מדריך נבוכים להיריון מרובה עוברים – משלב הגילוי ועד ללידה הצפויה

fitness 1348867 640

מזל טוב! באולטרסאונד נצפו שניים או שלושה עוברים!
מה הצעד הבא וכיצד להיערך להיריון תאומים, לרגע הלידה ולימים הראשונים בבית?

 

היריון תאומים והיריון מרובה תאומים באופן כללי , הוא הריון מסוג אחר בהרבה מאד מובנים – מנטאלית, פיזיולוגית, משפחתית, כלכלית ועוד ועוד… כשמתגלה דבר ההיריון המיוחד עולים רגשות מעורבים גם בהתחשב בתהליך הכניסה להיריון (למעלה מ-70% מסך הריונות התאומים הם תוצאה של טיפולי פוריות מסוגים שונים).
התגובות של הסביבה – החל מהחברים הטובים, המשפחה, הרופא המטפל או עוברי אורח עלולים גם הם להשפיע על רמת החרדה והמתח. התיוג כהיריון בסיכון והצורך במעקב צמוד יותר, משפיעים גם הם על התפיסה של האישה את עצמה ואת ההיריון, מה שבמקרים רבים עלול לגרום לרמת חרדה גבוהה יותר אצל אשה הנושאת שני עוברים ויותר.
ידע הוא כוח ולכן, חשוב להכיר את הנושא ההיריון מרובה העוברים, במה הוא כרוך ומהם גורמי הסיכון במטרה להיערך במידת הצורך. ככל שהאישה, בן הזוג וסביבתה הקרובה יבינו מה המשמעות של היריון תאומים או שלישייה, כך תרד רמת החרדה ותתאפשר הכנה פיזית, נפשית וכלכלית.

 

התאמת אורח החיים למצב החדש של היריון תאומים

כבר בשלבים המוקדמים של היריון תאומים, בהיותו הריון ייחודי במובן הפיזיולוגי (עליה בנפח הדם בכ- 40-60% לעומת 20-40% בהריון יחידאי למשל), דורש שינוי באורח החיים.
האישה למעשה נדרשת “להתאים” את עצמה למצב החדש גם אם בתחילת הדרך, השוני עדיין אינו ניכר. מומלץ להתאים את אורח החיים להריון המיוחד על ידי שינוי בהתנהלות היומיומית לדוגמא:

* שינוי בהיקף משרה או אפילו יציאה לשמירת הריון כבר בשבוע 26-28 לכל המאוחר – בתאום ועל פי דרישת /המלצת הרופא המטפל

* הקפדה על שתייה מרובה – נטייה להתייבשות בהיריון תאומים עלולה להביא לצירים מוקדמים וללידה מוקדמת

* שינוי תזונתי הכולל נטילת תוספים במקרה הצורך – בהיותם שניים, משתמשים העוברים פי כמה במאגרים של האם ובעקבות כך, חשוב לדאוג לאספקה שוטפת, תזונה מלאה ובמקרה הצורך להשלים על ידי תוספי מזון מתאימים ומותאמים על ידי אשת מקצוע מתאימה (תזונאית או נטורופתית)

* הקפדה על שעות מנוחה – חשוב להקפיד על מנוחה של לפחות עשרים דקות – חצי שעה במהלך היום. הדבר יכול להשפיע לטובה על רמת תפקוד טובה וחיוניות לאורך זמן

* תחזוקת הגוף והגב – משקל הרחם העולה עלול למשוך את הגב התחתון ובעקבות כך, לייצר כאבי גב בשלבים מוקדמים של ההיריון. ההמלצה היא לעסוק בספורט מותאם ומבוקר כגון: תרגול יוגה בצורה עדינה או התעמלות לנשים בהיריון. חשוב להיות קשובים לכל תחושה שונה בגוף ולהמנע מפעילות מעבר למה שהגוף מאפשר. כדאי גם לתחזק את הגוף בטיפולי מגע מותאמים ובעיקר טיפולים במים. השהיה במים מקטינה משמעותית את משקל הגוף ומאפשרת ציפה וקלילות, מצב נעים במיוחד בהריון ובהריון תאומים בפרט

 

fitness 1348867 640

 

הכנת הגוף והנפש במהלך תקופת ההיריון ובלידה

שמירה על שגרה קולינארית משודרגת – ניתן לנסות ולהשפיע על מהלך היריון תקין וגדילה טובה של העוברים על ידי תזונה טובה מיד עם תחילת ההיריון, ללא חשש מעליה במשקל. (ישנה חשיבות גדולה לעליה במשקל בשליש הראשון). במסגרת שיוני ההרגלים התזונתיים, חשוב לזכור כי לכל אחת יש את תרבות האכילה שלה ולכן מדובר בשינוי הדרגתי וסובייקטיבי

הקשבה לגוף והתנהלות בהתאם –במהלך הריון מרובה עוברים הגוף עובר שינויים גדולים מאוד, בזמן מאד קצר דבר שעלול להוביל לתחושת, עייפות ולעיתים גם קשיי נשימה. גם נשים פעילות או שעוסקות בספורט יחושו בשלב כלשהו דרישה של הגוף להאט את הקצב ולהתנהל באופן שונה לגמרי ממה שהיו רגילות. ההיריון איננו מחלה יחד עם זאת, מדובר במצב שונה ולכן עדיף כבר בשלב הראשון, להבין כי המצב החדש כרוך בשינויים והדרישות שונות של הגוף

. מומלץ להימנע מלהגיע למצבי קצה, לכאבים ולתופעות שמגבירות את הסיכוי להתרחשות של גורמי הסיכון השונים, וזאת על ידי הקשבה, שינוי באורח החיים ולמידה כיצד להתנהל קצת אחרת.
עבודה עם אשת מקצוע שתתמוך, תלווה, תענה על שאלות ותכיל עם האישה ההרה ובן זוגה את התקופה המאתגרת בשיחה, בהקשבה ובשיתוף, תאפשר לאישה וסביבתה, לעבור את תקופת ההיריון ואת המעבר אל ההורות המיוחדת באופן מעצים ומיטיב.

 

ID 100365631
 (קרדיט צילום: freedigitalphotos.net/nentus)

 

סימני אזהרה ליולדת

סימנים מוקדמים שעלולים להעיד על בעיות או להיתכנות ללידה מוקדמת – בראש ובראשונה, חשוב להתייחס לכל תחושה שונה. צירים בשבועות מוקדמים עשויים לעיתים להחוות ככאבי בטן קלים ולכן, כשישי ספק אין ספק – לכו להיבדק:

חשש לרעלת היריון – בהיריון מרובה עוברים, קיים סיכוי גבוה יותר לרעלת היריון בעקבות חשש לעלייה בלחץ דם. יש לשים לב לכאב ראש חריג וממושך, בדרך כלל מלווה בהבזקים והפרעות בראייה, טשטוש ובלבול, כאב ברום הבטן במיוחד מתחת לצלעות בצד ימין וירידה במתן שתן.
רעלת היריון עלולה להתפתח גם ללא הופעת סימנים ולכן חשוב מאוד לערוך בדיקה של לחץ דם וחלבון בשתן באופן שגרתי ועקבי

דלקת בדרכי השתן – העלולה לגרום להתפתחות צירים מוקדמת. יש לשים לב לצריבה במתן שתן, מיעוט במתן שתן, עצירות שתן, או עלייה בחום הגוף.

דימום – כל דימום נרתיקי בעוצמה נמוכה או גבוהה, יש לפנות לרופא.

**הקפדה על הכנת הגוף וזהירות מונעת, יתרמו רבות למהלך תקין של ההיריון ולשלב הלידה.**

 

האם קורס הכנה ללידה הכרחי כחלק מההיריון והכנה לקראת הלידה?

קורס הכנה ללידה כולל גם הערכות להנקה ולהורות” באופן כללי, בין אם מדובר בליגה וגינאלית או בניתוח קיסרי. התכנים המשולבים בקורס הכנה להיריון מרובה עוברים, ובאוריינטציה לעולם התאומות, מכיל תכנים נוספים ורלוונטיים להורים המתוכננים לבואם של תאומים או שלישייה,כולל: מידע על לידת תאומים, ניתוח קיסרי והמשמעות של לידת פג ושהות בפגייה.

המועד הטוב ביותר להתחיל את ההדרכה הוא סביב שבועות 26-28, בעקבות הסיכויים הגבוהים ללידה מוקדמת.
במהלך הקורס יועבר מידע רלוונטי וחשוב המתייחס להיריון ולידה מרובת עוברים – מהן הפרוצדורות הרפואיות שנהוגות במהלך לידת תאומים, הפרוטוקולים המקובלים והתנהלות במצבים השונים המאפיינים להיריון זה. מומלץ להכיר את המושגים כמו שלומדים שפה לקראת ביקור במדינה חדשה. תחושת החרדה ואי הוודאות יורדות פלאים כשהידע רחב יותר ההליכים, הסיכונים במהלך ההיריון ובלידה.

 

המשמעות של בחירת בית החולים למהלך הלידה עצמה

לידת תאומים יכולה להתקיים בחדר לידה או בחדר ניתוח תלוי בגישת בית החולים. את שלב הצירים עוברת האישה בחדר לידה רגיל ובפתיחה כמעט מלאה או מלאה – תועבר לחדר ניתוח. בתי החולים הבוחרים בגישה זו, טוענים כי עליהם להיות ערוכים לניתוח קיסרי במצב בו עלול להיווצר סיבוך כתוצאה מיציאת התאום השני. ישנם בתי חולים המאפשר לעבור את התהליך כולו כולל הלידה בחדר לידה.

 

חשוב להתחשב בכמה פרמטרים, בתהליך בחירת בית החולים בו תתקיים הלידה:

* גישת הצוות ורמת המקצועיות והניסיון בלידת תאומים

* האם ניתן חופש תנועה ו/או ללדת ללא משככי כאבים

* מהי מידת ההפרדה בין ההורה לעוברים לאחר הלידה

* מצב הפגייה בבית החולים, הניסיון והמוניטין – מומלץ להתקשר לבתי חולים לפני שמגיעים ללידת פגים, במטרה לוודא כי הפגייה אינה מלאה, דבר שעלול להוביל למצב בו תופנו לבית חולים אחר.

*המרחק בין בית החולים למקום המגורים – במידה ונאלצים להתאשפז לתקופה ארוכה יותר עקב לידה בניתוח קיסרי או אשפוז בפגיה.
מומלץ להגיע לסיור בחדרי לידה בהם שוקלים ללדת, להכין רשימת שאלות ולקבל החלטה מושכלת ומותאמת. לעיתים קורה שההחלטה משתנה לקראת הלידה וזה בסדר, בכל מקרה חשוב ליצור קשר מקדים, דבר שיכול להפחית את רמת המתח והחרדה.

 

ידע הוא כח ותחושת הבטחון עולה ככל שיש יותר ידע. יחד עם זאת, אני מאמינה בשימוש אחראי בידע ובלקיחת אחריות על כל המהלכים שנעשים. הילדים שאתם כרגע עוד לא רואים ונמצאים אי שם ברחם המגנה והבטוחה, הילדים הללו הם באחריותכם המלאה כבר עכשיו. כהורים אתם צריכים ללמוד, לדעת ולקבל החלטות בכל רגע נתון. ככל שתקדימו ללמוד ולדעת, כך תוכלו לפעול בצורה הנכונה והמדויקת ביותר עבורכם.
בברכת המשך הריון מעצים ולידה מיטיבה

 

 

בעוד כמה ימים נפתחות ברחבי הארץ השתלמויות המיועדות לנשות מקצוע המעוניינות להכיר טוב יותר את עולם התאומות, ובכך לקבל כלים להדרכת הורים לתאומים או שלישייה. 

למידע לחצו – השתלמות להכרת עולם התאומות

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום