תופעה של חרדה במהלך היריון תאומים או שלישייה ואחרי הלידה – זיהוי, טיפול ותמיכה

 

כאשר אדם מבחין בסכנה, הוא מגייס את כל כוחותיו במטרה להציל את עצמו ולצאת מהמצב המאיים. אדם הלוקה בחרדה באופן כרוני, מרגיש מאוים גם כאשר לא נשקפת סכנה מיידית לחייו. במהלך תקופת היריון של תאומים או שלישייה וגם לאחר הלידה במיוחד כאשר מדובר בלידה מוקדמת, קיימים טריגרים לא מעטים שעלולים להוביל לתופעה של חרדה בקרב האישה ולעיתים גם אצל בן זוגה. המחשבות המעוררות חרדה נובעות מדאגה של האישה למצבה הבריאותי, למצב העוברים שבבטנה, להשפעת מצב ההיריון על הזוגיות, למצב הקריירה, להורות הנוכחית ולהורות החדשה הצפויה בקרוב. כיצד מתמודדים עם המצב, מהם הגורמים לתופעה וכיצד ניתן לעזור לאדם הסובל מחרדה?
                                                                                                                                                                             (
מחקרים מצביעים על כך שבין 10% ל25% מהנשים סובלות מסימפטומים של חרדה ו/או דיכאון. בנוסף, נשים הסובלות מחרדה ו/או דיכאון במהלך ההיריון, הנן בעלות סיכון גבוה יותר לסבול מהתופעה לאחר הלידה. גופה של האישה עובר שינויים פיזיים ונפשיים – דבר שעלול להוביל למתח נוסף, במיוחד כאשר האישה ניצבת בפני היריון מרובה עוברים, שברוב המקרים מתויג כהיריון בסיכון. מרגע הידיעה על הכניסה להיריון כל תחום בחייה של האישה, עלול לעורר תחושת איום על ההווה והעתיד. בנוסף לכל אלה, הגוף עובר שינויים הורמנאליים המשפיעים באופן ישיר ועקיף על מצבי הרוח של האישה שנעה בין כעס לשמחה, עצב וחרדה, לעיתים בעוצמות שלא הכירה עד כה.
מהי חרדה?

תחושת איום או סכנה למצבנו הגופני, הנפשי או הפיזיולוגי. בניגוד לחשש ריאלי מסכנה מוחשית -חרדה כרונית הנה מצב בו הפחד מוקצן ומתייחס גם למקרים, הנובעים ממחשבות, רגשות או תחושות שאנו מעלים בדימיוננו. לדוגמא, במידה ואדם נרדף על ידי אדם אחר המעוניין לפגוע בו, סביר להניח שאותו אדם יחוש פחד ובעקבות כך, מנגנון ההישרדות שלו ייכנס לפעולה. כאשר הסכנה קרבה, קיימים תסמינים פיזיים ונפשיים המסמלים את תגובת הגוף לסכנה הצפויה, כגון: זרימת כמות גדולה יותר של דם לרגליים ולידיים, במטרה לאפשר לאדם להתרחק מהר יותר מהגורם לסכנה. התסמינים יבואו לידי ביטוי גם בהתרחבות האישונים, עליית לחץ הדם, הגברת הדופק, הרגשה של יובש בפה, סחרחורת, הזעת יתר, חום פנימי או לחילופין קשיון של השרירים. סימפטומים זהים מתרחשים במצב של חרדה או התקף חרדה אך הפעם, ללא איום ממשי או סכנה מיידית. בזמן התקף חרדה – התחושות הפיזיולוגיות הללו עלולות לעורר רגשות כמו: לחץ, חוסר אונים, איבוד אוריינטציה, תחושה כללית מאוד לא טובה שעומד לקרות אסון, פחד עז להתעלף, למות או להשתגע.
הגורמים לתופעה
החרדה הנה מנגנון הגנה מאוד חשוב שקיים אצל כולם ולאורך ההסטורייה שמר עלינו מפני הכחדה. אצל אנשים הסובלים מחרדה, מנגנון זה מועצם, ומופעל גם כאשר ישנה אזעקת שווא. הגורמים למצב זה הנם – מצבי לחץ קיצוניים, נסיבות החיים הכוללים סביבה חרדתית, עומס ולחץ בחיים המודרניים או אירועים טראומטיים. יש הטוענים כי גם הריון, במיוחד כאשר מדובר על  הריון מרובה עוברים, עלול להוות טריגר משמעותי להיווצרות או העצמת תופעת החרדה. נשים בהריון עוברות שינויים נפשיים ופיזיולוגיים ועלולות להרגיש בסכנה תמידית, מול השינויים הצפויים והעתיד לבוא. כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים, חוסר הוודאות גובר ולעיתים מוזן מאלמנטים נוספים, העלולים להגביר את תחושת חוסר האונים.
החרדה טומנת בתוכה המנעויות רבות מסטיאוציות יומיומיות, דבר המעצים את התופעה

בנוסף לסבל הנפשי והפיזי שעוברת האישה במהלך ההיריון או לאחר הלידה ובמטרה להימנע ממצב של חרדה או התקף חרדה, היא מתחילה להימנע ממצבים העלולים להוביל למחשבות לא נעימות. החשש הקיים אצל האישה שמא יגבר הלחץ או תתעורר החרדה וחוסר הוודאות, דבר הגורם  להימנעות מפעולות מסוימות, לדריכות ההולכת וגוברת עד לכדי תפקוד לקוי או חוסר תפקוד כלל ולירידה במצב הרוח.  ישנן נשים שלא יוצאות מביתן, בשל החשש ממקומות הומי אדם. אחרות חוששות להישאר לבדן בבית עם התינוק ולכן יבקשו תמיד סיוע של אדם נוסף, המנעות ממפגשים חברתיים ומשפחתיים העלולים לעורר מבוכה ועוד.
הדרכים להפחתת החרדה

ניתן לסייע  לאדם אצלו זיהינו סימנים של חרדה, בכמה דרכים: הצטרפות לקבוצות נשים בהריון ו/או אחרי לידה, תמיכה באמצעות שיחות או בילוי משותף, איסוף מידע מהימן וחיובי ממקורות מקצועיים ואמינים. במידה והמצב נשאר כפי שהוא או מתדרדר, מומלץ לפנות לאיש מקצוע, שיעניק טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ו/או טיפול פסיכיאטרי .טיפול מקצועי ומתאים בזמן הנכון יכול לסייע לאישה, לסביבתה ולא פחות חשוב גם לעוברים הנמצאים ברחמה ולתינוקות שזה עתה נולדו. מחקרים שנעשו באחרונות מצביעים על כך שרגשות האם, מועברים ומשפיעים על מצבו הרגשי של העובר.
הטיפול מתקיים בשלושה רבדים – רגשי, קוגנטיבי והתנהגותי, בנוסף לשיטות הרפיה שונות, המאפשרות להרגיע את הגוף.
טיפול ההתנהגותי קוגנטיבי – חשיפת המטופל באופן הדרגתי ושיטתי, למצבים המאיימים, מהם הוא חושש ופוחד
קוגניציה – עבודה על המחשבות האוטומטיות, ועל הפרשנות הסובייקטיבית של המטופל לסיטואציה. למעשה, מלמדים את המטפל את ההבדל בין עובדה לפרשנות.
החלק הרגשי – חשיפת מגוון הרגשות המתעוררים אצל המטופל, בעקבות פרשנות לאירועים שונים: כעס, חשש, חרדה, תיסכול, עצב ולעיתים פחד מהול בציפייה ושמחה. ישנם גורמים רבים להיווצרות או העצמת תופעת החרדה במהלך תקופת ההיריון או לאחר הלידה אצל האישה ו/או הגבר, החל מתחושת אחראיות לחיים של מישהו אחר, חלקים רגשיים הקשורים לעבר, תחושת בדידות, פחד לאבד מקום עבודה, אי וודאות ועוד. הטיפול מתייחס לעבר, ובעיקר בשיפור מצבו העכשווי של המטופל.
10% מהגברים מדווחים על מצב של חרדה במהלך ההיריון או לאחר הלידה

כנשים, אנו מצפות מהבן זוג לתמוך, להכיל, להבין ולסייע בכל מה שאנו עוברות, לעיתים גם ללא מילים. גופינו משתנה ואנו עולות במשקל, ההורמונים מתעתעים בנו וגורמים לשינויים במצב הרוח, לעיתים משתלט עלינו הכעס, פעמים אחרות אנו בוכות ללא סיבה, עלולות להיות חסרות ריכוז, עייפות ועוד תופעות רבות ומשונות התקופות אותנו במהלך ההיריון ולאחר הלידה. נשים רבות סובלות מתסמינים חרדתיים ודכאוניים, וחשות שהן לבד וכי אף אחד לא יכול להבין מה עובר עליהן. במקרים רבים בן הזוג שניסה בהתחלה להיות סובלני, להבין ולתמוך, מוצא עצמו אובד עצות לאחר תקופה מסוימת. תגובותיהם של גברים יכולות לנוע בין כעס ותסכול ועד לחרדה ממשית, מההווה והעתיד לבוא. 10% מהגברים סובלים גם הם מתסמיני חרדה ודיכאון במהלך ההיריון או לאחר הלידה. אותם גברים מדווחים על תחושה של זוגיות במשבר, חרדה מהאבהות לשניים או שלושה, חרדה כלכלית וחשש מהלא נודע. גם בקרב גברים הלוקים בחרדה- התסמינים הבולטים הם: ירידה במצב הרוח, כעס או הסתגרות, כאבי ראש הפרעות שינה, חוסר תיאבון או השמנה .
זוגיות טובה כבסיס להתנהלות משפחתית נכונה

מחקרים מראים כי טיפול מיידי בסימפטומים של חרדה, מעלה משמעותית את הסיכוי לחוש רווחה ויכולת ליהנות מזוגיות והורות מיטיבית . אנו יודעים כיום, כי לא רק מצבה הנפשי של האם משפיע על העוברים והתינוקות שנולדים, אלא גם מצבו הנפשי של האב. לאחר הלידה התינוקות חשים את אביהם באופן ישיר. זוגיות בריאה, ואבהות טובה, תורמים משמעותית לרמת הביטחון האישי של התינוקות וליכולתם העתידית לפתח קשרים בינאישיים טובים.
כאשר רק אחד מבני הזוג לוקה בתסמינים של תופעת חרדה – חשוב שבן הזוג השני יתמוך, יבין וינסה לעזור בין אם באמצעות תמיכה שלו או על ידי גיוס איש מקצוע לנושא. במצב בו שני בני הזוג מרגישים קושי,מומלץ לפנות לייעוץ משותף. זוגיות הנה משימה ארוכת טווח וכאשר משימת ההורות מצטרפת, הדרכה, עזרה והכוונה מקצועית יכולות לסייע עד מאוד לכל אחד מבני הזוג, לזוגיות עצמה ולמשפחה ההולכת ומתרחבת בעתיד. במסגרת הדרכה מקצועית, (בין אם מדובר בטיפול קבוצתי, זוגי או פרטני), בני הזוג מקבלים כלים כיצד לתמוך ולהיתמך האחד בשנייה, כלים לתקשורת מועילה ומכילה. במסגרת הטיפול ישנה התייחסות להיבט הרגשי, השכלי, הפיזיולוגי והרגשי.
.רויטל לביא – m.s.w- פסיכותרפיסטית, מתמחה בטיפול רגשי וטיפול התנהגותי
מהי תופעה של דיכאון אחרי לידה ואיך היא קשורה לנושא החרדה? לחצו>> דיכאון אחרי לידת תאומים
מעוניינים להתייעץ עם רויטל? היכנסו לדף המומחים שלנו

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!