הריון מרובה עוברים – כיצד נוצר, ההבדל בין סוגי תאומים והאם אכן מדובר בהיריון בסיכון גבוה

בישראל מתקיימות כ – 170 אלף לידות מידי שנה מתוכן מעל 4% לידות מרובות עוברים, רובן לידות תאומים. כיצד נוצר הריון תאומים או שלישייה, האם הריון מרובה עוברים הוא בהגדרתו הריון בסיכון, וצפוי שיסתיים מוקדם מהצפוי ובמסגרת ניתוח קיסרי?

                                                                                                                                                                                                                         (קרדיט צילום: תהילה שרפי)

רוב הריונות של תאומים נוצרים כאשר מתקיים מפגש בין שני תאי זרע ושתי ביציות, נוצרים שני שקי היריון עם שתי שליות. במקרה זה, מדובר בשני אחים בעלי מטען גנטי שונה שבמקרה מתפתחים באותו הזמן ברחם עם שני שקי היריון ושתי שליות נפרדות לחלוטין.
תאומי אחווה שהנם תאומים זהים, נוצרים ממפגש של ביצית אחת וזרע אחד בעקבותיו נוצר עובר אחד. לאחר שלב ההפריה, מתחלק העובר לשניים וכך נוצרים שני עוברים בעלי מטען גנטי זהה.

הגדרת סוג ההריון

ככל שהחלוקה לשני עוברים נעשית קרוב יותר למועד ההפריה, מידת הדמיון הקרבה הרחמית בין העוברים נמוכה יותר.
סוג ההיריון מוגדר על פי מספר השליות (כוריון) ומספר שקי ההריון (אמניון). לדוגמא הריון בו יש שתי שליות ושני שקי הריון נקרא בשפה הרפואית הריון בי (שניים) כוריאלי ובי אמניוטי (bichorial bi amniotic pregnancy) ובקיצור BABC וכן הלאה

חלוקה המתקיימת במהלך 24 השעות הראשונות ממועד ההפריה – נוצרים תאומים זהים בעלי שתי שליות ושני שקי היריון, אשר בבדיקת האולטרסאונד יראו כמו עוברים לא זהים שגם להם שתי שליות ושני שקי הריון. Biamniotic Bichorionic pregnancy

חלוקה בטווח של 24-72 שעות לאחר מועד ההפריה – מצב שכיח בקרב תאומים זהים, בו נוצרים שני שקי היריון עם שליה אחת. Biamniotic Monochorionic pregnancy

חלוקה בטווח של היום הרביעי עד השמיני – נוצרים תאומים זהים השוכנים באותה שק היריון וניזונים משליה אחת .Monoamniotic Monochorionic pregnancy

חלוקה המתקיימת החל מהיום השמיני ואילך – תאומים המוגדרים כתאומים סיאמים, החולקים חלק מאברי הגוף שהתפתחו בעד למועד חלוקת הביצית. אשר נקראים גם תאומים מחוברים- Conjoined twins

רוב השלישיות יווצרו כתוצאה מטיפולי פריון, במהלכן שלוש ביציות הופרו על ידי 3 תאי זרע  דבר שיבויל ליצירת שלושה עוברים בשקים ובשליות נפרדות. Triamnioitic Trichorionic Pregnancy
בחלק קטן מהשלישיות ההיריון מורכב מתאומים זהים להם שלייה אחת ושני שקי היריון ועוד עובר יחיד נפרד לידם Triamniotic Bichorionic
במקרים נדירים ביותר יווצר הריון שלישיה של עוברים זהים, כאשר עובר שנוצר מתא זרע וביצית בודדים התחלק ל3 עוברים זהים Triamnioitic Monochorionic pregnancy.

