6 תנוחות הנקת תאומים – ועוד כמה טיפים להנקה נכונה

רבות נכתב כבר על חווית האמהות וכמה היא מטלטלת. השינויים שנשים עוברות במהלך ההריון ואחריו, פיזיים ונפשיים, הם עוצמתיים ויכולים להיות גם מעצימים. כשמדובר בהנקה, אימהות מרגישות שהנקה של תינוק אחד היא אתגר בפני עצמו, על אחת כמה וכמה הנקת שני תינוקות ויותר. החדשות הטובות הן שאפשר להתכונן לאתגר בחודשים האחרונים של ההיריון.

לשמחתנו, רוב האימהות מסוגלות לייצר מספיק חלב לתינוק אחד, שני תינוקות ואף יותר.  עם זאת, רוב האימהות יצטרכו היערכות והתארגנות מוקדמת.

תיאום ציפיות עם הסביבה, עוד לפני הלידה, יכול לעסוק בסוג העזרה הרצויה, באיזה אופן ומתי לקבל אותה . למשל: ניהול שוטף של מטלות הבית, הכנת ארוחות מזינות, החזקת התינוקות בזמן שהם מתקלחת וכו’. ישנן שמרגישות נח לבקש עזרה ותמיכה וכאלה שמעדיפות שלא. ייתכן ולידת תאומים זו השעה הנכונה ללמוד לעשות כן.

במידה והחלטת להניק, כדאי  למצוא קבוצות תמיכה, להיעזר בספרי הדרכה, להיפגש עם אמהות המניקות תאומים, להשתתף במפגשי הדרכה כדוגמת  ליגת לה-לצ’ה או מפגשים שמארגן האתר שלנו 2wins מזל תאומים וכמובן, מספר שבועות לפני הלידה רצוי להיפגש עם יועצת הנקה להכנה להנקה כדי לקבל מידע שיבטיח היערכות נכונה לאחר הלידה.

כל אלו, יתנו מענה טוב להיבט הרגשי, הפרקטי והמקצועי להנקת תאומים ממש מהרגע הראשון.

הנקה של שני התינוקות יכולה להיות של כל אחד בנפרד או שניהם ביחד. בתחילת הדרך, התינוקות קטנים ולרוב מתעייפים מהר מהפעולה המאומצת של ההנקה ויצטרכו יותר אימון ותרגול. אימהות ימצאו שיותר נוח להן להניק כל אחד מהתינוקות בנפרד, ויבלו זמן איכות אחד על אחד.

בהמשך, כשהתינוקות יותר מנוסים ויש שפע של חלב, יש אימהות שימצאו שיותר נוח להן להניק את התינוקות בו זמנית.

רוב האמהות ישלבו הנקה של כל תינוק בנפרד והנקת שני התינוקות בו זמנית, לפי הנוחות ואין צורך להיצמד בהכרח לאג’נדה מסוימת. כמו כן, חשוב לציין, כי  כמויות חלב הולכות וגדלות לפי דרישה. מיד לאחר הלידה מייצרות האימהות טיפות בודדות. בהמשך, ועם העלייה בדרישה, נוצר שפע החלב.

ייתכן ויהיה צורך להיעזר במשאבה מתאימה שתגרה בצורה טובה ויעילה את השד במידה והתינוקות נולדו חלשים וקטנים. גירוי יעיל של השד הוא הדרך להגיע לייצור שפע חלב.

ניתן להניק בתנוחות שונות, לפי העדפת האם וגיל התינוק. כרית הנקה יכולה לספק תמיכה הן לגוף התינוק והן לזרועותיה וגבה של האם.

 

 

כללי אצבע להצמדה מיטבית של התינוק לשד:

 

 • גוף התינוק צמוד לגוף האם בטן לבטן.
 • אוזן-כתף-מותן-אגן- התינוק בקו ישר.
 • ההצמדה לשד היא א-סימטרית ביחס לפטמה – השפה העליונה תהיה קרובה לפטמה, והשפה התחתונה תהיה רחוקה ככל האפשר מהפטמה.
 • האחיזה בתינוק צריכה להיות מהשכמות תוך תמיכה בעורף, כך שלראשו של התינוק יהיה טווח תנועה אחורה או לצדדים במידת הצורך.
 • יש לוודא שהתינוק פותח פה גדול ומכניס את החלק התחתון של עטרת השד לפיו.
 • יש להביא את התינוק אל השד ולא להטות את גוף האם אל התינוק.

 

יש כמה תנוחות נפוצות להנקת תאומים, תנוחות מסוימות נוחות יותר בשבועות הראשונים, ואחרות יתאימו יותר לימים שיבואו אחר כך.

 

כדאי להתנסות במגוון התנוחות כדי לבחור בתנוחה שהכי נוחה לאם ולתינוקות.

 

 • תנוחת המעבר – תנוחה זו מתאימה בתקופה הראשונה של ההנקה, להנקה של תינוקות קטנים, לביסוס ולמידת טכניקת ההנקה. תנוחה זו תהיה מתאימה עבור תרגול ההנקה עם תינוק אחד. היד הנגדית לשד שממנו האם מניקה תומכת בשכמות התינוק. כרית הנקה תסייע להביא את התינוק אל גובה השד במידת הצורך.            
 • תנוחת חצי ישיבה חצי שכיבה: כאשר התינוק מונח על בטן אמו בזווית כזו שראשו מוטה לאחור, סנטרו נטוע בשד ואפו חופשי. כאשר התינוק נמצא בטן אל בטן עם האם, זה מפעיל אצלו את כל הרפלקסים, כך שכשהוא מגיע לשד הוא מגיע ערני .
 • תנוחת צד: בתנוחה זו, רצוי להיות מרוחקים מעט ממשענת הגב של המושב על מנת לאפשר מקום לרגליים של התינוקות..
 • תנוחת הרכבת: תנוחה זו תהיה נוחה יותר בד”כ כאשר התינוקות קטנים. בתנוחה זו, שני התינוקות נמצאים באותו כיוון. בדרך כלל נחבר תינוק אחד בתנוחת צד ואת השני בתנוחה הקלאסית כשיד האם תומכת מתחת לכתפו או לראשו.
 • התנוחה הקלאסית – תנוחה זו תהיה נוחה יותר בדרך כלל כאשר ההנקה כבר מבוססת, לתינוק שיונק ביעילות או לאם שכבר צברה ביטחון בהנקה. ראשו של התינוק מונח על האמה של האם וכף ידה תומכת בגבו ובשכמות. התינוק מעורסל בחיקה. הצמדת התינוק מהשכמות ולא מהעורף תאפשר לאפו להיות מרוחק מהשד, בעוד סנטרו יהיה נטוע בשד כך שאין צורך ללחוץ על השד כדי לאפשר לתינוק לנשום בנוחות. וכמובן, אפשר וכדאי להניק בשכיבה, על מנת לנצל את הזמן לנוח בין ההנקות והטיפול בתינוקות.
 • הנקה בשכיבה -האם תהיה שכובה על הצד, כרית מתחת לראשה וכן בין ברכיה הכפופות. התינוק ימוקם בטן אל בטן עם אמו כאשר כרית או שמיכה מגולגלת תומכת בגבו ולא מאחורי ראשו על מנת לאפשר לו טווח תנועה. ביד הפנויה, האם תאחוז את השד הקרוב למיטה ותקרב את התינוק אליה. גם תנוחה זו מתאימה להנקה של תינוק אחד בכל פעם. אפשר גם להניק בשכיבה על הגב את שני התינוקות בו זמנית.

טיפ לסיום: כדאי לארגן פינה נוחה שבה יהיה נעים עבורך להניק. פינה בה יהיה כל מה שאת צריכה עבורך ועבור תינוקייך. בקבוק מים, נשנושי בריאות, טיטולי טטרה, מגבונים, טיטולים, גישה לשלט הטלוויזיה והמזגן או כל דבר שיעשה את הפינה הזו לכזו שתביא לחוויה טובה ונוחה עבורך.

קרדיט צילום: שלי גת בית להנקה מתוך ״המדריך הישראלי להנקה״ ומאמאסיטה.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום