מעבר ממיטת תינוק למיטת מעבר או מיטת נוער – שלב נוסף המסמל התפתחות וגדילה

הרגע בו תבינו כי הגיע הזמן להציב בחדר הילדים מיטות נוער יקרה כאשר אחד מהתינוקות או כולם יחד ינסו להעביר רגל קטנה או את כל גופם, מעבר למעקה הבטיחות של מיטת התינוק. החדשות הטובות הן שהדבר קורה לכולם בשלב כלשהו וצרת רבים…..יחד עם זאת, חשוב לזהות את הסימנים לניסיונות הראשונים של הפעוטות לצאת מהמיטה ללא עזרתכם וכך למנוע נפילות, גם אם מדובר בהשכבתם על מזרן עד שמיטת הנוער תהיה מוכנה.

הפרידה ממיטת תינוק והמעבר למיטת מעבר/ נוער הנו אחד מאבני הדרך ההתפתחותיים של תינוקות. עבור הורים רבים הדבר מסמל התפתחות וגדילה ולכן הם נוטים לזרז את ילדיהם ולהעמיד בפניהם עובדה כי מעתה ישנו במיטה גדולה פי כמה ממידתם וללא גבולות איתנים – תרתי משמע.

מומלץ לקיים את המעבר למיטה חדשה לפחות בגיל שנתיים וכמה שיותר קרוב לגיל שלוש. לפני כן קשה לפעוט להבין את המשמעות של יציאה מהמיטה , בעוד ההורים מצפים שיישאר בחדרו במהלך החל משלב ההירדמות ולאורך הלילה. לצאת מהמיטה אבל אנחנו מצפים ממנו שיישאר במיטה.
המעבר למיטת מעבר/ נוער הוא שינוי משמעותי עבור פעוטות, עבורם מדובר בחוויה חדשה ולעיתים מעט מפחידה. השינה במיטה ללא דפנות שמגנים ושומרים עליהם מכל הצדדים, וגם גודל המיטה שפעמים רבות משמעותית שונה מרוחבה ואורכה של מיטת תינוק, עלולים ליצור הרגשה אצל הפעוט כי עליו לישון במקום אחר משהורגל עד כה. יחד עם זאת, הרגשת החופש שמגיע עם מיטה גדולה וללא מעקה בטיחות גבוה הנה משמחת ומרגשת, ועלולה ליצור מצב בו הגבולות נפרצים. ייתכן מצב בו את שלב הירדמות שהנו חלק בלתי נפרד מטקס השינה אליו הורגלו הפעוטות עד כה, תחליף חגיגה במיוחד כאשר יש לילדים שותף או יותר.

 

 

כיצד לנהוג כאשר אחד מהילדים מוכן לעבור למיטה חדשה בעוד השני עדיין ניהנה ממיטת התינוק? אם אחד מוכן והשני עדיין לא? במקרה כזה, מומלץ לנסות ולמצוא את דרך האמצע. לנסות ולמתן את התנהגותו השובבה של הילד שמטפס על מעקה מיטת התינוק ובמקביל, בכל זאת להקדים מעט את מועד המעבר למיטת מעבר/נוער לילד הנוסף. מצב בו ההורים מחליטים להעביר למיטה חדשה ילד אחד, מורכב מאוד עד בלתי אפשרי כאשר מדובר בתאומים/ שלישיות. למה? במקרים מיוחדים בהם אחד הילדים התחיל לצאת ממיטת התינוק בגיל מאוד צעיר ויש סכנה שיפצע במהלך ניסיונותיו חוזרים ונשנים לטפס על מעקה הבטיחות, , מומלץ להעביר רק אותו למיטת מעבר. אפשרות ביניים נוספת עבור ילד שמנסה שוב ושוב לצאת ממיטת התינוק ועד שמיטתו החדשה תגיע, אפשר להשכיבו על גבי מזרן.

להלן מספר טיפים שיאפשרו לכם ההורים לקיים את השינוי בצורה הטובה והקלה ביותר עבור כולם

הכנה רגשית שלכם – אל תצפו לערבים שקטים ורגועים במהלך השבועות הקרובים. זהו שלב נוסף בו הפעוטות בוחנים אתכם ואת הגבולות שאתם מציבים. כאשר מדובר בתאומים או שלישייה קיימת לילדים אופציה לחבור לשותפים שכמותם, דבר שהופך את משימת ההירדמות למורכבת ומאתגרת יותר.
עקביות – ככל שתהיו עקביים יותר ותשתפו פעולה תוך הסכמה על אופן תהליך ההרדמה, הערבים השקטים יחזרו אליכם מהר יותר.
טקס שינה /שגרת ערב– עוד לפני ביצוע השינוי חשוב ליצור שגרת ערב או טקס שינה דהיינו – רצף של פעולות אותם מבצעים באופן קבוע לפני השינה. הטקס מאותת לילדים שהפעילות ביום המדובר הסתיימה, עוזר להם להוריד הילוך ולהתכונן לקראת שלב השינה. טקס שינה קבוע לפני המעבר למיטה אחרת, יקל על הילדים כאשר סביבתם יציבה וקבועה ורק פרמטר אחד משתנה – מיטת מעבר/נוער. לאחר שההתרגשות של הימים הראשונים תחלוף, השגרה תישאר ותעזור להם להירדם יותר בקלות.
הכנת הילדים – חשוב להכין את הילדים לקראת המעבר הכולל פרידה ממיטת תינוק. ספרו להם על חברים/ אחים / קרובי משפחה שישנים במיטות “של גדולים”, הקריאו סיפורים על ילדים שעברו למיטות גדולות ובמידת האפשר קחו אותם איתכם לחנות בה אתם מתכננים לרכוש את המיטות או הציגו להם אותם באמצעות עלון או האינטרנט.
בחרו בשינוי אחד בכל פעם– השתדלו להימנע מביצוע יותר משינוי אחד בו זמנית. במידה והילדים מצויים בשיאו של תהליך גמילה מחיתולים או שאתם עומדים לעבור דירה, עדיף להימנע משינוי גדול ומשמעותי כמו המעבר למיטת מעבר/ נוער.
איזון- חשוב ליצור איזון בין החדש והישן. לעיתים הורים כ”כ שמחים על רכישת המיטה החדשה ולכן בוחרים במעמד זה להחליף את כל הסט (סדינים , כריות , שמיכות וכיו’) . חשוב להבין כי עבור הילד המעבר יהיה קל יותר במידה והוא יכלול אלמנטים מן העבר. ריחה וצורתה של השמיכה המוכרת, מיקום זהה של המיטה בחדר ושימוש באותו חפץ מעבר ובבובות האהובות שמונחות על המיטה יאפשרו ליצור איזון הכולל התרגשות מהחדש והתרפקות על המוכר והידוע.
בטיחות- שימו לב להרכיב על מיטת המעבר מעקה המונע נפילה במהלך הלילה. במידה ומדובר במיטת נוער כדאי לשים שרפרף ליד המיטה כך שהילד יוכל להיכנס ולצאת מהמיטה בצורה בטיחותית.
שיתוף הילדים בהרכבת המיטה – מומלץ לשתף את הילדים בתהליך הרכבת המיטה, בחירת המצעים, סידור החדר מחדש וכיו. השתדלו לאפשר לילדים לשהות בחדר/ במיטות עוד במהלך היום לפני ההרדמה כדי שיתרגלו לסביבה החדשה.
יצירת אווירה טובה– השתדלו שהמיטה תהיה נעימה ותשרה תחושה של חמימות.
הכינו את החדר לקראת המצב החדש – הצבת מיטת מעבר/נוער מאפשרת לילדים שעד כה שהו במיטת תינוק סגורה – מרחב פעולה רב יותר. מסיבה זו חשוב להפוך את חלל החדר לבטיחותי – הוציאו חפצים שבירים או שאינם בטיחותיים מחדר הילדים או כל אלמנט שיכול להיות בסיס טוב לחגיגה הצפויה לפני השינה: נורות/ תריס חשמלי/ מאוורר תקרה וכו.
 יום המעבר – ביום בו אתם מציבים את המיטות בחדר הילדים – הכינו את ילדכם והסבירו להם על המעבר שכולל טקס שינה רגיל עם שינוי אחד – מיטה חדשה. חשוב שההסבר יהיה קצר אך ברור, כדי שהילדים ידעו למה לצפות. בלילות הראשונים כדאי להכניס אותם למיטות מוקדם מהרגיל במטרה לאפשר להם זמן להכרת המיטה החדשה, למשחק ולהנאה מהחופש, מבלי להיכנס למצב של עייפות יתר.
כמה רגעים לפני השינה– אחלו לילה טוב לילדים והמשיכו בתהליך ההרדמה כרגיל, והדגשיו בפני הילדים את העובדה שעליהם להישאר במיטתם ובחדרם. קישור לכתבה – “לא רוצים לישון- שיחות לילה…”.

זכרו שהמעבר למיטת חדשה הנו שינוי משמעותי עבור ילדיכם. אצל תאומים ושלישיות הוא עשוי להיות קשה יותר בשל העבודה שמדובר בצוות המורכב מילדים הנתונים גיבוי זה לזה והנם בעלי מטרה משותפת – חגיגה לילית. היו סבלניים ועקביים- זמן ההרדמה והלילות יתקצרו במידה ותהיו ברורים, נחושים ואסרטיביים.

בחירה במיטת מעבר או מיטת נוער?

תלוי ברצון ההורים. היתרון והחסרון במיטת מעבר הוא שמדובר במיטה שמידותיה קטנות, דבר המאפשר לילד ניידות. במקרה של תאומים או שלישייה החולקים חדר, מיטת מעבר קטנה תאפשר חסכון במקום. וכך בפועל, מדובר על המצאה של השנים האחרונות, וכל עוד שומרים על בטיחות הילד (שלא ייפול , שידע להיכנס ולצאת מהמיטה בצורה בטוחה) אין סיבה לא לעבור למיטת נוער. בחלק מהרשתות ניתן גם להזמין מיטת נוער קטנה יותר ממידותיה של מיטה סטנדרטית. יתרון בולט נוסף של מיטת נוער הנה חסכון כלכלי הנובע מרכישת שתי מיטות לכל ילד.

שירה קראוטהאמר – יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת

www.happyparenting.co.il

מעוניינים לשוחח עם שירה? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום