האכלת התינוקות באמצעות בקבוק כאמצעי מרכזי להזנה או כהשלמה לתזונה באמצעות הנקה

בניגוד להנקה הזנה באמצעות בקבוקים, בין אם כתחליף להנקה או כהשלמה, מאפשרת לאם להיעזר בסביבתה בזמן האכלת התינוקות. הרגל זה יאפשר לאם ולתינוק רצף של הזנה גם אם האם מניקה, יוצאת למספר שעות מחוץ לבית או מעוניינת להזין את הילדים מבקבוק כהשלמה או כאמצעי תזונה בלעדי.

כיום אין תו תקן לבקבוקי תינוקות יחד עם זאת, כל הבקבוקים לתינוקות בישראל חיבים לעמוד באישור תקן ממכון התקנים – אישור כללי למוצר העשוי פלסטיק שבא במגע עם מזון. מומלץ לבדוק את כל סוגי הבקבוקים (מפלסטיק) והפטמות לעיתים קרובות ולהחליף כאשר מתגלים סימני בלאי (שרוט, סדוק או נוזל)- לכל היותר יש להחליף אחת לשנה.

הזנת התינוקות באמצעות בקבוק

את הבקבוקים והפטמות יש להכין מראש על ידי שטיפת כל החלקים היטב והרתחתם במים למשך 5 דקות במסגרת תהליך של סטריליזציה. חשוב לוודא כי כל החלקים התייבשו ובשלב הבא להרכיב כל אחד מהבקבוקים ולשמור אותם סגורים עם המכסה. (ניתן להשתמש במתקן לייבוש בקבוקים, כשפתחי הבקבוקים כלפי מטה, ולהימנע מייבוש על גבי מגבת מטבח).
כאשר מדובר בהזנת תאומים או שלישייה שלב ההערכות חשוב פי כמה ובמידה ונעשה כראוי, ישפיע לחיוב על ההתנהלות במהלך הארוחה עצמה. בנוסף, יש לשים לב שהתינוקות שונים בדרישותיהם התזונתיות בכמות ובתדירות ולכן יש להתאים מראש את הכמות באופן אינדיבידואלי לכל תינוק.

הכנת המזון

לפני תחילת הכנת המזון בבקבוק יש לנקות היטב את משטח העבודה ואת הידיים. לאחר מכן יש לוודא כי כל חלקי הבקבוק, כולל הפטמות עברו הסטריליזציה – פעולה אותה יש לעשות לפחות עד גיל שנה.
לגבי הכנת הארוחה עצמה –
• תחליף חלב: יש לדאוג להרתיח מים בין אם מדובר במים מהברז , מי מינראלים או מים שעברו סינון או טיהור. יש לוודא כי המים עברו הרתחה ב 100 מעלות צלזיוס, למשך לפחות 2 דקות והתקררו במיכל סגור (לא מפלסטיק) בטמפ’ החדר.
בשלב הבא יש למזוג את כמות המים הפושרים הרצויה ובהתאם להוסיף את כמות האבקת חלב- ע”פ הוראות יצרן התחליף חלב .
• חלב אם: לפני השאיבה יש לשטוף היטב את הידיים ולוודא שחלקי המשאבה עברו סטיריליזציה (יש לשים לב שלא כל חלקי המשאבה מיועדים לסטרילזציה) מומלץ להשתמש בחלב השאוב “הישן ביותר” ולבחור בחלב שלא הופשר. לפני האחסון יש לרשום תאריך ושעה על גבי מדבקה ולהצמידה לכלי האחסון שבו בחרתן. אני מתמיד ממליצה לאחסן והקפיא כמויות קטנות, לא יותר מ 120 CC- כי כל טיפה שווה זהב 

הגיע זמן לאכול

לאחר שתחליף החלב או החלב השאוב מוכן בכל אחד מהבקבוקים, יש לשבת בנוחות ולהאכיל בתנוחה שנוחה עבור כל אחד מהתינוקות. מומלץ לשבת ולהחזיק את התינוק במקום שקט ורגוע, קרוב אליכם, ליצור קשר עין וכך התינוק יקבל חום אהבה ובטחון בנוסף לארוחה מזינה. יש לשים לב בכל תנוחה שבה תבחרו ראש התינוק יהיה גבוה מגופו- אסור להאכיל תינוק בתנוחה מאוזנת של 180 מעלות. במידה והחלטתם להאכיל את כל התינוקות יחד, אפשרי להיעזר במבוגר נוסף, בכרית הנקה או בכסא ישיבה הנמצא בזווית בהתאם לגיל התינוק. במידה ולא, ניתן להאכיל תינוק אחד בעוד אחיו משחק לידכם.
בזמן האכלת התינוק, יש לשים לב שפטמת הבקבוק מלאה בחלב וזאת בכדי למנוע בליעת אויר. במידה והפטמה משנה את צורתה בזמן היניקה, יש לשחרר את הוואקום שנוצר. ישנם מצבים בהם הפטמה נסתמת- (נפוץ בהזנה באמצעות תחליפי החלב) . במקרה זה יש להחליף לפטמה סטרילית אחרת.
לאחר שהתינוק סיים לאכול יש לאפשר לו לשחרר אויר- גרפ’ס.

ולסיום, הזהרות חשובות לכל מי שמזינה מבקבוק:
אין להשתמש במיקרוגל להכנה או לחימום עקב חשש לגרימת כויות. אין להשאיר תינוק ללא השגחה בזמן האוכל . אין להשתמש בשאריות האוכל שנשאר בבקבוק.

“טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום