נושאת ברחמך תאומים? התעמלות המותאמת להריון יכולה לתרום לך רבות!

היריון, בין אם מכיל עובר יחיד או תאומים, הוא תהליך פיזיולוגי וטבעי. גופך נערך לקראתו ומסתגל אליו בהדרגה. בעבר היה מקובל לחשוב שאישה הרה צריכה לנוח ולהימנע מפעילות גופנית. בשנים האחרונות מבינים אנשי מקצוע העוסקים בתחום היריון ולידה,  שעדיף לשמר את שגרת היום יום כפי שהייתה נהוגה טרם ההיריון (למעט מקרים רפואיים שבהם חלה מגבלת פעילות גופנית בזמן ההיריון בהתאם להנחיית הרופא המטפל).

                                                                                                                                                                  (קרדיט צילום:  Freedigitalphotos.net/ Kdshuttersman)

פעילות גופנית במהלך ההיריון אינה מזיקה לאם או לעוברים, בתנאי שהיא מותאמת לצורכי הגוף המשתנים במהלך ההיריון ולמצבם של האישה ושל העוברים. במהלך תקופה זו, מומלץ להימנע מפעילות אינטנסיבית, קפיצות, פעילות שעלולה לגרום לנפילות, חבלות או לאיבוד שיווי משקל היכולים להיגרם במהלך משחקי כדור, משחקי מחבט, אומנויות לחימה, סקי שלג או מים, רכיבה, צלילה ועוד. הפעילות חייבת להתבצע במינון הנכון, בהתאם ליכולות הגוף ובהדרכה מקצועית, הניתנת ע”י מדריכת התעמלות מוסמכת לנשים בהריון ובהתאם להנחיות הרופא המטפל.
ממחקרים שבדקו נשים בהריון אשר במהלך הריונן עסקו בפעילות גופנית והשוו אותן לנשים בהריון שלא היו פעילות גופנית בהריונן, נמצא כי לנשים פעילות היו יתרונות רבים בנשיאת ההיריון, בתחושה הגופנית, בהתמודדות עם תהליך הלידה ובמהלך “התאוששות” הגוף לאחר הלידה. כושרן הגופני נשמר לאורך כל ההיריון והפעילות הגופנית רק הועילה להן.
מחקרים נוספים, שבדקו את השפעת הפעילות הגופנית בהריון על תהליך הלידה ועל העוברים, הראו קשר חיובי בין השניים. נשים שערכו פעילות גופנית במהלך וטרם תקופת ההיריון שיתפו פעולה טוב יותר בלידה עם הצוות המטפל, השלב השני של הלידה (מפתיחה מלאה ועד צאת התינוק) היה קצר יותר וגם העוברים נולדו במשקלים תקינים וללא בעיה כלשהי. חשוב לציין שפעילות גופנית אינה מבטיחה עובר בריא ולידה קלה.

נשים הנושאות ברחמן שני עוברים במסגרת היריון שמהלכו תקין לחלוטין, יכולות גם הן להתעמל (עד שבוע 28) בתרגילים ובתנוחות המותאמים למצבן באופן אישי. מומלץ להתעמל במסגרת פרטנית או בקבוצות קטנות על מנת להבטיח פעילות מבוקרת ובטיחותית.

לפני התחלת כל פעילות גופנית יש להיוועץ עם הרופא המטפל על מנת לקבל ממנו אישור לקיים פעילות גופנית במהלך ההיריון. יש להיות במעקב רפואי מלא במשך כל תקופת הפעילות הגופנית ולדווח על כל שינוי החל במצב הבריאותי ו/ או ההריוני. חשוב לציין, שפעילות גופנית במהלך ההיריון מומלצת לנשים בריאות ובהריון תקין בלבד. אין לקחת סיכונים במצבים בהם אסורה ההתעמלות על פי הוראה רפואית.

המטרות המרכזיות בפעילות גופנית בהריון:

חשוב להדגיש שמטרת הפעילות הגופנית בהיריון היא שמירה על המצב הקיים ולא שיפור הכושר הגופני.
1. תחזוקת הגוף
* שמירה על כוח ואלסטיות של השרירים
* מניעת קיצור והתדלדלות השרירים
* שמירה על טווחי התנועה במפרקים והזנתם
* חיזוק שרירי הבטן- בהריון עם עובר יחיד ובמיוחד בהיריון תאומים, מתארכים שרירי הבטן. על כן חשיבות רבה לחיזוקם במהלך ההיריון. שרירי בטן חזקים יכולים למנוע בין השאר כאבי גב.
* חיזוק שרירי רצפת האגן- חשיבות רבה לחיזוק שרירים אילו בהיריון, ובפרט בהיריון תאומים, אשר נושאים ותומכים במשקל ההולך וגדל באגן במהלך ההיריון
* העלאת המוטיליות ( התנועתיות ) של מערכת העיכול ובכך קטנה תופעת העצירות הנפוצה בזמן הריון
* הפעילות הגופנית משפרת גם את ההופעה החיצונית- מפחיתה עלייה מיותרת במשקל. בהיריון תאומים העלייה במשקל הגוף גדולה יותר מאשר בהיריון עם עובר יחיד ועל כן חשיבות רבה לשמירה על עלייה תקינה במשקל הגוף
* הגברת המודעות הגופנית והקשבה לגוף גורמת להתייחסות שונה וחיובית יותר לגוף, ליציבה נכונה ואפילו מתקשרת לתזונה נכונה ובריאה
* הפחתת הצטברות נוזלים (בצקות) בגפיים תחתונות

2. מניעת כאבים
באמצעות תנועה של הגוף ניתן למנוע כאבים. כאבי גב תחתון לדוגמא, שכיחים מאוד בהיריון עם עובר יחיד ובהיריון תאומים בפרט. בהיריון תאומים המשקל הנוסף על האגן והגב התחתון גדול מאשר בהיריון עם עובר יחיד, נוסף על כך קיימים לחצים על מפרק הירך הנושא משקל רב יותר ועוד.

3. הכנה פיזית ללידה
לימוד שליטה על שרירים הדורשים התייחסות מיוחדת במהלך הלידה: לימוד הרפיית שרירי רצפת האגן, חיזוק שרירים הנחוצים להתערבות פעילה של היולדת במהלך הלידה כגון שרירי הבטן המסייעים בשלב הלחיצות. בהיריון תאומים נדרשת היולדת ל”שימוש כפול” בשרירי הבטן בעקבות לידת שני עוברים.

4. הכנה נפשית ללידה
הפעילות הגופנית בהריון מלווה את האישה לאורך השלבים השונים של ההיריון. ליווי זה מכניס את האישה “לאווירה” ומכין אותה בכל שלב ושלב לקראת הלידה. נשים שמתעמלות במהלך ההיריון מגיעות מוכנות יותר ללידה מבחינה נפשית, יכולת שיתוף הפעולה עם הצוות המיילד טובה יותר, הן אינן נותנות ללידה להשתלט עליהן, מבינות טוב יותר את גופן ולכן לרוב השליטה בגופן טובה יותר.

5. “התאוששות” מהירה של הגוף מתהליך ההיריון והלידה
לרוב אישה שהתעמלה במשך ההיריון חוזרת מהר יותר לפעילות לאחר לידה, היא מורגלת לכך וזה עשוי להפוך לחלק משגרת חייה גם לאחר הלידה (במסגרת התעמלות לנשים לאחר לידה, באישור רפואי ובהדרכת מי שהוסמך/ה לכך).

פעילות גופנית מהנה ובטוחה

רויטל מזרחי- ללדת באור, מיילדת, אחות מוסמכת, B.A במנהל מערכות בריאות, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת הנקה ומדריכת התעמלות להיריון ולאחר לידה

www.laledet-baor.co.il

www.facebook.com/laledet.baor

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום