יבלות ויראליות (מולוסקום) התופעה ודרכי הטיפול

מזג האוויר המתעתע גורם לנו להחליף את הלבוש מקצר לארוך, בהתאם לטמפרטורה המשתנה בכל יום.
מצב בו העור חשוף עלול להוביל למגע של עור בעור, ולהדבקה על ידי וירוס נפוץ הנקרא מולוסקום –  יבלות ויראליות, העוברות גם בצורה עקיפה על ידי מגע בבגד או מגבת. התופעה נפוצה בכל הגילאים ובמיוחד בילדי הגן ובית הספר. שכיחות התופעה עולה במשך השנים וכיום מדווחת על כ-5.6% מילדי הגן ו-7.4% מילדי בית הספר היסודי. המחלה שכיחה יותר בקרב חולים המטופלים בסטרואידים, בחולי אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) וחולים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון

                                                                                                                                                                               (קרדיט צילום “freedigitalphotos.net/chrisroll”)

יבלות ויראליות (מולוסקום) מוכרות לעולם הרפואה משנת 1817 . רק בשנת 1905 התברר שהמקור לבעיה הינו הדבקה עורית בווירוס שפוגע בילדים ומבוגרים כאחד.
ההדבקה נעשית במגע ישיר והתרחשה במתאבקים, מטופלים של רופאים עם נגעים בידיים, וילדים החולקים אמבטיות, מגבות, ציוד התעמלות וספסלים. הדבקה עצמית קורית על ידי מגע של ידי הנדבק בנגעים והעברתם למקומות אחרים בגוף.  המחלה שכיחה בגיל הילדות כאשר ההדבקה נעשית במגע של עור בעור, ובגילאי 15-29 שנים, ומועברת דרך מגע מיני.

ביטוי קליני

רוב החולים הינם ללא תסמינים ויש המתלוננים על גרד , רגישות וכאב ואף מפתחים אקזמה מסביב לנגעים. זמן הדגירה נע בין שבועות לחודשים. קיומן של אקזמה או מחלות עור אחרות הפוגמות בשלמות העור, עלולות לגרום להתפשטות מהירה של היבלות ולאזורים נרחבים. הממצאים לרוב מוגבלים לעור, אך תוארו מקרים של גילוי התופעה גם באזורי העפעפיים והלחמיות.

הנגעים שמספרם נע בין אחד ל20 הינם נוקשים, חלקים ומופיעים בקבוצה או מפוזרים בנפרד בצורה נרחבת על העור ובריריות. בילדים רוב הנגעים ממוקמים בגו וגפיים. במבוגרים הנגעים ממוקמים בדופן הבטן התחתונה, הצד הפנימי של הירכיים, אזור הערווה ובאברי המין. לעיתים נדירות ניתן למצוא את הנגעים בחלל הפה, כולל שפתיים, ריריות הפה, בחך העליון, לשון ועוד.
הנגעים יכולים להיות בצבעי העור, לבנים, שקופים, או אפילו צהובים, ולרוב  נעלמים עם הזמן, אך יכולים להישאר שנים אחדות.

טיפול ברפואה המערבית

ההחלמה מהיבלות הויראליות מתרחשת תוך מספר חודשים עד שנים. קיימות מספר שיטות טיפול מקומיות לטיפול בנגעים, אך אף אחת מהן לא הוכיחה את יעילותה. קיים טיפול במשחות שונות, טיפול בתכשירים לבליעה דרך הפה, חלקן אושרו לשימוש נרחב על ידי ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) ואחרות עדיין לא.  טיפול נוסף ומוכר הינו צריבה של היבלות על ידי חנקן נוזלי או כריתה כירורגית שלהן, פתרון שעלול להיות לא יעיל במידה ויש פיזור נרחב של היבלות.

טיפול הומאופתי

היבלות הויראליות הינן מחלה סיסטמית (כלל גופית) ולכן הפתרון צריך להיות בתכשיר בבליעה דרך הפה , במטרה לוודא השפעה על הגוף כולו. לצורך פתרון הבעיה פותח תכשיר הומאופתי מיוחד מבוסס מחקר מדעי, שגורם להפסקת הפזור של הנגעים ולהיעלמותם. בממוצע תוך שבועיים שלושה מופיעה הילה אדומה מסביב לנגעים והם מתחילים להעלם מבלי להשאיר צלקות. משך הטיפול עד להחלמה מלאה הינו כ-3 עד 4 חודשים. יעילות הטיפול הינה מעל ל-80% מהמטופלים ללא כל תופעות לוואי.

כאשר מדובר באחים, בתאומים או בשלישייה, יש לשמור על סטיריליות ולקיים הפרדה מוחלטת של מגבות, כלי רחצה, כלי מיטה וכלי אוכל. 
חשוב לקיים מעקב אצל הרופא המטפל, במטרה להתאים את דרך הטיופל בילד החולה ובסביבתו.

ד”ר שינהר דניאל – רופא מומחה בכירורגית ילדים והומיאופת מודרני
www.drshinhar.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר שינהר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום