שבועות 35-36 לידה וגינאלית או ניתוח קיסרי

משקלו של כל אחד מהעוברים – 2.200-2.500 גרם (1800-2100 בהריון מרובה עוברים.
בשלב זה ניתן לבצע משטח מהנרתיק ופי הטבעת חיידק הסטרפטוקוקוס ( GBS – GROUP B STREPTOCCOCCUS). במידה והתשובה חיובית (החיידק נמצא במשטח), יש צורך לתת לאישה אנטיביוטיקה במהלך הלידה (במידה ומדובר בלידה וגינאלית), במטרה להגן על העוברים מהידבקות העלולה להתרחש בעת מעבר בתעלת הלידה. במידה והלידה תסתיים בניתוח קיסרי או שהניתוח מתוכנן מראש, אז לקיום החיידק אין משמעות.
השיקולים לגבי צורת הלידה
כ50% מלידות תאומים מסתיימות בלידה וגינאלית ולכן, מומלץ לנסות וללדת תאומים בלידה רגילה המאפשרת חזרה מהירה לפעילות שתאפשר התמודדות עם שני תינוקות חדשים בבית.
תנאים שיאפשרו לידה כזו – העובר הראשון הוא זה שמפלס את הדרך לשני העוברים ובהתאם לגודלו כך תהיה פתיחת הצוואר. כאשר העובר הראשון במצב ראש והעובר השני מצב ראש או עכוז, כל זמן שהפער במשקל קטן מ20% ניתן לקיים לידה וגינאלית. במידה והפער בין העובר העליון לעובר התחתון גדול  מ20%, העובר התחתון  יכול היווצר קושי ביציאת העובר התחתון ולכן יש צורך בניתוח קיסרי.

חשוב לדעת כי גם אם היה בעבר ניתוח קיסרי, אין זה מונע מהאישה ללדת במסגרת לידה “רגילה”, אך קיומה של לידה וגינאלית קודמת ודאי מעלה סיכויי ההצלחה ללידה וגינלית של תאומים
יש לזכור כי כאשר מדובר בלידת תאומים, קיים חשש כי לאחר צאתו של העובר הראשון בלידה וגינאלית, ישתנה מהלך הלידה ואת העובר השני יילדו בניתוח קיסרי. סיכון העומד על 2-3 אחוז. כך או כך, מקובל כי לידת תאומים תתקיים בחדר ניתוח.
במקרה של היריון מרובה עוברים, בו האישה נושאת שלישייה- הדרך היחידה ללדת תהיה באמצעות ניתוח קיסרי. עקב הסיכון לשני העוברים העליונים
כאשר מדובר בתאומים זהים, יעדיפו רופאים רבים ליילד את העוברים כבר בשבוע 36, מאחר וישנם דיווחים על סיכונים גדולים לעוברים בהמשכיות ההיריון מעבר לשבוע זה.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום