שבועות 14-16 סקירת מערכות מוקדמת

בשבועות הללו מסתכלים בתשומת לב יתרה על סוג השלייה והיכן ממוקמת אצל כל אחד מהעוברים. אצל רוב התאומים שאינם זהים ממוקמות כל אחת מהשליות באזור אחר של הרחם – לדוגמא אחת מקדימה והשנייה מאחור. ייתכן מצב של שליה פונדלית הממוקמת בחלקה בקדמת הרחם וחלקה מאחור או שליה צידית. במקרים רבים השלייה נמצאת בשלב זה עדיין בפתח של הצוואר ללא משמעות להיריון מאחר ובהמשך תעלה כלפי מעלה יחד עם גדילת הרחם ותזוז ממיקום זה.

משקלו של כל אחד מהעוברים – 120-140 גרם
אורכו של כל אחד מהעוברים – 10 ס”מ

כעת כל אבריו של העובר מפותחים וכך גם כל מערכות גופו (הרחם גם יוצא מהאגן) יחד עם זאת, הם עדיין לא בשלים מספיק כדי לאפשר לו להתקיים מחוץ לרחם. העובר זקוק לסביבה המימית החמימה והמגנה של האם לעוד שבועות ארוכים. את כל צרכיו מקבל כל אחד מהעוברים מחבל הטבור המחובר לאם, דרכו הם מקבלים את אספקת המזון, חמצן, נוזלים וכל שדרוש להם.
בשלב זה מתבצעת סקירת מערכות מוקדמת שמטרתה לבדוק את כל מערכות העובר. במהלך הסקירה ניתן לזהות מומים אשר גילוים עלול להוביל לצורך בברור נוסף, כדוגמת ייעוץ גנטי, דיקור מי שפיר או סקירה מכוונת. ניתן גם לראות תמונה מלאה של מבנה הלב ולוודא שוב את מינו של כל אחד מהעוברים.
הערכת המשקל נעשית באמצעות בדיקת אולטרסאונד על ידי שקלול של היקף ראשו, גודל הבטן ואורכה של עצם הירך. במידה וקיים פער משמעותי במשקל בין העוברים (אלא אם מדובר בעוברים שאינם בני אותו מין), מומלץ לבצע סקירה נוספת מכוונת ומעקב צמיחה.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!