ניהול טקס שינה בשניים או שלושה

טקס שינה הינו רצף קבוע של פעולות אותם מבצעים כל ערב בסמוך לשינה, אותו מומלץ לקיים מהיום הראשון בו התינוקות מגיעים הביתה. מעבר להכנה פונקציונאלית לשינה, טקס שינה הנו חלק מיצירת שגרה המאותתת לתינוקות כי היום הגיע לסיומו והלילה מתחיל , דבר המאפשר לתינוקות, פעוטות , נוער ומבוגרים להוריד הילוך לקראת השינה.

למבוגרים יש גם כן “טקס שינה” אותו הם מקיימים במודע או בתת מודע – ההרגלים אשר מרגיל לעצמו כל אדם לפני הכניסה למיטה או לפני ההרדמות כגון: כניסה למקלחת, קריאת ספר, צפייה בטלוויזיה, שתיית כוס קפה/ תה וכיו’ – מרכיבים למעשה את טקס השינה בגיל מאוחר יותר. כיצד מנהלים טקס שינה בשניים או שלושה בני אותו הגיל. מה עושים שמדובר בתאומים/שלישיה וישנם אחים נוספים.
כיצד מנהלים טקס שינה בזמן שלכל תאום יש צרכים אחרים, מה עושים כאשר כל ילד דורש את תשומת הלב שלו או במצב בו הילדים הופכים לצוות שמסרב לקחת חלק בתהליך?

 

.להלן דגשים לטקס שינה בכל גיל, גם כאשר מדובר בתאומים או שלישייה:

• מומלץ לתכנן מראש את כל שלבי טקס השינה ולהכין את כל האמצעים הדרושים לתהליך מתחילתו ועד סופו מראש ובהישג יד- מגבות לאמבטיה, בגדים, בקבוקים, סיפורים, מים וכיו’.
• כדאי לעשות חלוקת תפקידים מידי ערב- בין הדמויות המטפלות במטרה לאפשר סדר ועקביות
• במידה וישנם אחים נוספים, חשוב להכין להם פעילות מסודרת (צפייה בטלוויזיה, קריאת ספר, משחק) בזמן שההורים עסוקים בטקס שינה. במידה ומדובר באחים גדולים ניתן לשתף אותם בתהליך ולעודד אותם שישבו לצידכם, ישירו יחד איתכם ואף יקיראו לאחים הקטנים סיפור.  
• אחת המטרות בקיום טקס שינה הינה הפחתת גירויים לקראת שלב ההירדמות והשינה. מסיבה זו מומלץ לאחר שיוצאים מחדר האמבטיה, להיכנס לחדר השינה של התינוקות ושם להמשיך את טקס השינה עד להרדמה עצמה. חשוב שהתינוקות יבינו כי מרגע הכניסה לחדר כחלק מטקס השינה הקבוע והשגרתי, הם אמורים להישאר שם עד למחרת בבוקר.
• מומלץ לארגן את החדר לקראת שלב ההרדמות: לפרוס מזרן פעילות בחדר עם כריות או פופים עליהם תוכלו לשכב יחד עם התינוקות בזמן ההאכלה, הקראת הסיפור או השיר. מומלץ לנצל זמן זה לבילוי משותף, התכרבלות והענקת מגע חם ואוהב לכל אחד מהילדים. זוהי דרך נהדרת לסיים את היום. אפשרות נוספת היא לספר סיפור כשהילדים כבר במיטות. במידה ואחד ההורים נמצא, ניתן לשבת בין המיטות או לספר לכל אחד סיפור בנפרד בזמן שאחיו ממתין וכך לומד יכולת חשובה- דחיית סיפוקים וסבלנות. במידה וישנה דמות מטפלת נוספת, ניתן לחלק את זמן הקראת הסיפור או השירה כך שכל אחד מטפל בילד אחר ומעניק לו את מלוא תשומת הלב.
• מומלץ להימנע מחשיפה למסכים (טלוויזיה, טאבלט, טלפון סלולארי) לכל אורך טקס השינה. מחקרים בדקו ומצאו כי ריצוד המסכים פוגע בהפרשת המלטונין (ההורמון שאחראי על השינה) ובעקבות כך באיכות השינה.
• אין הכרח שרחצה באמבט תהווה חלק מטקס השינה. ניתן גם להתחיל את טקס השינה בשטיפת פנים וידיים והחלפת בגד וחיתול- כך התינוקות עדיין ירגישו בפעילות הכוללת ניקיון והכנה לקראת הלילה.
• זכרו! ככל שתינוקות גדלים, הצורך שלהם לזמן שקט ונעים לקראת השינה, הכולל זמן איכות עם אחד מהוריהם (או עם שניהם) גדל וכך גם יכולתם להתכונן לקראת שלב ההירדמות
• כדאי שטקס השינה יהיה באותו רצף מידי ערב. בצורה כזו, הילדים לומדים לצפות לפעולות עקביות ומוגדרות מראש, דבר המקל על תהליך הפרידה לקראת השינה.

ככל שהתינוקות קטנים יותר טקס השינה יהיה פונקציונאלי וקצר יותר. לדוגמה: אמבטיה (מבצע אמבטיה), הלבשה (בחדר התינוקות), האכלה ושינה. לעיתים קרובות תינוקות עלולים להירדם במהלך זמן הארוחה – דבר תקין לגמרה.
מגיל 3 חודשים מומלץ להוסיף פעילות וזמן נוספת למהלך טקס השינה- לשיר שירים/ להעניק עיסוי/ להקריא סיפורים ארוכים יותר וכיו’.
מגיל 5 חודשים כדאי להתחיל להפריד בין פעילות של האכלה לשלב ההירדמות והשינה. בגיל הנ”ל טקס השינה יהיה ארוך יותר ומורכב מכמה פעילויות: רחיצה באמבט, הלבשה, האכלה, שירים ו/או סיפור והירדמות.

בגיל שנה וחצי תינוקות רבים מתחילים לנהל עם ההורים משא ומתן על נושאים רבים, כולל פעילות המתקיימת במהלך טקס השינה. בשלב זה, לעיתים יערך ניסיון לדון בכולל כמות הסיפורים או השירים , על סדר הדברים, ובגילאים שלוש וארבע גם באיזו מיטה תתקיים הפעילות והאם תיעשה בנפרד או יחד. כל דבר שיכול לדחות במעט את שלב השינה. חשוב לתכנן מראש ולהציג לילדים את סוג הפעילות ומהי היא כוללת, לדוגמה: היום יוקראו 3 סיפורים, סיפור אחד לכל ילד ואחד משותף. לקראת הפעילות האחרונה, מומלץ להכריז על כך בפני הילדים ולעמוד במילה שלכם.

ככל שטקס השינה קבוע, צפוי ונעים לילדים יהיה קל יותר להיפרד לקראת הלילה ולקום בבוקר עם אנרגיות חדשות וחיוביות.

שירה קראוטהאמר – יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת

www.happyparenting.co.il

מעוניינים לשוחח עם שירה? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום