לימודי שחייה – איך יודעים שכל אחד מהתאומים מוכן לאתגר?

מתי מומלץ להתחיל את לימודי השחייה ומה עושים כאשר קיימים פערים בין כל אחד מהילדים.
ארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים מזמין אתכם לקפוץ למים וללמוד שלב אחר שלב מתי כל אחד מהילדים בשל ללמוד שחייה וכיצד לעשות זאת נכון.

 

ממחקרים שפורסמו בנושא, עולה כי שיעורי השחייה לילדים בגילאי 1-4 אינם מגדילים את הסיכון לטביעה בקבוצת גיל זו. במחקרים הללו נמצא גם כי ילדים שנפגעו כתוצאה מטביעה נחשפו הרבה פחות (3%) לשיעורי שחייה מקבוצת הביקורת (26%). בעקבות ממצאים אילו, ממליץ ארגון ‘בטרם’ לבטיחות ילדים לאפשר לילדים ללמוד שחייה החל מגיל 4, בהתאם ליכולותיהם הפיזיות והמנטאליות. יחד עם זאת, אין התנגדות לחשיפה לשיעורי שחייה או שיעורי הסתגלות למים לפני גיל 4. חשיבות רבה ניתנת להשגחה צמודה של ההורים על ילדים קטנים בסביבת מאגרי מים. (שהות בטוחה בים ובבריכה).

במטרה להעניק לילד ביטחון במהלך השהות במים, תוך שמירה על כללי בטיחות נוקשים, חשוב לאפשר לו לימוד שחייה כאשר יגיע לגיל המתאים. בדרך כלל, הילד בשל מבחינה התפתחותית ללמוד את מיומנויות השחייה החל מגיל 5-6 לפני כן קורסים מסוג זה עלולים להעניק אשליית ביטחון להורה ולילד והם אינם מפחיתים את הסיכון לטביעה. חשוב לא להקדים את המאוחר ולא להטיל על הילד משימות שיקשו עליו לעמוד בהן. לפני קביעת מועד תחילת לימודי השחייה, כדאי לבחון את יכולת הריכוז של הילד, את מסוגלותו לעקוב אחר הוראות מדויקות ואת כישוריו המוטוריים ואת הקואורדינציה. מומלץ לקחת שיעור אבחון כדי לקבל הערכה האם הילד בשל. לימודי השחייה דורשים מהילד להתמודד עם מצבים שלא הכיר: מדריך חדש, משמעת מסוג אחר, מסגרת בה לומדים ולא רק משחקים, התגברות על פחד ממים עמוקים ושחיה במרחב חדש תוך התנתקות מנוכחותם המגוננת של ההורים. גם כאשר הילד יודע לשחות, חשוב לקיים הכנה ומבחן מסוגלות במים , תוך בחינת היכולת של הילד לשחות עם משקפת וללא ציוד נוסף.

כאשר מדובר בתאומים או שלישייה, במידה וקיימים פערים בין רמת הבשלות והמוכנות של כל אחד מהילדים מומלץ לקיים שיעורים פרטיים או להתאים את קבוצת הלימוד לשלב הלמידה שמתאים לכל ילד.

אילת גבעתי ראש תחום פיתוח מארגון בטרם לבטיחות ילדים, מציגה טיפים למועד התחלת לימודי השחייה ובחירת החוג המתאים:

• ראשית, חשוב להבחין בין שליטה במיומנות תנועות שחייה להסתגלות לשהייה במים שהנו שלב מקדים ללימודי טכניקת השחייה ויבוא לידי ביוטי בכמה פרמטרים:
 הרגשה חופשית של הילד בתוך המים ובטחון להזיז את כל אברי הגוף, כולל הכנסת הראש למים/צלילה
 מסוגלות של הילד לנשוף אוויר בתוך המים
 יכול של הילד לקפוץ למים מסף הבריכה
• מוכנות ללימודי שחייה תלויה ביכולת של הילד לשליטה במים/הסתגלות למים. מרבית הילדים יהיו מוכנים ללמוד את טכניקת השחייה בסביבות גיל 4 אך לא כולם ולכן, חשוב לבחון כל מקרה לגופו במיוחד שמדובר בתאומים או שלישייה.
• מומלץ להתחיל בשלב הראשון של לימודי השחייה בתנועות חתירה הכוללות פעולת גריפה של מים הדורשת פחות קואורדינאציה מתנועות שחיה הנדרשות במהלך שחיית חזה.
• בחירת מסגרת ללימודי שחייה (לציין כי הדגש בשלב הראשון הנו על יכולות נשימה, צלילה וציפה):
 חשובה התאמה לקבוצה לפי יכולות שחייה ולא לפי גיל הילד
 אבחון מוקדם של יכולות לפני שלב הקבלה לקבוצה בעלת רמה מסוימת
 קבלת המלצות ממכרים של התאמה לצרכים של הילד ומשפחתו

 

קיץ בטוח ונעים

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!