חושבת להיות אמא יחידנית? על החשיבות של יצירת רשת תומכת סביבך עוד מתקופת ההיריון

תרי סשקיס, אמא יחידנית לתאומות בנות 4, מספרת על הדרך שעברה מרגע הכניסה להיריון, וכמה חשובה התמיכה מהקרובים והחברים, כצידה לדרך.

כשהתחלתי את התהליך הארוך של הכניסה להריון, לא הכרתי אמהות יחידניות יחד עם זאת, ידעתי שזו הבחירה הנכונה עבורי. כשהייתי בהריון עם תאומות חייתי את הרגע, קראתי המון על ההריון והלידה, שאבתי מידע בעיקר מהאינטרנט… למדתי במכון אדלר קורסים שונים כגון: יסודות התיאוריה האדלריאנית ואימון כדי להיות אמא יותר טובה… ידעתי שאני צריכה סביבה תומכת, אבל לא מצאתי אחת כזאת… מלבד המשפחה הקרובה שלי.
בתקופת ההיריון עבדתי מהבית, שם בילית את רוב זמני, כתוצאה מקושי בהתניידות. לא הבנתי מה המשמעות של קהילה תומכת. בעוד שנשים רבות שבוחרות להיות אמהות יחידניות שומרות את ההחלטה פרטית לעצמן, אני החלטתי בשלב מוקדם מאוד להיות מאוד פתוחה עם חברים ובני משפחה. רציתי והייתי זקוקה לאנשים כדי לעודד אותי, לתמוך בי, ולהיות חלק מהמסע המרגש שלי. למרבה המזל, כמעט כולם החליטו להצטרף יחד איתי למסע.

נכנסתי להריון אחרי כמעט 3 שנים של ניסיונות. התחלתי בהזרעות – 6 על פני שנה. ההורמונים לא הטיבו עם מצב הפיזי והנפשי. לאחר שנה בה עשיתי הפסקה, עברתי לטיפולי פוריות. הייתי מאוד עייפה ועליתי במשקל…. 2 ניסיונות ראשונים נכשלו. החלטתי לקחת את עצמי בידיים ולחזק את הגוף שלי באמצעות טיפול סיני. שיניתי את התזונה למשך כחצי שנה לתזונה מקרוביוטית. כשהמטפל המדהים שלי (ג’ו) אמר לי שעכשיו אני מוכנה ניגשתי לטיפול ה-3… ונכנסתי להיריון.
בבדיקת האוטלראסאונד הראשונה ראו עובר אחד. הייתי מאושרת ביותר בחלקי. בשבוע שאחרי ראו שני עוברים. וואו איזו התרגשות – אני בהריון עם תאומים!
קיוויתי להריון קל ונעים, כשאני מודעת לסיכונים. הורי נפטרו כבר לפני שנים רבות. סביבי היו משפחה תומכת – שני אחיי ונשותיהם, האחיינים המקסימים שלי וחברות קרובות, אבל לי לא היו ציפיות (כך אני בנויה). כל אחד חי את חייו, ולא רציתי להכביד על אף אחד , רק בגלל הדרך שבה בחרתי.
באמצע ההיריון כבר היה לי קשה פיזית. הליכה קצרה העלתה לי את הדופק. היה לי קשה לעלות במדרגות. לשמחתי מקום העבודה בא לקראתי ואפשר לי לעבוד מהבית. הייתי גדולה כמו לויתן… בלילה כשהסתובבתי מצד אחד לשני הרגשתי שהבטן מגיעה אחרי.

לאחר הלידה, הופתעתי מההתנהלות של משפחתי. אחי הגדול ואשתו נשארו איתי ועם הבנות, במהלך כל השהות שלנו בבית החולים ואף הזמינו אותנו לביתם, בימים הראשונים שלאחר החזרה הביתה. הופתעתי מאוד. התרגשתי. וכמובן שקיבלתי את הזמנתם. העזרה שלהם היתה מדהימה. לאחר השיבה הביתה, משפחתי המשיכה לעזור לי ימים כלילות. האחיינית שלי ישנה אצלי כל ערב כמעט חודש. אחי השני היה בא כמעט כל ערב בסביבות 18:00 וסיפק לי עזרה שאין שווה לה – הוא קילח את הבנות, האכיל אותן והשכיב אותן לישון, בעוד לי היה קצת זמן לעצמי להתקלח, לאכול להיכנס לישון מוקדם יותר.
במהלך הדרך, למדתי להסתייע באחרים מבלי להתבייש.

מדוע כל קשה לנו לבקש עזרה, ומהי החשיבות של מתן סיוע, במיוחד בתחילת הדרך

– ככל שתכירי בעובדה שאת בהחלט זקוקה לעזרה, ושאין לך יכולת לעשות הכל לבדך, כך יהיה ך קל יותר בהמשך הדרך.
– בקשת עזרה מאחרים, אינה מעידה על חולשה, אלא על כוח. אני יודעת למה אני מסוגלת ואיפה קשה לי מצד אחד ויחד עם זאת, אני מעניקה לאדם אחר תחושת ערך – כמה הוא חשוב לי וכמה אני מעריכה את מה שהוא  יכול לעשות עבורי.
– כל אישה שחושבת להיות אמא יחידנית צריכה לבנות לעצמה רשת תומכת עוד מתקופת ההריון. הריון עם תאומים נעשה יותר ויותר שכיח כאשר אנו עוברות טיפולי פוריות. היריון עם תאומים הוא היריון מבורך, אך לא נטול סיכונים.
– צרו סביבכם קהילה תומכת – במידה ואתן יכולות לעבור לגור קרוב לחברים שיכולים לתמוך ולעזור עשו זאת. בדקו האם בקרבתכן מתגוררות אימהות יחידניות אחרות.
– נהלי חיי חברה – תדאגי מדי פעם לשלב ביומנך פעילות עם משהו “בוגר” – יציאה עם חברות, סרט, הצגה, “ערב בנות” או פשוט תור למניקור/פדיקור, ספר או קוסמטיקאית ועוד.
– קחי לעצמך לעיתים פסק זמן עבורך בלבד
–  הקפידי לנהל שגרת שינה גם עבור עצמך – כשמזדמן, לכי לישון מוקדם, כך תקומי רעננה ועם כוחות מחודשים
– שני את סדר העדיפויות הכלכלי שלך – ההוצאות שלך יגדלו כתוצאה מרכישה של מוצרים רבים – חיתולים, תחליפי חלב, בגדים, שמרטפית ועוד. נסי לצמצם בהוצאות הלא הכרחיות – קבלי בברכה בגדים מיד שנייה או מוצרים במצב טוב.

התהליך שעברתי לימד אותי שלמרות היותי חזקה ועצמאית כאישה וכאמא יחידנית, גם אני זקוקה לרשת תומכת סביב, עוד בשלב שלפני הלידה. למדתי לבקש עזרה, כדי לאפשר לאנשים לעשות דברים עבורי גם אם מדובר בנוכחות בלבד. אני מרגישה מאוד ברת מזל שיש לי משפחה כזאת נפלאה וחברים מדהימים, ישנים וחדשים. בתחילת הדרך לא היו סביבי אמהות במצב דומה לשלי והרגשתי שלא באמת מבינים אותי לגמרי כאמא יחידנית ועוד לתאומות. כיום יצרתי לי קהיליה של עוד אמהות יחידניות מדהימות, יחד אנחנו חולקות, משתפות וניהנות.

שלכן,
תרי

terrys@2wins.co.il

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!