שבועות 5-6 שלב גילוי ההיריון

תשובה חיובית המעידה על היריון מתקבלת כאשר במהלך הבדיקה נמדדות רמות גבוהות של הורמון ההיריון (HCG) מעל 10, בהיריון מרובה עוברים קיימת רמה גבוהה יותר בהתאמה לשבוע ההיריון. יחד עם זאת, לא תמיד ניתן לדעת במדויק את שבוע ההיריון ובעקבות זאת גם את כמות ההורמון הצפויה והאם אכן מדובר בהיריון מרובה עוברים. גם במסגרת הבדיקה הביתית במהלכה מופיעים שני פסים על המקלון המעידים על היריון, לא ניתן לאבחן היריון מרובה עוברים. האמצעי האמין ביותר הנותן אינדיקציה נכונה להיריון מרובה עוברים אם כן הנו מכשיר האולטרסאונד. את מספר שקי ההיריון ניתן לראות כבר בשבועות 4-5 יחד עם זאת, אין הדבר מעיד כי מדובר בהיריון מרובה עוברים. ייתכן וקיים דופק רק אצל אחד מהעוברים או שנוצר מצב של תאומים זהים אשר חולקים את אותו שק ההיריון. לאחר השבוע השישי ובמידה והביוץ של האישה אכן התקיים כשבועיים לאחר הווסת אנו מצפים לראות עובר עם דופק.

אורכו של כל אחד מהעוברים- 1 ס”מ
משקלו של כל אחד מהעוברים – גרמים בודדים

מצב העובר – קיימת התפתחות של מערכות עובריות ולא אברים ספציפיים

בשבוע 6 ובמהלך שבועות ההיריון הראשונים – מתאפשר זיהוי מדויק לסוג התאומים שנוצרו.
תאומים שאינם זהים נוצרוים כל אחד מביצית וזרע נפרדים, והינם אחים אשר גדלים ברחם באותו זמן. הקשר הגנטי ביניהם זהה לקשר הגנטי הקיים בין כל שני אחים או אחיות אחרות, לאותו זוג הורים. תאומים מסוג זה תמיד יהיו בשני שקי הריון נפרדים ולכל אחד שלייה משלו.
תאומים זהים נוצרים מתא זרע וביצית אחת. תאומים מסוג זה מתחילים את הדרך  כעובר אחד ובשלב מסוים, מתחלקים לשני עוברים בעלי מטען הגנטי ומגדר זהים.

ככל שהחלוקה מעובר אחד לשני עוברים נעשית מוקדם יותר לאחר ההפריה, ההפרדה ביניהם ברחם תהיה גדולה יותר. במידה והחלוקה מתקיימת שעות ספורות לאחר ההפריה, לכל אחד מהם יהיה שק נפרד ושליה נפרדת, בדומה לתאומים שאינם זהים.  במקרה הנ”ל, העוברים יהיו בעלי אותו מין.  במידה והחלוקה לשני עוברים נעשית כעבור יום או יותר, תהיה להם שליה אחת ושני שקי הריון. במידה והחלוקה נעשית כעבור 3 ימים או יותר, תהיה להם שליה אחת ושק הריון אחד- מצב נדיר. כאשר החלוקה נעשית מעבר ל 8 ימים מההפריה (מצב נדיר מאוד), יווצרו תאומים סיאמים. כאשר מדובר בתאומים זהים, קיימת מחיצה דקה מאוד בין שני שקי ההיריון לעומת תאומים שאינם זהים בהם המחיצה עבה. החל משבוע 12 המחיצה הדקה נמתחת בצורה משמעותית ואז שני סוגי ההיריון נראים אותו הדבר.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום