הליכה מתוך שינה – על התופעה, הגורמים לה ומה ההבדל בינה לבין סיוטים וביעותי לילה

הליכה מתוך שינה הינה הפרעת שינה נפוצה בקרב ילדים ונמנית על מגוון התנהגויות משונות או אירועים פיזיולוגיים המתרחשים במהלך השינה או במהלך המעבר לערות. מחקרים בדקו ומצאו כי אצל תאומים מונוזיגוטים- זהים- התופעה של הליכה מתוך שינה נפוצה פי 6 מאשר בתאומים דיזיגוטים – לא זהים. לילדים שאחד מהוריהם חווה הליכה מתוך שינה סיכוי של עד פי 10 לחוות הליכה מתוך שינה.

מהם ההבדלים בין תופעה זו לביעותי לילה וסיוטים, מהם הגורמים לה וכיצד נוכל להגן על ילדים ש”מטיילים” ברחבי הבית במהלך הלילה

                                                                                                                                                          (קרדיט צילום: FreeDigitalPhotos.net/Salvatore Vuono)

הליכה מתוך שינה/הפרעת שינה מוגדרת כהליכה או סהרוריות מתוך שינה, בניגוד לסיוטים שהנם חלומות מפחידים או ביעותי לילה הנובעים מפחד ומבהלה . תופעה זו שכיחה בגילאי 4-10 ותתרחש אצל 15% מהילדים בגילאים הללו, לפחות פעם אחת. ברוב המקרים תחלוף התופעה בגיל ההתבגרות. 

ביעותי לילה  הנם תופעה המתרחשת לרוב בחצי הראשון של הלילה- בזמן שינה עמוקה ובאה לידי ביטוי על ידי בכי של הילד שישב או יעמוד במיטתו/חדרו כשעיניו פקוחות או עצומות ויבכה או יצעק. ברוב המקרים, לא יגיב הילד לקריאות הוריו, ולאחר מספר דקות יחלוף מעצמו, ללא זכרון מהאירוע.   במהלך האירוע ניתן להעיר את הילד בעדינות או לאפשר לתופעה לחלוף תוך שמירה על בטיחותו. טריגר לביעותי לילה הם – חולי ועייפות יתר.

סיוטי לילה באים לידי ביטוי ב “חלום רע”, תופעה המתקיימת בדרך כלל, בחציו השני של הלילה. הסיוטים באים לידי ביטוי בבכי של הילד, צעקות וקריאה להוריו. תשומת הלב, חיבוק ומילה טובה, ירגיעו את הילד שיגיב למתרחש ולרוב גם יירגע בעקבות טיפול נכון. ילדים גדולים לעיתים יוכלו לספר מה חלמו. סיוטי לילה הנם חלק מההתפתחות התקינה של מרבית הילדים,שיחוו חלומות אילו בשלב זה או אחר בילדותם או בגרותם.

הליכה מתוך שינה באה לידי ביטוי כאשר בקימה של הילד מהמיטה,שיטוט ברחבי הבית, דיבור, ביצוע פעולות שונות ואף יציאה מגבולות הבית. למרות שמדובר בפעילות המתקיימת מתוך שינה, עיניו של הילד יהיו פקוחות ומבטו בוהה בחלל האוויר. ישנם ילדים שיחזרו לישון במיטתם לאחר הסיור הלילי, אחרים יבחרו לישון במקום אחר ויש שיעירו את ההורים שיחזירו אותם למיטתם. ברוב המקרים, הילד לא יזכור את מה שארע בלילה או שיהיה בעל זיכרון עמום ומעורפל. כאשר ההורים מזהים ילד שהולך מתוך שינה, מומלץ ללוות אותו חזרה למיטתו, דבר שלא יתקל בהתנגדות מצדו. 
במידה ואחד מהתאומים/ שלישיה חווה הליכה מתוך שינה, חשוב להסביר לאחים על הנושא כדי שלא ייבהלו גם אם הם מתעוררים כתוצאה מהרעש שגורם אחיהם. במקרה שאחד האחים מתעורר ורואה את אחיו מטייל ולא מגיב לקריאותיו, חשוב להדריך את שאר הילדים לקרוא לעזרת אחד ההורים. 

קיימים מספר גורמים שעלולים להאיץ את התופעה: עייפות יתר או מחסור בשינה, זמני שינה לא סדירים, מחלה או חום, תרופות מסוג מסוים ולחץ בו שרוי הילד. ברוב המקרים, לתופעה הליכה מתוך שינה רקע משפחתי. קיים סיכוי גדול כי ההורים בצעירותם הלכו גם הם מתוך שינה. מסיבה זו, קיים סיכוי שהתופעה תתגלה גם בקרב האחים התאומים ו/או אצל האחים הנוספים.

כיצד שומרים על סביבת  שינה בטוחה, במיוחד כאשר מדובר בכמה ילדים החולקים את אותו החדר?
הליכה מתוך שינה אינה מזיקה, אלא ההשלכות שלה הנובעות מילד שאינו מודע למצבו, וכתוצאה מכך עלול להיפצע או לשוטט ברחובות על כל המשתמע מכך. במידה והופעה מתגלה אצל אחד הילדים או יותר, חשוב להכין את הבית לקראת שלב השינה בהתאם: הרחקת חפצים חדים, נעילת חלונות ודלתות, הצבת שער בפתח החדר של הילד או חסימת המדרגות המובילות לחדרו.

חשוב לזכור כי גם אם התופעה של הליכה מתוך שינה מורכבת ומצריכה התנהלות שונה של בני הבית, היא אינה מאותת על בעיה רגשית או פסיכולוגית אצל ילד, ואינה גורמת לו נזק רגשי.

להלן מספר שיטות שיכולות להשפיע לחיוב על מצב של  שוטטות בלילות יחד עם זאת, אין וודאות כי אכן ימנעו לגמרי את התופעה

• יצירת זמני שינה והתעוררות קבועים
• הקדמת טקס השינה וזיהוי הפיהוק הראשון במטרה למנוע מצב של עייפות יתר
• הימנעות משתייה מרובה לפני השינה במיוחד מדובר על צריכת קפאין
• הליכה יזומה לשירותים, שלפוחית שתן מלאה מעודדת הליכה מתוך שינה
• יצירת אווירה רגועה באמצעות  מוסיקה מרגיעה, עמעום האורות או הרפיה

שירה קראוטהאמר – יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת

www.happyparenting.co.il

מעוניינים לשוחח עם שירה? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום