צלקות ופיגמנטציה בעור

מהי צלקת, כיצד נגרמת ומהן דרכי הטיפול

עורנו בנוי משלוש שכבות: אפידרמיס – שכבה חיצונית, דרמיס – העור והיפודרמיס – שכבה תת עורית. צלקות נגרמות לאחר פגיעה בשכבת הדרמיס עקב פגיעה בסיבי הקולגן (רשת של סיבים המורכבים מחלבון המהווים תשתית של העור ומקנים לו את גמישותו), המרכיבים אותה. כאשר הפגיעה נעשית בשכבה החיצונית, הדבר אינו יוצר צלקות וההחלמה תהיה מלאה. כאשר הפגיעה בשכבה העמוקה יותר, הגוף מייצר צלקת שאינה דומה לרקמת העור המקורית, אך מביאה להחלמה.
רקמת הצלקת שונה מהרקמות שמסביבה. הצלקת לרוב חלקה, בהירה ובולטת אך לעיתים עלולה להיות בולטת בצורה קיצונית מעל שטח העור ואף להתפשט לצדדים – תופעה הנקראת צלקת קלואידית.
הנטייה לפתח סוג כזה או אחר של צלקת הינה גנטית. קיימים ילדים שעורם מגיב בצורה טובה יותר לכל פציעה או חבלה ואחרים ואצלם הצלקות כמעט ואינן נראות. אצל ילדים אחרים, הצלקות בולטות משמעותית

כיצד נגרמות צלקות?

תהליך הריפוי של פצע הינו תהליך טבעי המורכב מ- 4 שלבים המתבצעים בזה אחר זה:
1.יצירת קריש דם
זהו שלב עצירת הדימום. תגובה ראשונית ומיידית המתרחשת בזמן הפציעה ומובילה לשרשרת תגובות שסופה יצירת קריש דם הקרוי פיברין.קריש דם זה קושר את קצוות הפצע יחדיו ובכך מסייע לשלוט על הדימום ולמנוע זיהום.
2.  דלקת
מתרחשת במהלך 4 הימים הראשונים שלאחר הפציעה. בשלב זה מתרחשים מספר תהליכים:
הרחבת כלי דם- הגברת זרימת דם לאזור, והסננת תאי דם לבנים לאזור הפגוע, איזור הרקמה הפגועה נהיה אדום וחם
 הפרשת חומרים מושכי פיברובלסטים (הנחוצים להתחדשות הרקמה)
בצקת- תוצר הפרשת נוזלים מוגברת ברקמה שסביב הפצע
כאב- נגרם עקב עודף הנוזלים המייצרים לחץ על העצבים
3. התחדשות הרקמה
מתרחשת בין היום ה-3 ל-24 לפציעה. ומכילה בתוכה מספר תהליכים:
 יצירת כלי דם חדשים שצומחים אל הרקמה החדשה ומספקים לה חומר מזין וחמצן למען המשך התחדשות
יצירת רשת קולגן- החיוני ביצירת רקמה חדשה, משפיע על חוזקה וגמישותה של הרקמה החדשה.
גירוי תאי אפיתל הינה התחלת סגירת הפצע ויצירת הרקמה הצלקתית.
4. בנייה מחדש
מתרחש בין 3 שבועות לשנה לאחר הפציעה, בפצע כרוני יכול להמשך שנים. מתחיל מיד כשהרקמה החדשה שנוצרה הינה מספיק חזקה ובריאה לעמידה בפני לחצים נורמליים. שלב זה כולל בתוכו התארגנות מחודשת של תאי הקולגן- המאפשרים גמישות מחודשת לרקמה הצלקתית (לרקמה צלקתית יהיו כ80% מהגמישות של רקמה שאינה צלקתית) ברוב המקרים רקמת הצלקת תישאר ללא בלוטות שיער, זיעה או חלב.

דרכי מניעה וטיפול

ככל שהילד קטן יותר יכולת הריפוי של העור טובה יותר.
תינוקות ופגים עלולים לסבול מצלקות כתוצאה מטיפולים רפואיים הכוללים:הרכבת עירויים, הכנסת נקזים שונים ופעולות ניתוחיות המשאירות צלקות נרחבות יותר. סיבות נוספות להיווצרות צלקות יכולות לנבוע מזיהום בעור כתוצאה מעירוי או חדירה של חיידקים הפוגעים בשלמותו. תגובות כימיות למגע עם חומרים רפואיים עלולות גם כן לגרום להיווצרות סימנים או צלקות בעור. ברוב המקרים פגים קטנים נוטים להחלמה מלאה של העור הפגוע ובעקבות כך הצלקות כמעט בלתי נראות לאורך זמן. כמובן שהדבר תלוי בכל מקרה לסוגו ובמידת הנזק שנגרם לעור התינוק. בקרב ילדים גדולים יותר, הנטייה לפתח צלקות פחות אסטטיות גבוהה יותר מאשר בקטנטנים.

עור מצולק עבר שינוי שבא לידי ביטוי בשינוי בפיגמנטציה , החל מצלקות בהירות יותר ועד צלקות כהות בולטות ובעלות מראה אסטטי בולט. תהליך ההצטלקות מתחיל מיד עם ריפוי הפצע ולכן ככל שנתערב מוקדם יותר נוכל לשפר את המראה האסטטי של הצלקת. ניתן להתחיל לטפל בצלקת מיד לאחר ההחלמה הראשונית של העור (אין לטפל כל עוד יש פצע פתוח).

חשוב לזכור, צלקות מכל סוג אין לחשוף לשמש לפחות חצי שנה מאז היווצרותן, על מנת למנוע שינוי של פיגמנטציה בעור. הורים המעוניינים לצאת עם ילדיהם למקומות פתוחים ולחשוף אותם לעור השמש כאשר בעור קיים פצע פתוח או צלקת, ההמלצה הינה לכסות את האזור הפגוע בביגוד וגם למרוח מקדם הגנה גבוה (בין 30-50) על העור.

אצל תינוקות הטיפול לרוב מתבסס על מריחת משחות כגון: kelo cote, סקרבן ג’ל, סקאר קרם,MEDERMA ושמן אובליפיחה .במשחות אלה ניתן להשתמש תוך זמן קצר לאחר היווצרות הצלקת במריחה יום יומית פעמיים ביום למשך מספר חודשים. משחות אלה מצמצמת את השינויים בעור, מפחיתות היווצרות של צלקת קלואידית ומונעות שינויי פיגמנטציה.
קיימים טיפולים נוספים לצלקות, אך לרוב אין המלצה להשתמש בהם בתינוקות קטנים מאחר ויש בהם סיכוי גבוה לסיבוכים. שיטות אלה כוללות: שימוש בלייזר, שיוף הצלקת, שיטות פילינג כימיות ובמקרים קיצוניים ניתוח לסילוק הצלקת.
יש לזכור שניתוח נוסף להסרת הצלקת, מכיל בחובו סיכוי להצטלקות חדשה של צלקת לא אסטטית במצב דומה לזה שנוצר בצלקת הראשונית. מטרת הטיפולים השונים הינה טשטוש של הצלקת והפיכתה לפחות בולטת מבחינה אסטטית.
צלקות ישנות מגיבות פחות טוב לטיפולי משחות וזקוקות לטיפול מקצועי יותר של פלסטיקאי כפי שפורט לעיל.

ד”ר שינהר דניאל – רופא מומחה בכירורגית ילדים והומיאופת מודרני
www.drshinhar.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר שינהר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!