דיכאון בתקופת ההיריון, לאחר לידה אצל הגבר או האישה לאחר לידת תאומים – זיהוי, מניעה ודרכי טיפול

כ-4% מכלל הגברים וכ-7% מכלל הנשים בעולם המערבי יחוו אפיזודה דיכאונית בינונית- קשה במהלך חייהם. ההבדל הינו מבוסס תרבות.  אנו עדים היום כי יותר ויותר גברים פונים לטיפול בדיכאון, בעתיד צפוי כי המספרים יתאזנו. 10% מכלל הנשים יחוו דיכאון לאחר לידה, בקרב גברים מדובר באחוז דומה, כך עולה ממגוון מחקרים שנערכו בתחום.
מהו דיכאון? כיצד ניתן לאבחן אותו? מהם סוגי הדיכאון הקיימים גם לאחר לידת תאומים, ואילו דרכי טיפול קיימות?
דיכאון הינו רצף של סימפטומים שעיקרם הוא: חוסר יכולת להפיק הנאה, חוסר אונים כללי, פגיעה בערך העצמי וירידה ברורה של מצב הרוח. במקרים קשים, הדיכאון עלול להוביל לפגיעה קשה בתפקוד הכללי, לאשפוז ואף לאובדנות. דיכאון מאופיין גם במגוון סימפטומים רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. ברוב המקרים התופעה תבוא לידי ביטוי בהבעת יגון, עצב וריחוק, פגיעה בתיאבון או עודף תיאבון, קשיים במהלך התקין של השינה, תדווח תחושת ריקנות וחוסר משמעות, קושי לחוות הנאה, קושי לפתור בעיות, חוסר אונים מול קשיים ועוד. קיים סוג נוסף של דיכאון המכונה כ”דיכאון פעיל” ,שבא לידי ביטוי ברגזנות כלפי הסביבה ולעיתים גם שהייה ממושכת בעבודה במטרה להתרחק מהסביבה הקרובה, בניגוד לאדישות שלרוב קיימת במקרים אילו.

 

 

 

ניתן לחלק את תופעת הדיכאון למספר רמות: דיכאון מז’ורי (דיכאון קשה הקרוי גם “דיכאון קליני”), דיכאון בינוני ודיכאון קל. יש סוג של דיכאון הקרוי דיסתימיה שמשמעו דכדוך קל-בינוני הנמשך זמן ארוך (מספר שנים) שאינו פוגע בתפקוד הכללי אך משפיע על מצב הרוח.  קיימת תופעה המוגדרת כדיכאון לאחר לידה, שעלולה להופיע בדרך כלל בחודש הראשון שלאחר הלידה. דיכאון זה מאופיין (בנוסף לסימפטומים שלעיל) בתנודתיות רגשית גבוה ובתחושת ניתוק מהתינוק או חרדה לשלמותו. דיכאון זה בדרך כלל מקשה מאוד על בני המשפחה שמבולבלים מכך שהאם “אינה מאושרת” מהרך הנולד, מה שאמור היה לקרות.

 

השפעת מצב בו הורה לוקה בדכאון על הילדים והתאומים
מצב של דיכאון של אחד ההורים אינו דבר טוב באופן כללי ועלול להשפיע על כל אחד מהילדים בכל שלב בחייו. חשוב להעניק עזרה להורה שלוקה בדיכאון כבר בשלב ההיריון בשל העובדה שעלולות להיות השלכות על העובר. מצב של דיכאון ואף חרדה אינו בריא לאם ולעובר היות והוא יוצר מתח אצל האם שעלול לגרום בחלק מהמקרים להפלה טבעית או לידה מוקדמת.
לאחר הלידה, הקשר בין הדמות המטפלת לבין התינוק קריטי להתפתחות תקינה של הילד לאורך חייו. תיאורית ההתקשרות של הפסיכיאטר ג’ון בולבי מגבה את החשיבות של המגע וההתקשרות בתקופה הראשונית ולאורך חייו. במסגרת ניסויים שערך עלה כי קיים צורך מולד של תינוק לפתח מערכת יחסים עם ההורה ו/או דמות מטפלת וכי להיעדרות של קשר מסוג זה עלולה ליצור בעיות רגשיות ופסיכולוגיות .
דיכאון לאחר לידה עלול להחריף שמדובר בלידה מרובת עוברים
ישנם אנשים שהנם בעלי נטייה טבעית ללקות בדיכאון ו/או הפרעה אישיותית, דבר הנובע ממרכיבים אישיותיים ויבוא לידי הביטוי במהלך חיים או בתקופת ההיריון.
מצב של דיכאון יכול לנבוע ממניעים גנטיים או סביבתיים, ברוב המקרים מדובר על שילוב של השניים. לא ידוע מהם הגורמים המדויקים לכך שאדם זה או אחר לוקה בדיכאון. החוקרים מעריכים שבדומה למחלות והפרעות נפשיות רבות אחרות, מדובר על שילוב של גורמים ביוכימיים, גנטיים וסביבתיים, ולא בגורם אחד. דיכאון מהווה פעמים רבות תגובה לאירוע, אך לעיתים לא ניתן לזהות אירוע ספציפי שגרם לתופעה.
בשילוב של גנטיקה וסביבה החלק של הסביבה אקוטי בשל הצורך של אדם לקבל חיזוקים חיוביים מהסביבה ומעצמו. כאשר נולדים ילדים, במיוחד שמדובר בלידה מרובת עוברים, או לידת תאומים, הכל נסבב סביבם במטרה לספק את צרכיהם של תינוקות כל כך קטנים התלויים לגמרה בדמות המטפלת. כאשר נוצר מצב בו לאורך זמן, אחד ההורים מוותרים על עצמם ועל תחביביהם בנוסף להעדר חיזוקים חיובים מהסביבה – הדבר יכול להוביל למצב של דיכאון.
קיימת חשיבות גדולה מאוד למצוא את ההנאה בהורות וגם בתחומי חיים אחרים כגון: זוגיות ולבד גם אם מדובר בקריאת ספר או צפייה בתכנית טלוויזיה אהובה. ייתכן ובחודשים הראשונים לאחר הלידה יהיה קשה יותר לעסוק בתחביבים יחד עם זאת חשוב מאוד למצוא פה ושם זמן איכות של ההורה עם עצמו עם בן הזוג או מכר קרוב ולמצוא את האיזון בין הטיפול בילדים למימוש הצרכים של ההורה.

 

דיכאון לאחר לידה יכול להוביל לעיתים מחשבות טורדניות של אלימות ופגיעה בתינוק וגם בקושי לחוות את ההורות במלואה: חזרה מהירה יחסית לעבודה, קשיי הנקה, נטייה לעבוד עד שעות מאוחרות כך שחוזרים הביתה לאחר שהתינוק ישן, קושי לשחק עמו ונטייה להניח אותו לבדו. הורים אלו יחושו רגשות אשמה לנוכח אי-גידולו של ילדם וקושי לצאת מהשגרה שנוצרה. במקרים נדירים יתכנו אף מצבים של פסיכוזות כגון: חשיבת שווא לא מציאותית ואף הזיות.
דיכאון לאחר לידה משפיע כמובן גם על התינוק, הזקוק לחום, אהבה ותשומת לב כדי להתפתח באופן תקין. פגיעה בחלק הרגשי עלולה להוביל לפגיעה בביטחון העצמי שתתבטא בחרדות מסוגים שונים, בכי רב, קשיים בפרידה ואף קשיי התפתחות.

 

10% מהגברים יחוו מצב של דיכאון לאחר לידה
במצב בו היולדת בדיכאון לאחר לידה, קיים סיכוי כי גם האב יחווה בדיכאון. אפשרות נוספת היא שכאשר אחד הצדדים לוקה בדיכאון, הצד השני לוקח באופן מודע או לא את תפקיד המבוגר האחראי מתוך התגייסות פנימית ורצון לתמוך בבן הזוג. כשמדובר בהיריון מרובה עוברים, הקשיים עלולים להחריף כתוצאה ממצב של עייפות מצטברת וכך גם עולה הסיכוי לדיכאון. יש המסבירים תופעה זו הנוצרת לאחר לידה בקרב גברים, כתוצאה משיבוש היחסים הזוגיים וחוסר תמיכה של בת הזוג באב, מצב בו הוא חש זנוח ביחס לתינוק עצמו. דיכאון זה יכול להתבטא בהתפרצויות כעס, התמכרות לעבודה, קושי בהבעת יחסי חיבה לאם ולתינוק וכמובן סימפטומים של עצבות וחוסר אונים.
“הסיבות לדיכאון לאחר לידה נעוצות במצבים הורמונאליים אצל נשים, וחוסר בתמיכה חיובית אצל גברים. מסביר תשובה ומדגיש כי ” קיים הסבר פסיכולוגי לתופעת הדיכאון, הנשען על “משבר זהות”: זהו מצב בו אדם מתקשה להגדיר את חייו מחדש ומפרש את הלידה כשינוי שלא יוכל לעמוד בו. במקרה הנ”ל יעלו משפטים כגון: “החיים שלי השתנו מקצה אל קצה”, “פעם יכולתי לעשות דברים והיום אני לא”, “אני כבר לא מה שהייתי” וכדומה”.

 

חשיבות התמיכה המקצועית, הסביבתית והאישית – במיוחד בהריון תאומים או שלישייה
מחקרים רבים בדקו ומצאו כי טיפול מומלץ לטיפול במצב של דיכאון הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)בשילוב של טיפול תרופתי. CBT הינו טיפול פסיכולוגי ששם במרכז את המחשבות והפרשנות שהנם המוקד לבעיה ולא המצב עצמו בו נמצא המטופל. במקרה זה, ידגיש המטפל את חשיבות הפרשנות וידריך את המטופל לשינוי בחשיבה. במסגרת זו, המטופל לומד למצוא חיזוקים חיוביים בחייו, יכולת של פרשנות שונה של מצבים קיימים וקבלת השינוי כהזדמנות לצמיחה. שיטה אחרת לטיפול בדיכאון הנה פסיכולוגיה דינמית, בה המטופל והמטפל חוקרים את מוצא הבעיה מתוך כוונה להגיע לתובנות אחר הדיכאון. טיפול CBT, בשונה מהדינמי, מחפש את הפיתרון העתידי ומתמקד בבעיה ולא בעבר שלה. בחירת דרך הטיפול הנכונה, רצוי שתעשה על ידי איש מקצוע – פסיכולוג, פסיכותרפיסט או פסיכיטאר.
חשוב לציין כי התמיכה המקצועית היא רק חלק מתהליך הריפוי וכי ישנה חשיבות גבוהה לתמיכה חברתית ומשפחתית לאחר הלידה. בני הזוג החווים מצב זה, לעיתים רבות חשים לבד בהתמודדות עם הפעוט שנולד. התמיכה הסביבתית הנפשית והפיזית (שיחה מלב אל לב, לקיחת חלק במטלות הבית וכדומה) מחזקת את תחושת השותפות וה”ביחד” וגם משאירה מקום גם להנאה מגידול הילד. מעבר לכך, פעילות גופנית קבועה, שמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא יעלו את הסיכוי ליציאה מהמשבר.

דרכי הטיפול במצב של דיכאון

הורים רבים מרגישים כי תחושת הקושי הופכת אותם להורים פחות טובים. מסיבה זו חשוב לנרמל את הקושי, או להסתיר אותו אלא לדבר עליו עם מכר קרוב.
כאשר אחד מבני הזוג, חבר או בן משפחה מזהה מצב של דיכאון לאחר לידה, חושב בראש ובראשונה לספק אוזן קשבת ולתת חיזוקים חיוביים בכל התחומים לאדם שלקה בדיכאון. בנוסף, מומלץ לאפשר ללוקה בדכאון זמן איכות גם עם עצמו, בן הזוג או כל אדם שבחברתו הוא מרגיש טוב.
במידה והתמיכה הסביבתית אינה עוזרת, חושב לפנות לטיפול של איש מקצוע: פסיכיאטר פסיכולוג או פסיכותרפיסט.
ברמה התפקודית, פעמוני אזהרה להחמרה במצב הנם: תפקוד ירוד או לקוי , ירידה במצב רוח, חוסר חשק והנאה מפעילויות שמבצע האדם הלוקה בדיכאון ובמקרים קיצוניים אף נחשבה, דיבור או ניסיון לפגיעה בעצמו או בתינוק.
במידה והאדם הלוקה בדיכאון מתכחש למצבו ואינו רוצה לקבל טיפול יש לקיים הערכה בנוגע למסוכנת ובהתאם לכך לנהוג. במידה ואכן קיימת מסוכנות לחייו של הלוקה בדיכאון או לסביבתו, חשוב לערב גורמים מקצועיים. במידה ומדובר במצב בו לא נשקפת סכנה מיידית, חשוב שבן הזוג או אדם קרוב ייגש בעצמו לייעוץ (ולא לטיפול), במסגרתו יקבל כלים כיצד לעזור לאדם שלקה בדיכאון.
אופיר תשובה M.Sc, פסיכותרפיסט קוגניטיבי התנהגותי
מעוניינים לשוחח עם אופיר? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!