הריון מרובה עוברים, וגודל הסיכון ללידה מוקדמת

היריון מרובה עוברים אינו מוגדר כהיריון בסיכון יחד עם זאת, הסיבוכים האפשריים גדולים יותר ולכן חשוב להתייחס אליו כהיריון בסיכון גבוה ולבחור ברופא המתמחה בסוג זה של היריון.
הבעיה המרכזית בהיריון מרובה עוברים הנה האפשרות ללידה מוקדמת, תופעה המתקיימת ב-6% מההריונות היחידניים, 60% בהריונות תאומים וברוב ההריונות בהם נושאת האישה שלושה עוברים. לידה מוקדמת בהיריון יחיד מוגדרת כלידה המתקיימת לפני שבוע 35-37 , לידה מוקדמת משמעותית מבחינת סיבוכי פגות היא זו המתקיימת לפני שבוע 32 (1%, בהריונות עובר יחיד, 10% בהריון תאומים ו 50% בהריון שלישיה) לעומת היריון תאומים בו לידה מוקדמת מוגדרת כלידה המתקיימת לפני שבוע 32. מעקב ההיריון נועד במטרה לבחון את מצבה של האישה ואת מהלך ההיריון כדי לנסות ולמנוע מצב זה.

קיימים סיכונים נוספים שעלולים להופיע במהלך היריון מרובה עוברים כגון: מומים הנוצרים מתקלות בחלוקת העובר לשניים או שלושה, במקרים של תאומים זהים החולקים שליה אחת לעיתים נוצרת בעיה של מעבר דם בין העוברים וכדומה. מעקב היריון מקצועי הנערך על ידי מומחה, יכול להפחית את הסיכון במידה מסוימת.
משקלה של האישה, עלול להשפיע על מצב של לידה מוקדמת ולכן, חשוב שהאישה תהיה במשקל תקין (לא רזון קיצוני או השמנת יתר), שיאפשר לגוף לשאת את העוברים ולהזין אותם כראוי.

מחקרים שבדקו את השפעת המנוחה והשכיבה של האישה במצב מאוזן, במהלך ההריון על ההיתכנות ללידה מוקדמת הראו כי הימנעות מפעילות, אכן תורמת לאישה הנושאת עובר אחד. כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים, רמת הפעילות פחות משמעותית ואינה מורידה את הסיכון  בהכרח.  מבדיקות שנערכו בנושא, עלה כי בקרב נשים שנשאו שניים או שלושה עוברים, ובמיוחד כאשר משובר בהיריון תאומים-  התקיים מספר גדול יותר של לידות מוקדמות בקרב נשים שהיו במנוחה.

רבים משתמשים בביטוי “שמירת היריון” ושואלים האם מצב זה הכרחי ,במטרה לשמור על מהלך היריון תקין. חשוב להדגיש כי שמירת הריון בהגדרה נקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי ומשמעותו – מנוחה שממומנת על ידי גורם זה.
קיימים מצבים מעטים, הדורשים מהאישה לנוח ולהימנע מפעילות יתר, דבר המונע לחץ על צוואר הרחם וגרביטציה שעלולים להוביל ללידה מוקדמת. יחד עם זאת, מצב של שכיבה ממושכת במיטה, עלולה להוביל לקרישי דם המסכנים את האישה ואת העובר.
מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התנהלות האישה ורמת פעילותה, בהתאם לסוג ההיריון, מצבה ומצב העוברים.

 לידה מוקדמת  – האם ניתן למנוע?

באמצעות מעקב צמוד של רופא המתמחה בהיריון בסיכון גבוה, במהלכו ניתן לעיתים לזהות מצב של התקצרות צוואר הרחם, דבר שיוביל למתן טיפולים תרופתיים שונים, שמטרתם להאריך את משך ההריון. בנוסף, תקבל האישה זריקה להאצת הבשלת הריאות של העוברים, העלולים לצאת לאוויר העולם מוקדם מהצפוי. (לידה מוקדמת).

ד”ר ישראל הנלדר – מומחה למיילדות, גניקולוגיה, אולטרסאונד מילדותי והיריון בסיכון
www.hendler-md.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר הנדלר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום