צילום פעוטות וילדים – המדריך המלא

צילום ילדים בכל גיל הנו מאתגר במיוחד כאשר מדובר בתינוקות, פעוטות וילדים. להלן מספר כללים שיאפשרו צילום מוצלח

                                                                                                                                                                                                                        (קרדיט צילום: תהילה שרפי)

טיפים כלליים

• דאגו לסביבה סטרילית מרעשים והסחות הדעת. צלמו במקום שקט ופנוי מאנשים, שאין בו גירויים נוספים שיסיחו את דעתם.
• אפשר ורצוי לשים מוסיקה נעימה ומרגיעה ברקע, או לחילופין מוסיקה קצבית אם אתם רוצים לתפוס תמונות יותר “ספורטיביות” ומלאות תנועה ופעילות.
• צלמו את הילדים כשהם שבעים, אחרי החלפת חיתול ושינה טובה. כשהם נינוחים פיזית הם גם פנויים יותר רגשית להגיב לגירויים בצורה טובה ופשוט ליהנות מהצילום.
• צלמו בגובה העיניים, שלהם כמובן! כך תקבלו תמונות אינטימיות ו”מדברות” יותר, וללא עיוותים. מידי פעם נסו פרספקטיבה מעניינת: צלמו ישירות מלמעלה למטה, כדי להמחיש עד כמה הם קטנטנים ומתוקים, או מגובה הקרסול כדי “להגדיל” אותם ביחס לסביבה.
• גוונו קצת עם קלוז-אפים (תמונות תקריב) שישימו דגש על הפנים המתוקות שלהם, הנמשים, הריסים הארוכות וכדו’. מלאו את הפריים בפנים של הילדים, ותגרמו להם להיות דומיננטיים יותר מהרקע.

איך מוציאים מהם חיוך?

• כלל ברזל מס’ 1: לעולם אל תבקשו מהם לחייך!!! עשו הכל חוץ מלבקש מהם מפורשות! ספרו בדיחות, קראו להם בשמות מצחיקים, עשו שטויות ותיהנו יחד איתם. אני באופן אישי עושה את עצמי כאילו שאני מבולבלת מאוד ושואלת אותם אם קוראים להם ‘סמי הכבאי’, ‘בוב הבנאי’, ‘מיץ פטל’ וכו’ וכו’. הם כמובן מתפוצצים מצחוק אמיתי ושופע…
תבינו מראש שרוב הילדים לא יודעים עדיין לשלוט בחיוך באופן שהוא לא ייראה מאולץ. אם תבקשו תקבלו חיוך מעושה, ואם תעירו על כך רק תחמירו את התוצאה ותגרמו להם תסכול רב וחוסר רצון להצטלם כלל בהמשך!
• עשו דברים מפתיעים ומצחיקים שיגרמו להם להסתכל עליכם באופן טבעי, מתוך סקרנות ולא מתוך חובה.
• גרמו להם להסתכל עליכם בלבד בדרכים שונות, לדוג: התקרבו ודגדגו אותם ומיד ברחו אחורנית, כך תשמרו על קשר עין. הם יסתכלו עליכם היטב כדי שיוכלו לצפות מתי יגיע הדגדוג הבא. לאחר שדגדגתם אותם באמת, תוכלו לעבור לשלב הבא שהוא לעשות הכל “בכאילו”, סמנו להם שאתם עומדים לבוא לדגדג אותם, אך הישארו במקומכם וצלמו את תגובתם, בפעמים הראשונות התגובה תהיה זהה והם יהיו משוכנעים שאתם בדרך אליהם. אל תגזימו עם ה”כאילו”, הם יעלו עליכם מהר מאוד ויאבדו עניין.
• אם קשה לכם בו זמנית גם לצלם וגם לתפקד כליצן חצר דאגו שמישהו נוסף יעמוד לידכם ויסב את תשומת ליבם לכיוון המצלמה.
• בקשו מהם לומר מילים “פוטוגניות” (כמו צ’יז באנגלית), כגון: מסטיק, ארטיק, פלסטיק, בננה, עגבניה וכו’. כן, כן תתפלאו להיווכח עד כמה זה עובד! נסו לומר את המילים האלו מול המראה!

איך גורמים להם להמשיך להצטלם עוד ועוד?

• תנו לילדים משהו להתעסק איתו, לשחק איתו או לפעול איתו. אם יהיו עסוקים לא ישתעממו ולא ישימו לב שהם בעצם בסשן צילומים לכל דבר!
• נהלו איתם שיחה קלילה, שאלו אותם שאלות וחכו לתשובות. כך הם יתרכזו בשיחה ולא יחשבו על כך שהם בעצם מצטלמים.
• שחקו איתם בחרוזים ובקשו מהם למצוא חרוז לכל מילה שתאמרו. כך הם יהיו מרוכזים במשחק, וגם יצחקו מהחרוז המשעשע שייצא להם.
• אל תבקשו מהם להישאר ללא תנועה. תנו להם להיכנס לתנוחה הטבעית שלהם שבה שפת הגוף שלהם היא הנינוחה ביותר. כשאני מצלמת ילדים אני לעולם לא משתמשת בתמונות הראשונות מהסשן, בהן הם יושבים כמו בובות במוזיאון. אני ממתינה וממתינה וברגע אחד קטן הם עושים פתאום מחווה מתוקה שבאה מתוכם, או מתקנים תנוחה וצורת ישיבה למקום שבו נוח להם יותר. אני מחכה שיבטאו את עצמם, ולוכדת את הרגע. תארו לכם כמה אני מתאכזבת לפעמים כשאחרי כל ההמתנה כשכבר מגיע הרגע המתוק, ההורה מיד נזעק “לתקן” את הילד ולומר לו “שב ישר! תסתכל למצלמה!” והרגע הזה כבר לא ישוב…. אל תנהגו כמו ההורה הזה, היו “ציידים” וחכו לרגעים הקטנים הללו.
• אם הם מתעקשים לעשות פרצופים, תנו להם! מידי כמה פריימים תנו להם להתבטא ולבחור את הפרצוף הכי מצחיק שהם יכולים לעשות! אחרי שהקשבתם לבקשות ולהצעות שלהם, תוכלו להוריד את ההתנגדות שלהם לבקשות שלכם! ועל הדרך קיבלתם כמה תמונות שבעוד כמה שנים יהפכו ללהיט היסטרי!
• והכי הכי חשוב: אל תכריחו אותם! ילדים מרגישים מתי ההורה לחוץ לקבל תוצאה, ועושים הכל כדי להתנגד ולזכות בתשומת לב. במקום זאת תנו להם לעשות דברים כייפיים ותקבלו רגעים שתרצו לזכור לעד…
רוצים רשימה? בבקשה! תנו להם לאכול גלידה צבעונית ופוטוגנית, לקפוץ בחבל, להסתובב במקום ולגרום לשמלה להתנפח, לרוץ אחד אחרי השני, לשחק בלגו, להפריח בועות סבון, להריח ורדים, לנשוף על “שערות הסבא” של הסביון, להציץ מאחורי העץ במשחק מחבואים, להתנדנד בנדנדה, ללכת עם נעלי עקב של אמא, לשים ליפסטיק אדום, לקרוא ספר על הדשא, לקחת ביס מאבטיח עסיסי, לרקוד, ועוד ועוד…

תהילה שרפי – צלמת המתמחה בצילום ילדים ומשפחה, בסטודיו וגם בטבע
www.studio-ts.co.il
www.facebook.com/tehilasharafiphoto

מעוניינים לשוחח עם תהילה? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!