ה-06:00 (בבוקר) הוא ה-05:00 החדש – מה עושים עם הרגלי השינה של התאומים?

בלילה שבין יום ראשון לשני  ה- 29.10 בשעה 02:00 לפנות בוקר, יוזזו מחוגי השעון שעה אחת אחורה, מצב שהנו בעל השפעה ישירה על שגרת היום של התאומים: מועד ההשכבה, זמן ההרדמות ותחושת הרעב. הערכות נכונה והכנה מתאימה, יקלו על המעבר ויאפשרו לכולכם לישון טוב גם כאשר השעון הביולוגי עדיין לא מסונכרן עם השעון שלצד המיטה, במיוחד שמדובר בסנכרון של התאומים או השלישייה.

המעבר לשעון חורף בא לידי ביטוי בשגרת החיים ובסדר יום.  ילד שהיה רגיל להירדם בשעה 19:00, לאחר הזזת מחוגי השעון שעה אחת אחורה – מבחינת השעון הביולוגי שלו – מדובר על שעה 18:00. המשמעות של כך היא, שבשעה 19:00 הוא יהיה מאוד עייף, דבר שרלוונטי במיוחד כאשר מדובר בתינוקות. במידה ועד כה, ילדכם היה נוהג להתעורר בשעה -6:00 בבוקר, לאחר הזזת מחוגי השעון, הוא עשוי להתעורר ב-5:00. בשעה 17:00-17:30 בערב הוא יבקש ארוחה דשנה ובבוקר הוא יתעורר כשבטנו מקרקרת.

 

 

אז מה עושים? נערכים כמה ימים מראש במטרה להכין את הגוף והנפש לשעון החדש

• ביום הראשון שלאחר הזזת מחוגי השעון (יום שני 30.10), נהלו שגרת שינה בהתאם לשעון קיץ. סדר היום החדש, ישפיע באופן ישיר גם על השעון הביולוגי ועל נכונותו להמתין מעט עד שתגיע השעה לישון.
• במהלך השבוע הראשון, יש לאחר בהדרגה את שעת ההירדמות וא מועד קיום טקס השינה. מידי יום, יש לאחר ברבע שעה את שעת ההשכבה, עד שתגיעו לשעה 19:00 וכך הלאה.
• במידה וסדר היום החדש מתאים להתנהלות בבית ולצרכים של בני המשפחה, סגלו לעצמכם את לוח הזמנים החדש, עם שינויים קלים, במיוחד  בשעות הבוקר.

ההתנהלות בשעות הבוקר , מקרה בו נדרשת הקדמת שעת היקיצה ההתנהלות דומה לאופן בו נהגנו בערב. בימים הראשונים,הוציאו את התינוק/פעוט מהמיטה עשר דקות מאוחר יותר בכל יום. במידה ומדובר בילד עצמאי שישן במיטה ללא מעקה בטיחות , מומלץ להסביר לו שהבוקר עדיין לא הגיע ולהחזירו למיטה וכי אחד ההורים יחזור בשעת ההשכמה.

כאשר מדובר בניהול סדר יום של תאומים או שלישייה, מומלץ להקדים בכמה ימים את התרגול לקראת המעבר לשעון חורף. ניתן לקבוע את שעת ההשכבה ברבע שעה מאוחר יותר בכל יום ,וכך לאפשר לכל אחד מהילדים להתכונן לשינוי, לפי הקצב שלו.

שירה קראוטהאמר – יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת

www.happyparenting.co.il

מעוניינים לשוחח עם שירה? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

 

 


‘>

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום