חזרה לעבודה לאחר הלידה

הלידה הנה שינוי משמעותי המשפיע על כל תחומי החיים ולעיתים גם משנה סדר עדיפויות. ישנן נשים שיעדיפו לצמצם את שעות עבודתן בתפקיד הקיים, אחרות יגלו כי אין זה כלכלי לצאת לעבוד ויש שינצלו את פרק הזמן של חופשת הלידה לשינוי מקצועי. כאשר נולדים תאומים או שלישייה, קיימת מערכת שיקולים נוספת אישית וכלכלית שהנה בעלת השפעה גדולה על התנהלות ההורים בכלל והאם בפרט.
כיצד ניתן לחזור לתפקיד הקיים במצב של טיפול בשניים או שלושה תינוקות במקביל? כיצד נערכים מבחינה כלכלית? האם הערכות חדשה מול המעסיק בהיבטים של זמן, סוג התפקיד והמיקום הגיאוגרפי הנה ריאלית?

נראה כי בשנים האחרונות גוברת ההכרה בקרב מעסיקים ביכולת של אמהות להפיק את המרב מיום העבודה, גם אם ברוב המקרים יום העבודה של אמא ממוצעת קצר יותר בחינת שעות העבודה בפועל, רבות מצליחות להשלים את הפער ולעמוד במשימות טוב מהצפוי ואף מעובדים אחרים.
אצל רבות מהנשים בעקבות תהליך הלידה, ובפרט לידת תאומים או שלישיה, סדר העדיפויות משתנה ונעשית הערכות כלכלית ולוגיסטית אחרת. המצב החדש מוביל לכך ששגרת החיים משתנה והמשימות הופכות למורכבות יותר דבר שפעמים רבות מוביל להדחקת הצרכים, המטרות והשאיפות של חלק מהנשים. אחרות דווקא ינצלו תקופה זו ואת הביטחון שהן מקבלות בקרב משפחתן להעצמה אישית ומסלול מקצועי המתאים יותר לאופיין ורצונותיהן.

יתרונותיך הברורים כאימא מרובת ילדים

לידת ילד בכלל וכמה תינוקות יחד בפרט עלולה לעיתים להשפיע על מצבה הנפשי והפיזי של האישה הנובעים מעייפות מצטברת הנגרמת כתוצאה מטיפול בכמה ילדים במהלך הלילה או מניהול שוטף של בית, ילדים וקריירה. יחד עם זאת, כאימא לתאומים או שלישייה יש לך מספר יתרונות ברורים שישפיעו לטובה גם בהיבט המקצועי:
 יכולתך לנהל ולנצל בצורה אפקטיבית את הזמן העומד לרשותך במטרה להביא לתוצאה הטובה ביותר – תהליך של הכנת שני בקבוקים בזמן שיחה עם כל אחד מהתינוקות שיחכו בסבלנות לטמפרטורה פושרת מסובכת יותר מהכנת דו”ח עם אינספור נתונים תוך כדי שיחה עם קולגה במטרה למצוא פתרון לבעיה מקצועית מורכבת.
 יכולתך לנהל מספר משימות בו זמנית – תהליך של טקס שינה המתקיים בו זמנית לשניים או שלושה ילדים במקביל נראית מאתגרת יותר משיחה עם הבוס ובמקביל העברת וקבלת הודעות טקסט עם לקוח עצבני שמחכה ממך לתשובה.
 האפשרות להיות בו זמנית בשני מקומות – המאה ה21 הביאה איתה אפשרויות טכנולוגיות המאפשרות יעילות בהתנהלות אישית ומקצועית. שיחה עם המורה מביה”ס בזמן ריקוד מסעיר מול התינוקות כדי שיאפשרו לך שיחה רגועה ורצינית או מענה על מיילים חשובים בזמן ישיבה רבת משתתפים.

בחירה בין היותך אימא או עובדת במשרה מלאה או חלקית

 כל אישה מונעת מגורמים רבים החל מנסיבות חייה, אופייה והסביבה בה היא חיה. ישנן נשים שמחליטות לזנוח את החלום הקרייריסטי ולהפוך לאימהות במשרה מלאה. אחרות ינצלו את ההשהיה המקצועית במטרה להשיג חלום ישן וישנן נשים, שימשיכו במסלול המקצועי תוך גיוס עזרה של הסביבה הקרובה במטרה לגלות נוכחות פיזית כפי שעשו לפני הלידה.
אימא מאושרת ומסופקת הפועלת בדרך בה היא בוחרת ומממשת את ייעודה ללא קשר למסלול בו בחרה, תהיה בעלת השפעה חיובית על הלך הרוח בבית, על הדינאמיקה המשפחתית ועל הרוגע והאושר של ילדיה. הבחירה בין להיות אימא במשרה מלאה לבין עובדת במשרה מלאה מומלץ כי תיעשה על ידי האישה במסגרת התייעצות עם בן הזוג ותוך התחשבות במצב הכלכלי ומשפחתי.

כיצד אפשר להתכונן לקראת החזרה לעבודה חבינה אישית, משפחתית, מקצועית וכדומה?  
ראשית בדקי עם עצמך האם הקריירה הספציפית או מקום העבודה הנוכחי מממש את ייעודך?רצונותיך? עונה על הצרכים שלך? האם את מסופקת? במידה ולא נצלי את ההפוגה המקצועית לשינוי מסלול ויציאה לדרך חדשה בצורה מושכלת.
במידה והחלטת שאת רוצה לחזור למקום העבודה הנוכחי, ערכי תיאום ציפיות עם המעסיק\ה שלך. הכיני רשימה של נושאים בהם היית רוצה לדון – מה את רוצה לשנות, כיצד את יכולה ללכת לקראת מקום העבודה וכיצד מעבידיך יכולים להתחשב בך. לדוגמא – אם עד כה שעות העבודה שלך היו 09:00-18:00 נסי ליצור מערכת שעות חדשה שתכלול את אות מספר שעות. סכמי עם מעבידיך כי שלושה ימים בשבוע תעבדי מספר קטן יותר של שעות, אותן תשלימי במסגרת שני ימי העבודה הנוספים. גששי ובדקי האם מקום העבודה נוטה לקבל גם שעות עבודה מהבית ואם כן שלבי גם אלמנט זה.
כל עוד המעסיק יבין שאת עובדת מסורה ומחויבת וכי השינויים (אותם ניתן להגביל לתקופה מסוימת) מבטאים הערכות בהתאם למצב המשפחתי החדש, הוא ילך לקראתך ויעתר לבקשתך.
במידה והגעת לעמק השווה עם מעבידיך הכיני מערכת תמיכה של משפחתך וסביבתך הקרובה. בשנה הראשונה שלאחר לידת תאומים או שלישייה כווווווולם עוברים תקופת הסתגלות ולכן השתדלי להקל על עצמך כמה שניתן ואת גיבורות העל תשאירי לסרטי הקולנוע. אחד מהאספקטים המשמעותיים בתכנון החזרה לעבודה הנו ההיבט הכלכלי – האם אכן משתלם לך לחזור לעבודה מבחינת השכר שאת מרוויחה אל מול הסכום אותו עליך להשקיע במסגרת לילדיך. עלותה של מטפלת לתאומים נעה בין 7500-9000 ש”ח, עלותו של גן פרטי בין 5000-8000 ויותר מכך כאשר מדובר בשלישייה. עליך לוודא כי המשכורת אותה את מקבלת מהמעסיק מאפשרת לך את מימון המסגרות לילדים או את רובה.
אם את אכן מממשת את ייעודך במקום עבודתך הנוכחי את יכולה לפעול באחת משתי דרכים: את יכולה לבקשה העלאה בשכרך או לספוג את המטלה הכלכלית לתקופה מסוימת בידיעה שמדובר במהלך זמני שנועד לשמור על מקום עבודתך הנוכחי ולהצעיד אותך קדימה מבחינה מקצועית. יתכן שלטווח הקצר החישוב הכלכלי לא משתלם, אך לטווח הארוך – את נשארת במעגל העבודה ולכן שכרך לא ישחק ואת תתמידי במסלול מקצועי שנכון לך. בנוסף ולאורך זמן יתכן קידום או העלאת שכר שיתקבלו בזכות תקופת הוותק המצטברת.

תקופה של הריון ולידה, מעצם טבעה היא תקופה של שינויים ו”חישוב מסלול מחדש”, בהקשר כללי של מציאת הייעוד וניסוח המטרות שברצונך להשיג. במידה ואינך מרוצה ממקום עבודתך ו/או את רוצה לרדוף אחר חלום ישן או חדש שקלי הערכות מחדש לקראת הסבה מקצועית לאחר חופשת הלידה. מהלך זה ידרוש ממך להיות חרוצה ואקטיבית הן במהלך ההריון (לעבוד במשרה מלאה וללמוד מקצוע חדש) והן בחופשת הלידה (ללמוד, ו להתנסות במקצוע החדש תוך כדי הנקה ואמהות ליותר מילד אחד), אך הלך הרוח בתקופה זו פתוח לשינויים ולכן זוהי קרקע פורה להתנסות במסגרת תקציב הכולל את מענק ודמי הלידה.

לסיכום, כמאמר המשפט “אמא טובה היא אמא שטוב לה” זכרי את צרכייך, רצונותיך וייעודך בבואך לקבל החלטה לגבי חזרה לעבודה לאחר תקופת הלידה. השתדלי ששיקוליך יושפעו בעיקר מצרכים אלו ולא כתוצאה מציפיותיהם, דעתם או לחציהם של מעסיק\ משפחה או אנשים אחרים הסובבים אותך.

בהצלחה

odeliaalex@2wins.co.il

 http://www.odelia-coaching.co.il/

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום