לידת תאומים- מתנה כפולה ונפלאה

לידת תאומים שונה מלידת עובר יחיד ועל כן היא כרוכה בטיפול המתאים ללידה מרובת עוברים. הגישה לאופן ומהלכה שונה מבית חולים אחד לאחר וההחלטה על אופן היילוד (לידה נרתיקית או ניתוח קיסרי) נקבעת בין היתר בהתחשב במצגים ומשקל העוברים. ב – 70% מלידות התאומים, מצג העובר הראשון הוא ראש, וברוב המקרים מתאפשרת לידה נרתיקית וללא סיבוכים. שלישיות נולדים בדרך כלל בניתוח קיסרי.

כל לידה מיוחדת ושונה ולכן, חשוב לא להשוות למהלך לידות של חברות או מכרות שחוו לידה מרובת עוברים. חשוב שתאמיני בעצמך- האמונה ביכולותייך כאישה ללדת תאומים בלידה נרתיקית תקינה, בדרך אותה את בוחרת ומייחלת לעצמך, יכולה לקדם את הלידה וליצור חוויה חיובית, מלאה אור ועוצמה פנימית.

בלידה, קיימת חשיבות רבה לקשר שנוצר בין היולדת למיילדת. גם בלידת תאומים אפשרי וחשוב לאפשר לך היולדת, לבחור בין כמה אפשרויות העומדות בפניך ולנסות ולהימנע מהגבלות שאינן הכרחיות. לדוגמה, כאשר ניטור העוברים תקין ואת מעוניינת בתנועה במהלך הצירים, חשוב לאפשר לך לבחור בתנועתיות על המיטה או מחוצה לה. דוגמה נוספת לכך היא, כאשר אין אפשרות להתנתק מהמוניטור על מנת לשהות במקלחת (במטרה להיעזר במים זורמים ובכך להקל ולו במעט על כאבי הצירים). במקרה מעין זה, ניתן להשתמש במגבת חמה/ קרה (לפי תחושה אישית) כקומפרס על האזור הכואב – באזור בטן תחתונה/ גב תחתון ועדיין להישאר מחוברים למוניטור. חשוב שהצוות המטפל יהיה קשוב לדבריך, לתחושותיך ולאינטואיציה הטמונה בך. האמיני בעצמך ובאינטואיציה המנחה אותך בלידה!

ישנה חשיבות רבה גם לקשר בינך לבין המלווים אותך בלידה. ברוב בתי החולים בארץ ניתן להכניס עד 2 מלווים לחדר הלידה. חשוב שתבחרי באנשים אשר יוכלו לתמוך בך, לעודד ולהרגיע אותך. הקשיבי לתחושת האינטואיציה שבך- שתפי והביעי את רצונותייך ותחושותייך בפני הצוות המטפל בך והמלווים אותך, בכל דבר היכול לדעתך לעזור בהתמודדות עם הכאב ובקידום הלידה. שיתוף הפעולה בינך לבין המיילדת והמלווים יתרום רבות להצלחת הלידה.

בעת הקבלה לחדר הלידה, המיילדת תחבר אותך למכשיר מוניטור עוברי, על מנת לנטר את הדופק (קצב פעימות הלב) של העוברים ורישום הצירים. במידת הצורך ניתן להשתמש במוניטור פנימי המתחבר לראשו של העובר (המקדים בתעלת הלידה), וניטור חיצוני לעובר השני. בכך ניתן למעשה, לערוך ניטור חיצוני ופנימי במקביל, פעולה המצריכה פקיעת שק מי השפיר של העובר המקדים בתעלת הלידה.
בלידה את זו שבוחרת את טכניקת הנשימה המתאימה לך ביותר מבין טכניקות שונות לנשימות בלידה, הנלמדות בקורסי הכנה ללידה. נשימות נכונות עוזרות להתמודד עם הכאב בלידה. בלידת תאומים נשימות עמוקות ואיטיות, המחמצנות היטב את גופך ואת העוברים יגרמו לך וגם לעוברים לחוש טוב במהלך הלידה.

תנועה בלידה ובמיוחד בזמן הצירים (במיטה ומחוצה לה) מסייעת להתמודד עם הכאב ולקדם את הלידה. תנוחות אנכיות משפרות את תהליך העברת החמצן בצורה טובה יותר לעוברים. בתנוחה מעין זו, הם יצליחו להתברג נכון וביתר קלות בתעלת הלידה לעומת תנוחת השכיבה על הגב. במידה ובוצע אלחוש אפידוראלי חשוב להקפיד לשכב על הצד ולבצע תנועתיות לאגן, על מנת לעזור לקדם את הלידה ולהקטין עד כמה שניתן את הסיבוכים הנובעים משכיבה ממושכת במיטה. בלידה ללא משכך כאב האפשרויות לנוע בלידה הן מגוונות ורבות יותר מאשר בלידה עם משכך כאבים.

בלידת תאומים קיים סיכוי גדול יותר לניתוח קיסרי מאשר בלידה עם עובר יחיד. במידה ובלידה נעשה אלחוש אפידוראלי יתבצע הניתוח (לרוב) תחת השפעת האלחוש הקיים. במידה ולא נעשה אלחוש אפידוראלי ויש צורך בניתוח קיסרי דחוף, הניתוח יתבצע (לרוב) בהרדמה כללית.
לידת תאומים מתחילה בחדר הלידה אך החל מהשלב השני של הלידה (מפתיחה מלאה ועד צאת התינוק), עוברת היולדת לחדר הניתוח ושם מתרחשת הלידה. המחשבה העומדת מאחורי פעולה זו היא, במידה ומתרחש סיבוך כלשהו המצריך ליילד את העובר השני בניתוח קיסרי, הדבר נעשה באופן מיידי.
במהלך לידה מרובת עוברים נוכחים בחדר רופא, מיילדת נוספת ורופא ילדים וכל זאת על מנת להבטיח מהלך לידה תקין ובטוח לך ולעוברייך.
לאחר צאת העובר הראשון לאוויר העולם ובמטרה להמשיך את פעילות הצירים, ולשמור על צוואר הרחם בפתיחה מלאה עד צאת העובר השני (בממוצע כ- 20 דקות), מקבלת היולדת פיטוצין. פיטוצין, המוחדר לגוף האישה באמצעות עירוי נוזלים, הינה תרופה הגורמת להתכווצות השרירים החלקים ברחם ע”י העלאת החדירות של סיביהם לנתרן ובכך גורמת לצירים. במשך זמן זה ממשיכים לנטר את העובר השני בעזרת מוניטור ואולטרא סאונד.
לאחר לידת שני העוברים מקבלת היולדת שוב פיטוצין, אך הפעם לשם כיווץ הרחם על מנת להקטין את כמות הדימום לאחר הלידה.

לידה קלה ונעימה

רויטל מזרחי- ללדת באור – מיילדת, אחות מוסמכת, B.A במנהל מערכות בריאות, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת הנקה ומדריכת התעמלות להיריון ולאחר לידה

www.laledet-baor.co.il

https://www.facebook.com/laledet.baor

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום