מה זה אומר ביטוח בריאות לתאומים? ויש גם הטבה לחברי הקהילה

בין כל הנושאים שאנו ההורים חשופים אליהם בשנים הראשונות וגם אחרי, נראה כי אנחנו פחות נוטים לעסוק בנושא של ביטוח בריאות. גם אם אנחנו מטפלים, אנחנו פחות מדברים על זה, כי זה נראה מסובך, מפחיד ולא ברור.

יש לנו חדשות בשבילכם, חשוב שתכירו את נושא ביטוח בריאות לתאומים עד לאותיות הקטנות. מבולבלים? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

הזמנו את ערן שחם (45), אב לארבעה (כולל תאומים שנולדו פגים). בעלים של סוכנות הביטוח סתיולי סוכנות לביטוח ובעל וותק שתחום של 16 שנה. מומחה בריאות. עם היסטוריה של צרוף מעל 50 פגים לביטוח בריאות בחמש שנים האחרונות, כדי שיעשה לנו סדר ויסביר לנו מה זה אומר ביטוח בריאות, האם משמעות לביטוח בריאות לתאומים ואפילו הצלחנו להשיג לכם הנחה משמעותית!

 

בואו נתחיל…

ערן.. מה זה אומר ביטוח בריאות ומה המשמעות שלו בישראל?

בישראל ישנם שלושה רבדים לביטוח הבריאות שלנו: רובד ראשון הוא מס הבריאות שכולנו משלמים דרך תלוש השכר שלנו, המממן את קופות החולים עבור הצרכים הבריאותיים הבסיסיים ביותר. קמתם בבוקר והרגשתם לא טוב, אתם מוזמנים לגשת לרופא/ת משפחה/ילדים בקופת החולים בה בחרתם. הרובד השני הוא שב”ן (שירותי בריאות נוספים) – מכבי זהב/שלי, כללית מושלם/פלטינום וכו’. חשוב לתקן טעות שחלק לא קטן מהאוכלוסייה עושה – השבנ”ים אינם ביטוח בריאות, אלא הרחבה של סל הבריאות הבסיסי. אין לנו באמת יכולת לבחור ולהשפיע. מדובר בתקנון הניתן לשינוי בכל עת על ידי הקופות חולים והחשוב ביותר הוא איננו מעניק פתרון למצבים רפואיים קשים. הרובד השלישי הוא ביטוח בריאות פרטי, הוא למעשה ה”מרצדס” של ביטוח הבריאות,  מאפשר לנו למקסם את כל מה שיש למערכת הבריאות הפרטית להציע, מבלי לשבור חסכונות…

 

האם כל תושבי ישראל מבוטחים?

ברובד הבסיסי 100% מהאוכלוסייה מבוטחת, בשב”ן כ 75%, ביטוח בריאות פרטי יש ל כ- 45% מהאוכלוסייה.

בנושאי הבריאות יש לרפואה המון מה להציע. חשוב רק לוודא שהביטוח בו אתם בוחרים, נותן מענה לכל הצרכים שלכם.

 

מה ההבדל בין הפוליסות השונות וסוגי הביטוח?

קיימים עשרות רבות של ביטוחים שנבדלים ביניהם לא רק בהיקף הכיסוי וה”ריפוד” שלהם אלא לפי שנת ההתחלה שלהם. על ביטוחים שונים, חלים חוקים שונים (כמו חוק ההסדרים שמשפיע על הסעיפים בתוך הפוליסה, בהתאם לחקיקה במדינה באותה שנה). הפוליסות כיום בנויות באופן מודולארי ולכן יכולות להיות שונות ביניהם לגבי איזה כיסויים הן מכילות ואילו לא. בכל מקרה אבקש להדגיש שהנושא חשוב מאוד וסבוך מאוד ואין להסיק מסקנות ולקבל החלטות ללא איש מקצוע!

 

מה הכרחי שיהיה בביטוח בריאות לילדים? מהו סל השירותים ההכרחי?

הכיסויים שחובה שיהיו בכל פוליסת בריאות הם תרופות שלא בסל הבריאות (הגרסה העדכנית ביותר שקיימת!), השתלות, ניתוחים וטיפולים מיוחדים בחו”ל. אליהם רצוי מאוד לצרף כיסוי לניתוחים בישראל ותחליפי ניתוח. כמו כן, לילדים מומלץ להוסיף כתב שירות אמבולטורי וזה אומר, קבלת מענה מעבר למקרים השוטפים כדוגמת ייעוץ עם מומחה, החזרים על ביקור במכונים ועוד.

 

 

האם יש משהו עליו אפשר לוותר?

ככל שיש כתבי שירות שאינם צפויים להיות בשימוש או בגלל מדיניות ההורים או בגלל גיל (הילדים גדלו כבר..) ניתן להסירם, כדוגמת רפואה משלימה וכתב שירות לילד.

 

מה חשוב לשים לב כשבוחרים פוליסה וחברת ביטוח?

ביטוח זה מקצוע כמו כל מקצוע אחר. חשוב מאוד להתייעץ עם מומחה בריאות טרם עשיית הפוליסה. יש להבין שפוליסת הבריאות תשרת את ילדינו עשרות שנים רבות, ולכן חשוב מאוד שמומחה יתאים את סוג הפוליסה על כל רכיביה לצרכים של המשפחה. יש לשאול את איש המקצוע המלווה עם אילו חברות ביטוח הוא עובד ולוודא שהוא עובד עם כל החברות הגדולות בשוק כך שיהיה עבור ילדיכם את המקסימום האפשרי לבחירה מתוך החלופות הקיימות.

יש לוודא שסעיף התרופות הוא הסעיף העדכני ביותר שקיים. חלק מחברות הביטוח משווקות את סעיף התרופות כתרופות בסיסי + הרחבת תרופות. חוסר דיוק עלול להשאיר ילד מבוטח בסעיף התרופות אך לא לתת את המענה המקיף ביותר שקיים!

 

איך יודעים איזה ביטוח מתאים לילדים שלי?

אין דין משפחת X כדין משפחת Y. חברות שונות נותנות כיסוי שונה. דוגמה לכך הוא רכיב הפיצוי כספי בעת גילוי מחלה קשה. כל חברה מציבה תנאים שונים להחזרים בסעיף האמבולטורי. בנוסף, חברות שונות עושות חיתום – שאלון בריאות אותו ממלאים על פיו תחליט החברה המבטחת על תנאי ההצטרפות ואופי הפוליסה, כולל מצבים רפואיים משתנים. לכן, אין כלל ברזל ויש לבחון כל מקרה לגופו. כאיש מקצוע אני “חוקר” את ההורים על מצב בריאות הילדים ומנסה להעריך את הסיכוי לפי התנהלות ההורים, לשימוש בכל כתב שירות. כך אני מוודא שמצד אחד יהיה עבורם מקסימום כיסוי עבור שירותים שאולי יצטרכו בעתיד וכנגד, שלא ישלמו עבור רכיבים שהסיכוי שישתמשו בהם אפסי.

 

מה עם ביטוחי הבריאות של קופות החולים?

שוב, בקופות החולים אין ביטוח. יש שב”ן (שירותי בריאות נוספים) שהוא תקנון. ככלל אין פתרון למקרים של תרופות שאינן בסל הבריאות ותחליפי ניתוח. גם הכיסוי לניתוחים בחו”ל והשתלות ככל שיש איננו מספק.

 

מה המשמעות של ביטוח בריאות לתאומים או שלישייה? באופן כללי וגם במקרה של: לידה מוקדמת, פגים, בעיות התפתחות ועוד

לגבי תאומים ושלישיות שנולדו במועד (לא פגים) אין שום הבדל מבחינתי כאיש מקצוע בין ילד אחד לתאומים או שלישייה (למעט ההטבה שהשגנו להורים לתאומים). לגבי תאומים או תינוק בודד שנולד פג יש הבדל עצום. ראשית, הליך הכניסה לביטוח מורכב ומסובך ואני ממליץ מאוד להשתמש בשירותיו של מומחה בנושא הספציפי הזה. גם בחירת חברת הביטוח ומבנה הפוליסה עשוי להיות שונה במקרה של פגים. העובדה שפגים נולדו מוקדם מתאריך הלידה המשוער, יכולה להשפיע על מהלך חייהם ועקב כך, על הצורך שלהם בשירותים רפואיים נוספים, שנובעים מחוסר בשלות או עיכוב בהתפתחות של אברים מסוימים בגופם. דוגמאות: ניתוח של צינור הדמעות, פעילות כירורגית כתוצאה מבקע, טיפול בשקד שלישי, העובדה שפג לא השלים את כל תהליך ההתפתחות ברחם, מעלה את ההסתברות  לבעיות רפואיות ולכך חשוב להתייחס כאשר בונים את פוליסת הביטוח.

 

כמה זה עולה?

ביטוח בריאות פרטי לילד יעלה בין 40-100 ₪ לחודש לפי המבנה הספציפי אותו יבחרו ההורים. כך תוכלו לאפשר לילדים שלכם, להיות מבוטחים עם פוליס בריאות פרטית שתתן לו ולכם גם שקט נפשי וגם פוליסה מותאמת אישית לצרכי המשפחה שלכם.

 

 

 

 

 

 

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום