תמיכה באמהות אחרי לידת תאומים

תגידי רגע, מה שלומך?

כן,כן, את עם העיניים העייפות והשיער המבולגן. עם העגלה הגדולה הזו שמושכת כל כך הרבה תשומת לב , אבל לרוב לא אלייך. את שגם שנשאלת לשלומך לא תמיד עונה את כל האמת.     תגידי, מה את צריכה עכשיו? מה הכי יעזור לך? אוכל טעים, שינה, קוסמטיקאית או זמן שקט עם הבנזוג?

ילד בא לעולם, אכן אושר עצום ויחד איתו או במקרה שלנו איתם, מגיעה תקופה חדשה לגמרי  שמעלה שאלות, תהיות, למידה מחודשת ובעיקר “חישוב מסלול מחדש” של החיים שלך. 

שמי מורן, בת 38 אמא של דניאל בן 9 ושל אלכס ואמה בנות 3. בשורות הבאות אנסה להציג את עצמי ולתאר לכן, אימהות יקרות, איך ככה באמצע החיים, בלי הודעה מוקדמת נפגשתי עם האהבה הגדולה שלי, תמיכה באימהות לאחר לידה. בטוחה שכמוני, גם אתן תוכלו לראות את עצמכן ואת הסיפור שלכן בתוך הסיפור האישי שלי. עד לידת בני הבכור לא היה לי שום עניין בילדים, לא החלפתי חיתול, לא עשיתי בייביסיטר וגם כשחיפשתי בן זוג לחיים, חיפשתי אחר אחד שישמח להישאר עם הילדים בבית יותר ממני.  למדתי, התחלתי קריירה והופ… נולד דניאל. הריון קשוח. לידת קיסרי מוקדמת חירום בשבוע 35 עקב רעלת הריון קשה שליוותה אותי הרבה לאחר הלידה. הפגות של דניאל יחד עם “הפגות” שלי כאמא הולידו 6 שנים שבהן למדתי, התייעצתי וטיפלתי בכל דרך אפשרית בדניאל , כאשר לרגע לא עצרתי לבדוק מה שלומי. ביננו, גם בסביבתי הקרובה אף אחד לרגע לא עצר אותי ושאל: ” איך את מרגישה? איך את מצליחה להתמודד?”  לקחתי על עצמי 6 שנים של למידה עצמאית ואיתם באו טיפולים מכל הסוגים האפשריים: נוירולוגים, אורתופדים, טיפולים רגשיים יחד עם התמודדות האינסופית מול הבירוקרטיה המתישה. הגעתי לתשישות קשה, דכאון קליני קשה ומשקל של 135 ק”ג שהתחלק על פני 1.60 ס”מ של אישה מלאה ברוח לחימה. ושוב, הבנתי שבמצבי לא אוכל להמשיך להילחם בשביל דניאל. עברתי ניתוח שרוול, טיפול רגשי ופסיכיאטרי, ירדתי 60 ק”ג במשקל, הפחתתי עישון, שיניתי הרגלי חיים והמשכתי חדורת מטרה הכל בשביל דניאל. לרגע לא עצרתי להבין שזה גם בשבילי, לרגע לא עצרתי להבין למה כל זה קורה לי?

ומה עם הריון נוסף? אז התחלנו לנסות ולא כל כך הצליח. התחלתי סדרת טיפולים לא ארוכה וקיבלתי במתנה את אלכס ואמה שנולדו בקיסרי מתוכנן ורגוע, סוג של חוויה מתקנת. בטוחה שכבר חוויתי כל קושי אפשרי בהורות, בטוחה  שאני שיודעת לצפות מראש כל התנהגות וכל מחלה שקיימת. תאומים זה קטן עלי, הורות לילדים בריאים זה בקטנה ממש.  טעות! מהר מאד גיליתי שהורות לתאומים היא שונה בתכלית. ושוב, סדנאות מותאמות, הדרכות הורים, טיפולי פיזיותרפיה עם אמה שכללו בסופן טיפול רגשי לשתינו ( מסתבר שכעסתי עליה קצת ).  טיפולי הפוריות  והשנה הראשונה עם הבנות הובילה אותי לייעץ לנשים כמוני, בעיקר להיות שם בשבילן בכדי לתת כתף תומכת, מילה טובה ובעיקר לומר להן “שהכל בסדר, את אימא נהדרת או את תהיי אימא נהדרת”. ביליתי בקבוצות שונות ברשתות חברתיות  ופיזרתי אופטימיות ותמיכה איפה שרק יכולתי. לחלקן הגעתי הביתה,  את חלקן חיבקתי מרחוק. לאט לאט הרגשתי איך אני מחלימה, איך אני מתגברת ויוצאת עם כוחות עצומים מכל מפגש איתן, נשים זרות שרובן הפכו לחברות.  

בוקר אחד, אחרי לילה מאד קשה עם אלכס ואמה, לקחתי חופש מהעבודה ויצאתי לקניון. נפגשתי  במקרה עם חברה רחוקה,  אשת חינוך במקצועה, ששיתפה אותי כי היא לומדת “דולה לאחר לידה”, או “דולה פוסט פארטום”.  כהגדרה, תפקיד הדולה לאחר לידה הינו ליווי, תמיכה וייעוץ בנשים לאחר לידה. אל מול ההגדרה הזו כותבת לכם אישה שכל מה שהיא רוצה ומבקשת לעצמה זה ללוות ולתמוך בנשים לאחר לידה. פשוט כי  אני בטוחה שאם היתה “מורן”  שכזו עבורי בתחילת הדרך,  הנחיתה לעולם ההורות עבורי היתה רכה יותר.

אז תגידי רגע, את כן את, שקראת את כל המילים שכתבתי לך, מה את צריכה עכשיו?

אני כאן בשבילך להקשיב, לתמוך ולפרגן לך! 

   מורן שגב

דולה לאחר לידה

moranvish@hotmail.com

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום