השפעת התנועה על מהלך הלידה והעצמת היולדת בלידת תאומים

לידת עובר יחיד וגם לידת תאומים, הינה תהליך הכולל שינויים גופניים ונפשיים רבים, העלולים לגרום לתחושת כאב בזמן הצירים, חוסר נוחות, פחד, חששות ולחץ נפשי. תנועה המתאימה למצב בו מתחילים ומתגברים הצירים ועד ללידה, יכולה להשפיע על תחושות אילו, ולהקל עליהן באופן משמעותי. התנועה במהלך הלידה מגוונת ומתמקדת בעיקר בהנעת האגן, גב תחתון, מפרקי הירך ותנוחות לידה כגון כריעה, ישיבה על כסא לידה ועוד. בלידת תאומים מומלץ לקבל הכוונה מפורטת וייחודית,  מאחר וניהול הלידה בלידה מעין זו, שונה בחלקו מניהול לידת עובר יחיד. את תרגול התנועות ותנוחות הלידה מומלץ ללמוד כבר במהלך ההיריון, דבר שיכול לסייע רבות במהלך הצירים והלידה. חשוב לציין כי ההנחיות לתנועה בלידה מתייחסות לאישה בריאה, בהיריון תקין, שאינו בסיכון גבוה וללא הנחיות רפואיות המחייבות שכיבה והגבלה בתנועה.

תנועתיות מאפשרת לך היולדת להתחבר לגופך, לקחת חלק פעיל בתהליך הלידה ולהשפיע עליו. התנועה במהלך הלידה מאפשרת להרגיש את גופך ולהקשיב למסרים/ לסימנים הנשלחים ממנו. סימנים אילו יכולים לעזור לך לנתב את תהליך הלידה לחוויית לידה המתאימה לך באופן אישי. התרכזות בתנועה מאפשרת התכנסות פנימה ומסיחה את דעתך מהפרעות סביבתיות אשר עלולות לעכב את תהליך הלידה. כאשר הגוף והנפש מחוברים יחדיו ופועלים כיחידה מופלאה אחת, תוכלי להוביל את גופך בטבעיות אל התנועות הנכונות והתאימות לך בהתאם לשלבי הלידה השונים ולנוחות האישית שלך.

יולדת המניעה את גופה בלידה נוטלת חלק פעיל ומשמעותי בהתקדמותה והצלחתה של הלידה, עקב כך נוצרות תחושות חיוביות אצל היולדת, המובילות לחוויית לידה חיובית. תנועה במהלך לידה יכולה לגרום לצירי לידה יעילים יותר, דבר היכול לגרום לתהליך לידה קצר יותר. ישנם מקרים בהם התנועה יכולה לעזור בשיפור מצוקה עוברית ו/או להקטין את הסיכון לכך, למזער (במידה מסוימת) נזקים היכולים להיגרם לגוף האישה במהלך הלידה, כגון כאבי גב לאחר הלידה, פגיעה בשרירי רצפת האגן ועוד. בלידת תאומים מומלץ וחשוב, לאפשר ליולדת לנוע ולשנות תנוחות בשלבי הלידה השונים. לאחר צאת העובר הראשון לאוויר העולם, מומלץ להמשיך ולנוע על מנת לאפשר לעובר השני, להתברג גם כן ביתר קלות בתעלת הלידה.

הסחת הדעת מהכאב והתמודדותו בעזרת תנועה

התמקדות של גופך באופן אקטיבי בפעולת התנועה מסיחה את דעתך מהכאב. אין מדובר בהעלמת הכאב בזמן התנועה, אלא לתחושת כאב מופחתת, בהשוואה למצב בו הגוף אינו בתנועה. מאחר ועוצמת הכאב אותה את מרגישה הינה תחושה סובייקטיבית בלבד, כל אחת ואחת חשה את ההקלה בכאב באופן שונה וייחודי לה. הפחתה בתחושת הכאב יכולה להקטין את הצורך במשככי כאב קונבנציונליים (לדוגמא הרדמה אפידוראלית). גם במהלך הצירים והלידה, כמו בכל מצב אחר בו הגוף חש כאב, באופן לא מודע אנו מניעים את האזור הכואב במטרה להפחית את רמתו. כאשר לא נפריע לתהליך הלידה ונאפשר לגוף לפעול בטבעיות, יבטא הגוף את התנועה בקלות וללא “מאמץ” חשיבתי- פשוט הניחי לגופך להוביל אותך בלידה, הוא יודע מה טוב ונכון בשבילך!
במהלך לידת תאומים, יוצאים לאוויר העולם שני עוברים, משמע הדבר, שלאחר צאת העובר הראשון עדיין לא הסתיימה הלידה ואיתה תחושת הכאב. בעוד מספר דקות לערך, עומדת היולדת לחוש שוב כאב בזמן יציאת העובר השני אל אוויר העולם. מסיבה זו, מומלץ לאפשר ליולדת בלידת תאומים להמשיך ולנוע גם לאחר צאת העובר הראשון ובכך לעזור לה להתמודד שוב עם הכאב.

תנועה במהלך הלידה גורמת לרוב לתנוחות אנכיות הנכונות יותר לגופך ולעובר/ים ברחמך

תנועה גורמת בדרך כלל ליולדת לשהות רוב הזמן בתנוחות אנכיות במהלך הלידה, שהנן בעלות יתרונות רבים וביניהם:

 קיבולת האוויר בריאותיה של יולדת הנמצאת בתנוחה אנכית גדולה יותר מאשר ביולדת הנמצאת בתנוחה אופקית.  כך מקבל/ים העובר/ים רמות חמצן תקינות במהלך הלידה.
 השפעת כוח הכובד על תכולת הרחם גדולה יותר בתנוחה אנכית מאשר בתנוחה אופקית, דבר שיכול לסייע לזרימת דם טובה יותר לרחם ולעובר/ים.
 כוח הכובד מסייע בירידת העובר/ים והתבססותו/ם באגן היולדת, מצב שיכול להשפיע לחיוב על פתיחת צוואר הרחם.
 הפחתת הכאב על ידי הפחתת הלחץ על העצבים המעצבבים את הרחם ושרירי רצפת האגן.
 בזמן תנועה ובמיוחד בתנוחה אנכית, נוצרת תנועה בין עצמות האגן ובכך גדל קוטרו של מוצא האגן (הפתח התחתון של האגן דרכו עובר העובר במהלך הלידה) דבר המאפשר לעובר/ים לצאת לאוויר העולם ביתר קלות.

תנועתיות יכולה לסייע לתקן מנח ראש עובר שהתברג באופן לא תקין באגן האם

צירי הלידה ( התכווצויות של שרירי הרחם ) דוחפים את העובר לכיוון תעלת הלידה. בדרכו החוצה נכנס העובר לאגן האם. על מנת לעבור דרכו מתאים העובר את ראשו בזווית המאפשרת לו לצאת החוצה דרך האגן. במידה וראש/י העובר/ים לא נכנס/ים לאגן בזווית נכונה עלול הדבר לעצור ו/או להאט את קצב הלידה. באמצעות תנועה של האגן, בחלק מהמקרים, ניתן לגרום לראש העובר לתקן את הזווית שבה נכנס לאגן ובכך להמשיך את תהליך הלידה ולהימנע מלידה מכשירנית או ניתוח קיסרי. בלידת תאומים, כל אחד מהעוברים בתורו, צריך להיכנס ולהתברג בזווית נכונה לאגן האם, על מנת שתסתיים הלידה בלידה נרתיקית, תקינה וללא שימוש במכשור לידה. מכאן חשיבות רבה להנעת הגוף בלידה מעין זו.

תנועה עוזרת להרפיה פיזית ונפשית

הנעת הגוף גורמת לתחושת רווחה, שחרור והרפיה פיזית ונפשית. תחושות אילו משפיעות על הלידה בכמה היבטים:

 תחושת שליטה בגוף, הקשבה לתחושות פנימיות ואגירת כוחות בין הצירים. בלידת תאומים זקוקה היולדת לכוחות כפולים מאחר ומדובר בלידה של שני עוברים.
 הורמוני הלידה, כגון האוקסיטוצין/ פיטוצין (הורמון הגורם להתכווצות השרירים החלקים ברחם) מופרשים ברמות תקינות וצירי הרחם יעילים יותר, הלידה מתקדמת כמצופה והסיכוי למתן זירוזים מלאכותיים קטן יותר. בלידת תאומים, המשך הפרשת הפיטוצין על ידי גוף היולדת (הגורם להמשך פעילות הצירים) הכרחית וחשובה מאוד על מנת לאפשר לעובר השני להיוולד (וזאת בנוסף למתן פיטוצין, דרך עירוי הנוזלים, אותו מקבלת היולדת לאחר צאת העובר הראשון לאוויר העולם).
 הפרשת אנדורפינים (משככי כאב טבעיים שהגוף מפריש בתגובה לכאב) מקטינים את הצורך בשימוש במשככי כאב קונבנציונליים כגון אפידורל העלולים לגרום לעיתים להתערבויות בתהליך הלידה.

ניתן ללמוד ולתרגל את התנועות ותנוחות הלידה המגוונות במסגרות שונות כגון: בקורס הכנה ללידה, במסגרת חוג התעמלות לנשים בהיריון ועוד.

לידה קלה ונעימה

רויטל מזרחי- ללדת באור, מיילדת, אחות מוסמכת, B.A במנהל מערכות בריאות, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת הנקה ומדריכת התעמלות להיריון ולאחר לידה

www.laledet-baor.co.il

https://www.facebook.com/laledet.baor

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!