איך אדע אם התאומים שלי מתפתחים כמו שצריך? אבני דרך בהתפתחות התינוק וטיפים מועילים לעידוד התפתחות

השבוע נפגשתי עם חברה לקפה, עם הבת ההורסת שלה, בת 7 חודשים. היא סיפרה לי על הביקור המלחיץ שהיה לה בטיפת חלב, שהאחות שאלה אותה מלא שאלות על דברים שהילדה עושה או לא עושה, ובתור אמא טרייה היא נורא נלחצה כי היו הרבה דברים שהתינוקת לא עושה בגיל שבעה חודשים כמו למשל לרוץ מרתון או לטפס על הרים. בתזמון מושלם יום אחר כך בקבוצת ווטסאפ של הורים לתאומים שאני חברה בה (מי שרוצה להצטרף מוזמן לכתוב לי) שאלה אמא לתאומות בנות חמישה חודשים אם זה צריך להדאיג אותה שהבנות עוד לא זוחלות. כולנו הרגענו אותה, שזחילה ברוב המקרים (להוציא את התינוק של צ’אק נוריס) לא מתחילה לפני 7-8 חודשים. הרבה פעמים אנחנו מסתכלים על תינוקות אחרים, של חברים או סתם בג’ימבורי, ומרגישים שהתינוק שלנו לא מתפתח כראוי, ונכנסים לסרטים שלרוב הם ממש (אבל ממש!) מיותרים. בתור אמא לשתי פגיות אחד הדברים שהכי הטרידו אותי בשנתיים הראשונות אחרי לידת הבנות היה האם הן יתפתחו כמו שצריך. כל משהו חדש שהן למדו לעשות ריגש אותנו עד דמעות כי ידענו שעברנו עוד משוכה, ולמרות שהייתי בטוחה שהן יהיו בסדר (כמו שהן באמת היו) היה לי חשוב לאתר כל עיכוב התפתחותי בזמן (במידה ויתגלה כזה) כדי להיות מסוגלת לתת להן את התמיכה הנדרשת מוקדם ככל האפשר. מחקרים רבים מראים שאם מגלים עיכוב מסויים בשלב מוקדם ניתן להתחיל לעבוד עם התינוק כך שישלים את הפער במהירות.

אז איך יודעים? איך נדע מתי התינוק מתפתח כראוי, בקצב הנכון, ומתי באמת יש חשד לעיכוב מסויים? הרי טווח ההתפתחות כל כך רחב, באמת יש תינוקות שיתחילו לזחול גחון בגיל חמישה חודשים ויש כאלה (כמו שלי) שרק בתשעה חודשים עשו את זה. יש שונות רבה בין תינוקות שונים ולפעמים יש הרבה היסטריה ודאגה סתם. בשביל זה יש ליווי התפתחותי!

התייעצתי עם צפי נתנס, שהיא מלווה התפתחותית, יועצת שינה ומנחה לעיסוי תינוקות, שתגיע לכנס מזל תאומים (לרכישת כרטיסים לחצו כאן) מה הם אבני הדרך שצריך לצפות בכל גיל אצל התינוק כדי להיות רגועים לגבי ההתפתחות שלו. דבר ראשון אני מפנה אתכם למאמר מצוין שלה על עידוד התפתחות מגיל 0 ועד גיל 3 חודשים

ומה לגבי ההמשך? צפי תרצה בכנס על שלבי ההתפתחות בשנה הראשונה לחיי התינוק תוך מתן תשומת לב וכלים לאיך אפשר ליישם את הדברים עם שניים או שלושה.היא תרחיב ותסביר למה חשוב שכהורים נכיר ונלווה את ההתפתחות של התינוק, מהי סביבה התפתחותית מקדמת, חשיבות המגע והתקשורת ועוד.

אני אומרת – אם יש ספק אין ספק. תמיד כדאי להיות ערניים ולבדוק אם יש מקומות שצריך לחזק אצל התינוק אך מצד שני מיותר להכנס להיסטריות מטופשות כיון שכל תינוק מתפתח בקצב אחר! כהורים לתאומים זה ממש בולט שרואים הרבה פעמים שתאום אחד מקדים את השני בשלבים מסויימים. מוזמנים באהבה להרצאתה של צפי, שתהיה נוכחת בכנס ותוכל לייעץ לכם בשאלות שונות, ובנוסף, בין כל באי הכנס תוגרל פגישת ליווי התפתחותי עם צפי באורך של 45 דק’.

נתראה בכנס!

קרן

רכישת כרטיסים לכנס מזל תאומים

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום