זהירות – מדבק!

העונה הקרה כבר כאן ואיתה הבדלי טמפרטורה בין הבוקר לערב ומיום אחד לאחר. בתקופה המאופיינת על ידי שינויי מזג אוויר קיצוניים עלולות לחזור מחלות שונות הכוללות חום גבוה, נזלת ושיעול. כאשר בבית נמצא תינוק אחד חולה, ניתן לנסות ולבודד אותו מהסביבה החיצונית של משפחה וחברים, כאשר מדובר בשני תינוקות או יותר הגדלים יחד, האפשרות לטפל בכל אחד מהם בנפרד הופכת למאתגרת ולעיתים גם בלתי אפשרית.

כיצד ניתן לטפל בשני תינוקות או יותר כאשר אחד מהם חולה? האם ניתן למנוע הדבקה של יתר התינוקות המתגוררים בבית החולקים יחד מוצצים, בקבוקים וצעצועים? מהי ההתנהלות הנכונה שמטרתה לטפל בתינוק החולה ולתת טיפול מונע לאחיו?

מחלת חום היא תגובה נורמלית של הגוף למגוון רחב של מצבים, כאשר הנפוץ ביותר הוא זיהום.  רוב המחלות הנגיפיות עוברות בהעברה טיפתית: באמצעות שיעול או התעטשות, הטיפות הקטנות מכילות את הנגיף המדבק. העברה יכולה להתבצע גם דרך מגע עם חפץ שבא במגע עם פיו, אפו או עיניו של החולה. ישנם מספר רב של נגיפים ולכל אחד יש את יכולת לשרוד זמן מסוים על משטחים. לדוגמא: לנגיף השפעת ישנה יכולת לשרוד על משטח עד 8 שעות ויש הטוענים שאף יותר, במהלכן נגיעה במשטח או בחפץ המזוהם עלולה לגרום להדבקה בנגיף. הנגיף הידוע הגורם לברונכיוליטיס-RSV הנגיף הנשימתי הסינציאלי – יכול לשרוד על משטחים 6-12 שע’. דלקת עיניים ויראלית יכולה להדביק אחרים במשך שבועיים!! או עד העלמות הסיפטומים ודלקת עיניים חידקית מדבקת עד 24 שע’ לאחר התחלת הטיפול האנטיביוטי.

ילדים ואף מבוגרים הנדבקים בחיידק/וירוס מסוים יכול עלולים לפתח סימפטומים קליניים מגוונים ובדרגות שונות זה מזה ובהתאם לכך, הטיפול שיקבלו. כאשר באותו בית ואף באותו החדר, מתגוררים תאומים או שלישייה החולקים מוצצים, בקבוקים וצעצועים, האפשרות למנוע הדבקה מאתגרת ואף כמעט בלתי אפשרית.

מה עלינו לעשות כדי לצמצם כמה שניתן את האפשרות להדבקה?

ראשית, אווררו את הבית והחדר בו מתגוררים הילדים ושמרו על כללי היגיינה אישית. בזמן ההתעטשות יש לכסות את האף עם המרפק ולא עם כפות הידיים , רצוי להתעטש לנייר טישו ולשטוף את הידיים מיד לאחר מכן, מכיוון שהנגיפים יכולים להישאר על הבגדים. שטיפת ידיים נכונה היא זו הנמשכת 15-20 שניות ונעשית עם מים וסבון או חומר חיטוי אלכוהולי . מחקרים הוכיחו שלאחר השימוש בחומרים אלכוהוליים גוברת חדירות העור ועולה רמת הספיגה של כימיקלים מזיקים כביספינול A בגוף ולכן, תמיד להעדיפו את האפשרות של שטיפת ידיים עם מים וסבון. במידה והמחלה כוללת צינון ונזלת, יש לקנח את האף בנייר טישו חד פעמי ולזרוק אותו מייד לפח. מומלץ גם להימנע ממגע בריריות של החולה הנמצאות באזור הפה, האף והעיניים.

ניתן להכין קופסה ובה לאחסן את המוצצים, בקבוקים, מגבת וצעצועים של הילד החולה ולהניחה במקום מאוורר, במטרה למנוע שימוש בחפצים אילו ע”י אחיו התאום וע”י קרובי משחה המטפלים בשני/שלושת הילדים.
מצב של הפרדה מוחלטת בין הילדים, גם אם מצב זה מתאפשר במסגרת הביתית לא ימנע ב 100% את ההדבקה, ואין זה אומר כי ילדים נוספים ידבקו בהכרח. וישנם נגיפים שמתחילים להדביק את הסביבה עוד בטרם מופיעים סימפטומים למחלה. ילד שחלה  בברונכיוליטיס יכול להדביק עד 3 שבועות גם לאחר שחלפו הסיפטומים אצלו. במידה והתקיימה הדבקה בין התאומים/שלישייה, לעיתים אופי ומהלך המחלה לא יהיה דומה. הדבר תלוי בסוג הנגיף, מערכת החיסון של הנדבק, כמות הפרשת הנגיף וכד’. פעמים רבות התנהלות המחלה דומה אצל תאומים הן מבחינת התסמינים והן מבחינת משך המחלה והחפיפה בין שני הילדים. יש להתכונן למצב בו ילד אחד חולה ורק מספר ימים לאחר שהבריא חולה הילד השני.

מומלץ לנהל טבלת ניהול מחלה המאפשרת מעקב אחר תסמינים כגון חום ומתן תרופות. טבלת המעקב תעזור לכם לעיתים, להבין ולצפות את המחלה של התאום שנדבק. (טפסים להורדה)

“טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום