הכנה לצילום ילדים: ארבעה שלבים הכרחיים ליצירת צילום מוצלח

אנו חווים עם הילדים שלנו רגעים מדהימים אותם נרצה לזכור ולשמר. אחת הדרכים הנה צילום.
ילדים בכלל ותאומים ושלישיות בפרט מספקים לנו רגעים מיוחדים בהם נרצה לתעד את הקשר המיוחד שלהם.

כיצד מומלץ להתכונן לצילום הזיכרונות והרגעים המיוחדים של כל אחד מאיתנו? בכתבה שלפניכם

 

קודם כל : לוקיישן!

• הקפידו על הרקע, הוא חשוב לא פחות מהאובייקט עצמו! צלמו על רקע אחיד ונעים לעין, או מקושקש אבל פוטוגני. אל תצלמו על רקע חדר משחקים מבולגן, מטבח עמוס בכלים מלוכלכים, מיטה ועליה ערימות כביסה לא מקופלת וכו’. חפשו קיר חלק, קיר עם הדפס מעניין, וילונות ארוכים, גדר חיה, מדשאה פורחת, עצים ושיחים וכו’
• כשאתם מצלמים בחוץ, צלמו בעיקר בשעה שלפני השקיעה (ונגלה לכם סוד: אפשר גם שעה אחרי הזריחה למשכימי קום). השעה הזו מכונה “שעת הזהב” ובה מתקבל האור הרך והזהוב ביותר, כשקרני השמש מגיעות בזוית מחמיאה ולא קופחות ממעל.
• אם אינכם יכולים לצלם בזמן זה, חפשו לחילופין מקום מוצל לחלוטין, המדמה יום מעונן בו האור מפוזר ואחיד. כל זאת כדי להימנע מ”נמשים” של אור וצל שנגרמים מהאור שמבצבץ דרך עלים וענפים, וכדי לא לקבל תאורה קשה של קרני שמש ישירות שיגרמו לתמונה להתחלק לאזורים ברורים של אור וצל. מקום מוצל ימנע את כל אלו, ויכניס לתמונה צבעים עשירים וחיים שלא הושפעו מקרני השמש.

השלב הבא: תאורה!

• צלמו ללא פלאש – ניתן לראות בתמונות שצולמו עם פלאש הרקע יוצא כהה מאוד והתמונה מאבדת מהצבעים היפים שלה. הפלאש הוא זה שיצר תמונה עם תאורה לא אחידה, עם אובייקט ראשי מואר ורקע חשוך שלא הצליח לקבל אור בכמות זהה לאובייקט שהואר ע”י הפלאש. צילום עם פלאש דומה מאוד לצילום בשעות הצהריים עם השמש הקופחת. האזורים שקיבלו אור מתקבלים מוארים מאוד, והאזורים שנשארו בצל מתקבלים חשוכים מאוד.
קחו בחשבון שתאורה נכונה דורשת ידע וציוד שבלעדיהם היא רק גורעת… ותרו על הפלאש המובנה ותנו לאור הטבעי והסביבתי לעזור לכם.
• מה עושים ללא פונקצית הפלאש? העמידו את הילדים מול האור הטבעי ותנו לשמש לעשות את העבודה! עמדו בגבכם אליה כשהילדים עם פניהם אליה.
השתמשו הרבה בתאורת חלון, ובמיוחד אם יש עליו וילון לבן שירכך במקצת את האור הנכנס. העמידו את הילדים ממול החלון כדי שיקבלו כמה שיותר אור טבעי התורם ליצירת פורטרטים מחמיאים ביותר.

ועכשיו לטכניקה!
• צלמו תמונה חדה עם פוקוס. אפשרו למצלמה את הזמן שהיא צריכה כדי לפקס. הקפידו לתת “חצי לחיצה” לקבלת פוקוס, ורק לאחר מכן השלימו את ההקלקה. לאחר שביצענו “חצי לחיצה” וקיבלנו פוקוס, ניתן גם להמתין בסבלנות עם ההקלקה עד לרגע המתאים! כך נהיה מוכנים מראש “לצוד” רגעים מעניינים ומפתיעים (הערה: לא בכל דגמי המצלמות ניתן לעשות זאת). ולמי שעדיין לא בטוח, פוקוס מכוונים על העיניים ולא על שום מקום אחר.
• צלמו בצורה יציבה בלי לזוז. תמונה מטושטשת יכולה להתקבל לא רק אם המצולם זז, אלא גם אם הצלם לא היה יציב! במיוחד כשמצלמים ללא פלאש והמצלמה מפצה על כך במהירות צילום נמוכה במיוחד שמועדת לרעידות וטשטושים.
הישענו על קיר, השעינו את המרפקים על גדר או על הברכיים, וצלמו באופן החלטי ויציב.
• אל תצלמו מקרוב מידי, אתם תגרמו לעיוות. רוב העדשות מייצרות עיוותים קשים כשמצלמים איתן מקרוב מידי. צלמו ממרחק סביר והשתמשו בזום בעת הצורך. כך גם תאפשרו לילדים את הספייס שלהם ולא “תידחפו” להם מול הפנים על המצלמה השחורה הגדולה והמאיימת.

זמן לקומפוזיציה!

• כשאתם יוצרים את הפריים אל תשאירו רווח גדול מידי מעל ראש הילד. רבים טועים וממקמים את הפנים בדיוק במרכז התמונה. זאת טעות גסה, ראש המצולם אמור להיות קרוב לגבול העליון של הפריים, באופן שלא נשאר מעליו חלל רב מידי ללא שום תוכן. אם אתם שואלים למה התרגלתם להשתמש במרכז הפריים? זה פשוט, כי נקודת הפוקוס הראשית של המצלמה נמצאת שם, הריבוע הקטן שאתם רואים על הצג. לאחר שקיבלתם פוקוס אתם בד”כ לא זוכרים לשנות את הקומפוזיציה של התמונה לקומפוזיציה נכונה יותר, ומכאן ההרגל השגוי והנפוץ.
• צלמו פריימים מעניינים: גוונו קצת ואל תשימו את הילד כל הזמן במרכז הפריים. נסו למקם אותו חזק מימין או משמאל. כדאי לכם גם להכיר את “חוק השלישים” שאומר שאם מחלקים את התמונה לשלישים ומותחים 2 קוים לאורך ו-2 לרוחב, כשסה”כ נוצרות 9 קוביות, המיקום הכי נכון למקם בו את נושא התמונה הוא בתפר שבין הקווים האלו = בשליש התמונה וממש לא באמצעה!
• חפשו קוים גיאומטריים ונסו לשחק איתם כנקודות עניין בפריים. לדוגמא: שימו לב לגרם מדרגות שנמצא ברקע, ומקמו אותו במודע באופן שיוסף לתמונה ולא באופן אקראי.
• נסו זוויות צילום לא קונבנציונליות. נסו לפעמים לשבור את החוקים ולצלם מקרוב מאוד, מלמעלה או מלמטה. אתם תופתעו מהתוצאה המעניינת שתקבלו!
• חיתוכים חיתוכים חיתוכים. נסו לעשות קלוז-אפים (תמונות תקריב) מיוחדים שיראו רק חלק מהילד, לדוג’: רק כפות ידיים המחזיקות פרח, נעליים מתוקות ורגליים קטנטנות יחפות

תהילה שרפי – צלמת המתמחה בצילום ילדים ומשפחה, בסטודיו וגם בטבע
www.studio-ts.co.il
www.facebook.com/tehilasharafiphoto

מעוניינים לשוחח עם תהילה? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום