הורות לתאומים – לא מה שחשבתם

כתבה שפורסמה באתר ״אבהות ישראלית״:

אין הורה שלא זוכר את האולטראסאונד הראשון של כל ילד שלה, הרגע שבו ראה לראשונה דופק פועם חלושות, נקודה לבנה מהבהבת שעתידה להיות תוך פחות או יותר תשעה חודשים, הילד שלו. אז עכשיו דמיינו לעצמכם שאתם הולכים לרופא, נרגשים וחוששים, מקווים שהכל בסדר ויש הריון תקין, מביטים על המסך ורואים את אותה נקודה מהבהבת שמסמלת חיים.
וליידה, עוד אחת בדיוק כמוה. שתי נקודות (ולפעמים שלוש!) שהופכות את עולמך. ברוכים הבאים למועדון ההורים לתאומים ושלישיות. מועדון אקסלוסיבי אליו שייכים רק האמיצים ביותר כי הרי כבר ידוע שאלוהים נותן אגוזים רק למי שיש לו שיניים לא?

הורות לתאומים, עולם ומלואו
להיות הורים לתאומים או שלישייה זה עולם ומלואו. לא מזמן הסתובבתי עם הבנות שלי ברחוב וראיתי אמא חרדית עם עגלת תאומים. שתינו הסתכלנו זו לזו בעיניים וחייכנו, ובחיוך הזה היה עולם ומלואו שרק אנחנו והורים שכמותינו יכולים להבין. הקסים אותי לחשוב שאף על פי ששתינו באות מעולמות שונים לחלוטין עדיין שתינו חולקות חוויות זהות שידועות לשתינו גם בלי שנדבר על כך.

הורות לתאומים
נתחיל מההריון – להיות בהריון מרובה עוברים זה סיפור. נתחיל מזה שגם אם הכל בסדר ההריון תמיד ייחשב הריון בסיכון, עם כל הבירוקרטיה המתלווה לכך. קופות החולים שולחות אותנו לעשות את רוב הבדיקות במרפאות להריון בסיכון בבתי חולים כך שכל בדיקה מצריכה טופס 17, ואם הולכים באופן פרטי צריך משכנתא, שלא לדבר על כך שכל סקירה לוקחת שעות. וזה רק על קצה המזלג. גם סביב הלידה יש הרבה לא נודע, לא מספיק שרק אחד יהיה במנח ראש צריך ששניהם יהיו במנח זה ואם לא (מה שלרוב קורה) יש כאלה שהולכים ישר לקיסרי ויש שיבחרו בלידה רגילה בחדר ניתוח… מספר הגישות והאופציות רבות בערך כמו מספר בתי החולים בארץ והיולדות מוצאות עצמן לא פעם מבולבלות ולא ממש יודעות מהי הבחירה הנכונה והבטוחה ביותר עבורן ועבור הילדים. וזה בלי שנדבר על זה שהמון הריונות תאומים בכלל נכנסים לשמירת הריון בשלב זה או אחר, כך שהאמהות מוצאות עצמן מרותקות למיטה – במקרה הטוב בבית, ובמקרה הרע בבית חולים – במשך שבועות ולפעמם חודשים עד הלידה. שאל אמא לתאומים על ההריון שלה וצפה מבול של מורקי”ם מפה ועד תל חי, לסחוב הריון מרובה עוברים זו חתיכת משימה!
36 שבועות עם תאומים? סיכת לוחם!
רבים מאיתנו מצליחות להגיע בכבוד רב לשבוע 36 אבל רבות עוד יותר – יולדות לפני כך שחוויית הפגייה (שהיא נושא בפני עצמו) גם היא חוויה (או שמא נאמר טראומה?) המחברת בין הורים רבים לתאומים.
ומהרגע שמגיעים הביתה… דמיינו לכם את התקף הגזים הכי גרוע שהיה לילד שלכם בשלושת החודשים הראשונים לחייו… עכשיו תכפילו. שני תינוקות צורחים, שזקוקים לעיטוף, וקפיצות על הכדור, לפעמים סימולטנית ולפעמים זה אחר זה… כך שמנוחה אין. החודשים הראשונים הם פעמים רבות שדה קרב אצל הורים לתאומים, תקופה שזכורה כאתגר רציני כמעט אצל כולנו.

חכו שיתחילו לרוץ לכיוונים מנוגדים…
אני יכולה להמשיך מכאן עוד הרבה… על ההתמודדות עם הנקת תאומים, על איך זה לגדל שני ילדים במקביל, על ההתמודדות עם רגשות האשמה על חוסר היכולת לספק את צרכי שניהם בזמן אמת, על ההשוואות הבלתי פוסקות של הסביבה וכן, בואו נגיד את האמת, גם שלנו ההורים, שנורא משתדלים להמנע מזה אבל לא תמיד מצליחים להסתכל על כל ילד כישות נפרדת בפני עצמה. המאבק לנפרדות, שאלת ההפרדה במסגרות, כל אלה ועוד רבים הם חלק מעולמנו, עולם ההורים לתאומים ושלישיות. ועם מי נתייעץ? הרי הדילמות שלי לא דומות לאלה של חברותיי…
או, כאן מחכה הפתעה משמחת.
לשמחתי גיליתי, שבגלל החוויות המיוחדות שאנו חולקים, הורים לתאומים ושלישיות הם קבוצה סולידרית מאין כמוה. מרגישים את זה בקבוצות הפייסבוק השונות של ההורים לתאומים, והכי הרגשתי את זה כשהשתתפתי בסדרת מפגשי הדרכת הורים לתאומים. פעם בשבוע, שעתיים פגישה, שעה מוקדשת למדריכה ושעה שלמה – קבוצת תמיכה! כל כך כיף לשמוע סיפורים מבתים אחרים עם תאומים ולהבין כמה נורמלי הטירוף שקורה אצלנו בבית, כל כך כיף לקבל עצות מהורים אחרים לתאומים שחוו בדיוק את הקשיים שלי ויש להן עצות יעילות ובעיקר – רלוונטיות אליי.

May the force be with you
הורים לתאומים ושלישיות הם כוח! אנחנו כוח תמיכה משמעותי זה לזה, וזו הסיבה שהחלטתי לארגן את כנס “מזל תאומים”, כנס שכולו מוקדש להריוניות והורים לתאומים. מרכז הכנס הוא בראש ובראשונה הרצאות מקצועיות מוכוונות תאומים – יעוץ שינה לתאומים, הדרכת הורים בנושא נפרדות, גמילה כפולה מחיתולים, הכנה ללידת תאומים, ליווי התפתחותי (רבים מהתאומים הם פגים ודרושה לכך התייחסות מיוחדת) והדרכה על הנקת תאומים. מעבר לכך מגיעות לכנס חברות שונות שימכרו את המוצרים שלהם בהנחה מיוחדת להורים לתאומים ושלישיות. לצערי נראה כי החברות הגדולות בארץ לא מכירות בצורך של הורים לתאומים לקנות הכל כפול ו”מועדוני התאומים” לא נותנים הנחה ראויה שעונה על הקושי הכלכלי שלנו. בואו נגיד שבכל פעם שיש מבצע על חיתולים או מטרנה קבוצות ההורים לתאומים בפייסבוק מלאות בתמונות של עשרות קופסאות תמ”ל או שקיות חיתולים, מסודרים בחומה מוכנים לבלום את המתקפה הבאה של הסורים. בכנס “מזל תאומים” יימכרו חיתולים, מגבונים,, קרמים, משחות החתלה, צעצועים, אופניים, עגלות ועוד מלא דברים שאנחנו צריכים – והכל בהנחות כמו שמגיע לבוגרי סיירת מטכ”ל שכמונו.
והכי הכי חשוב – הכנס הזה הוא הזדמנות שלנו לפגוש הורים כמונו, שמבינים בלי מילים את גודל המתנה הזו שקיבלנו, הורים כמונו שבמבט חטוף על העגלה הכפולה שלך כבר יודעים לנחש איך עבר עליך הלילה. הורים כמונו, שיודעים וחווים יום יום שעה שעה את הזכות הגדולה שנפלה בחיקנו,הזכות לגדל שניים או שלושה ילדים, שחלקו את אותה הרחם במשך תקופה, וכשיצאו לעולם הזה, הצליחו להפוך את עולמנו.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום