביר כל פעם מחדש מי זו מי או לוותר. ישנן סיטואציות בהן אתה מרגיש כי הסביבה רואה את שתינו כשיות אחת, דבר שגורם לך לנסות ולמצוא את הזהות שלך, בתוך מערכת היחסים המורכבת והמיוחדת שלנו”.
עינת: ” מאז ומעולם ההורים הלבישו אותי ואת עדי אותו הדבר. עבור אבי, אנחנו גימיק, עד היום הוא מתגאה בעובדת היותנו תאומות זהות. כאשר את חלק משתיים, קיימת בעיה בגיבוש הזהות האישית, הנובעת גם מהעובדה, כי רבים מתייחסים אליך כחלק מצמד. בגיל ההתבגרות, התקופה בה מתפתחת הזהות האישית, התייחסות זו הופכת למשמעותית יותר. לעיתים קיימת תחושה, שאינך יודעת איפה זהותך מתחילה והיכן היא מסתיימת. בשלב מסוים אף העדפתי שעדי ואני לא נסתובב יחד, הקפדתי על לבוש שונה וכל זאת, במטרה להיות ייחודית”.
עדי: ” ישנו יתרון ברור למערכת היחסים שלנו. מדובר בקשר מיוחד ומדהים. גם הבעלים שלנו הם החברים הכי טובים, האחד של השני. עינת יצאה עם הראל בעלה במשך שנתיים וכאשר הגעתי למפגש חברים, הכרתי את חברו הטוב ביותר – אורן, והשאר היסטוריה.
עינת: ” בהתחלה הרגשתי ששוב נלקח לי דבר המייחד אותי, ושעלי לחלוק עם אחותי את החברים המשותפים לי ולבעלי. עם הזמן זה נהיה נפלא. כאשר אתה מתבגר ובונה לעצמך את החיים שלך, אתה לומד להעריך וליהנות מהקשר המיוחד כמו זה שאנו חולקות. ישנם יתרונות רבים בעובדת היותנו תאומות זהות – אחרי הכל, אנחנו גימיק המעורר התייחסות מיוחדת, יש לנו שפה המשותפת רק לנו וחוש הומור שרק אנחנו מבינות”.
עדי: ” אין ספק כי מדובר במערכת היחסים מיוחדת, שבאה לידי ביטוי בטלפתיה וזיהוי רגש גם מרחוק. במהלך טיול שערכה עינת באוסטרליה חלמתי שהיא וחברה האוסטרלי נפרדים. למחרת התקשרה אלי עינת וספירה לי שהדבר קרה במציאות. קרה לא פעם שאחת מאיתנו עמדה לכתוב הודעה בווטסאפ, וקיבלה מהשנייה הודעה דומה עוד לפני שלחצה על כפתור “שלח”.
עינת: “עדי ילדה את גיא, כשנתיים לאחר שאני הפסקתי להניק. במהלך הלידה שהיתי בחדר יחד עם עדי, וכאשר התינוק יצא, נזל לי חלב מהשדיים.”
עדי: ” ישנם מקרים בהם ניצלנו את עובדת היותנו תאומות במטרה להקל האחת על השנייה. היה מקרה במהלך הלימודים בבית הספר, שהאחת נבחנה עבור השנייה במקצוע בו הייתה חזקה יותר. לעיתים אנו מנסות לבלבל את ילדינו, אך הם למדו להכיר את הריח של אמא”.

IMG 4230

עדי ועינת מעניקות לכם ההורים, טיפים לגידול תאומים

* התייחסו לכל אחד מהילדים בנפרד, פנו לכל ילד בשמו וגם אם מדובר בתאומים זהים, השתדלו לא להתבלבל
* לגבי הפרדת המסגרות החינוכיות – חשוב לשים לב לדינאמיקה בין הילדים, ובהתאם לכך להחליט מתי כדאי להפנות כל אחד מהם, למסגרת אחרת. בדרך כלל, כדאי לעשות זאת בגיל 5 (גן חובה) או בשנת הלימודים הראשונה בבית הספר (בכיתה א)
* בדקו לעומק את המוכנות והבשלות של כל אחד מהילדים, לקראת המעבר לכיתה א. יש הטוענים כי בשלותם של אחים תאומים לעיתים מתעכבת, כתוצאה ממערכת היחסים המורכבת בניהם.במידה ואתם לא בטוחים כי אחד מהילדים או שניהם מוכנים, התייעצו עם איש מקצוע, כיצד לנהוג. מערכת היחסים המורכבת בין אחים תאומים, יכולה להשפיע גם על הנושא הזה
* תנו לכל אחד ואחת ביטוי אישי, כאשר אתם בוחרים יחד את החוג בו ישתתף
* המנעו מלבוש זהה, אפשרו להם ליהנות בפריטי לבוש שונים, במטרה להביע את עצמם, גם דרך סגנון הלבוש
* שימו לב לדומיננטיות של כל אחד מהילדים ובהתאם, תנו מקום גם לתאום החלש יותר
*למדו אותם ליהנות ממערכת היחסים המיוחדת שלהם ויחד עם זאת, עזרו לכל ילד לפתח את עצמו כאינדיבידואל
*העניקו זמן איכות לכל אחד מהילדים בנפרד, עם שני ההורים יחד או עם כל אחד בנפרד

במבט לאחור,האם גם לכם יש מה להגיד? חושבים שתוכלו להעניק טיפים ולשתף הורים נוספים? כתבו לנו info@2wins.co.il

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!